YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal ve Muharrem İnce yoklama krizi ile karşı karşıya
CHP Parti Meclisi toplantısında alınan karar sonrası, Deniz Baykal ön seçim ile Muharrem İnce ise yoklama sürprizi ile karşı karşıya.
Deniz Baykal ve Muharrem İnce yoklama krizi ile karşı karşıya
16 Şubat 2015 / 21:00 Güncelleme: 17 Şubat 2015 / 08:15

CHP Parti Meclisi toplantısında alınan karar ile 85 seçim bölgesinin 55'inde milletvekili adayları kontenjanlı hakim gözetiminde ön seçimle belirlenecek.

30 ilde merkez yoklaması, 10 ilde kontenjan kuralı

Aralarında Eskişehir, Hatay ve Yalova’nın da bulunduğu 30 ilde merkez yoklaması, 10 ilde ise kontenjanlı parti örgütü gözetiminde eğilim yoklaması yapılacak. Toplantıya ilişkin kararları açıklayan CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç kontenjan uygulamasının olacağı “İstanbul, Ankara ve İzmir 1. sıra adaylarının kadın olacağını söyledi.

Baykal ve İnce çizik yiyebilir

Kararların açıklanmasının ardından iller ve kontenjan adayları ile ilgili parti kulisleri kaynamaya başladı. Parti kulislerine göre 25’i üç büyük ilde olmak üzere yaklaşık 39 milletvekili adayı parti yönetimi kontenjanından belirlenecek. Radikal'in haberine göre, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın seçim bölgesi ve memleketi Antalya’da kontenjan 3. sıra olarak belirlendi.

Bu durum parti kulislerinde Baykal’a ‘aday olacaksan ön seçime gir’ mesajı olarak yorumlandı. CHP Genel Başkan adayı olup seçimi kaybeden Muharrem İnce’nin memleketi ve seçim bölgesi Yalova’da ise ön seçim yerine merkez yoklaması kararı alındı. Bu da Yalova’ya ‘İnce’ ayar olarak dillendiriliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler