YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal 6 yıl sonra ilk kez Meclis kürsüsünde
Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan talep ederek 6 yıl sonra ilk kez Meclis kürsüsüne çıktı.
Deniz Baykal 6 yıl sonra ilk kez Meclis kürsüsünde
28 Haziran 2016 / 08:10 Güncelleme: 28 Haziran 2016 / 10:04

Kılıçdaroğlu’nun olumlu karşıladığı talep doğrultusunda Baykal, andiçmek dışında 6 yıllık bir aranın ardından ilk kez kürsüye çıktı.

Hükümetin Danıştay'la ilgili kanunda yapmak istediği değişikliği eleştirdi.Baykal, son olarak 23 Nisan 2010 tarihli TBMM Genel Kurulu’nun özel oturumunda CHP grubu adına genel başkan sıfatıyla genel kurula hitap etmişti.

DANIŞTAY KANUNUNDA DEĞİŞİKLİĞİ ELEŞTİRDİ

Danıştay kanununda değişikliği öngören yasa tasarısıyla ilgili partisi adına konuşan Baykal şunları söyledi:"Bu düzenleme Anayasaya aykırıdır. Ama öyle anlışılıyor ki Anayasa Mahkemesi karar alana kadar, sıfırlanan kadrolara yeni üyeler atanacak. Bu kurnazlıkların itibar gördüğü Anayasa'nın önünü geçtiği bir durum yaşamaktayız."

"HUKUK İÇİNDE ÇÖZME İMKANI VAR"

"Anayasa'ya karşı fiili bir durum inşa etmek saflıktır. Anayasaya aykırı olduğu belirlenen bir kanunla oluşturulan yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin Cemaat etkisi kırılmayı düşünülüyor. Ne yazık ki böyle bir durumun olduğu bir gerçektir. Cemaat sorununu hukuk içinde çözülme imkanı vardır. Anayasa'nın 129'uncu maddesi gereği bu sorun çözülebilir. Fakat anlaşılıyor ki iktidar bu bahaneyle Yargıtay ve Danıştay'ın tümünü temizlemek niyetindedir."

2-953.jpg

"NE OSMANLI DA NE CUMHURİYET DE AZLEDİLMEDİLER"

"Bu düzenleme Anayasa'ya uygun değildir legal değildir meşru değildir. Ne Osmanlı ne de Cumhuriyet tarihinde yüksek yargı mensupları topyekün azledilmiş değildir. Anayasaya aykırı bir Cumhurbaşkanı sistemi oluşturdunuz, şimdi de Anayasa'ya aykırı bir yargı oluştururyorsunuz."

"NE İSTEDİLERSE VERDİNİZ"

"Filli durum işliyorsa hukuki durum işleyemiyor demektir. Yüksek Yargı da fiili durumu işleteceksiniz. PKK ile de fiili durum işlettiniz. Habur da seyyar mahkemeler kurdunuz. Tüm bunlar hukuka karşı fili bir durumdur. Ne istedilerse verdiniz. Şimdide aldatıldık deyip tüm hukuki yükümlülüklerden sıyrılmayı düşünüyorsunuz."

3-519.jpg

1-20160628095939.jpg

yok kanun ,yap kanun kardeşim.demişti enver..
 // hursit dilaver
60 ihtilalinin bir meyvesi olan ve 'nasılsa DP kafalılar kazanır hep seçimleri'diyerek iktidar etrafında vesayet çemberi kuranlar,çok akıllılık ettiler ve ana muhalefet diye bir kavramla hem ismet paşaya protokolde başbakanın yanında yer verdiler,hem de çıkan her kanunu otomatik olarak anayasa mahkemesine götürebilme yetkisi verdiler. demirel özal az mı çekti bunlardan.ama 15 yıllık AKP iktidarı bu ANA MUHALEFET kavramını değiştiremedi.sadece muhalefet desenize..illa ana demek şart mı yahu...
28 Haziran 2016 Salı 15:02
CHPnin sazanlığına MHP yi düşüremediler.
 // hursit dilaver
''Cemaat sorununu hukuk içinde çözülme imkanı vardır.'' bunu diyen ve o cemaatin gadrine uğramış bir zatın hala böyle düşünmesi ,onun hala ilerisi için onlardan medet umduğunu gösterir ve de dikkat edin hiç bir CHPliden bu konuda tık yok.demin ulusal kanalda da bir CHP izmir mebusu konuştu da, şu kırklarelinde öldürülen gazeteci için ık,mık, dedi, de fazla bir şey diyemedi.koca atatürkün partisi bunlardan korkar da, ikbal ve istikbal ve umur bekler de baykal niye beklemesin.başı da kel deği...
28 Haziran 2016 Salı 14:49
CHPlilik bir ayrıcalıktır. ben de olsam bu böyle
 // hursit dilaver
unutmayın. bir ara, aman baykal da devlet ruhu vatan millet sorumluluğu,sevgisi var demiştik. ama şu söylediklerine bakınca, tipik,klasik bir kemalist CHPli olduğu görülüyor.demek ki, bir CHPlinin DNAsı asla değişmez. yahu zaten 1950den beri asla iktidar olamamış ve olamıyacak bir partide bağlılık ve bozulmama niye.. işte bu CHPlilik var ya, o işte. daha 3000 yılına kadar devam da eder.o partinin başına benim gibi meczupluk derecesinde CHP karşıtı bile gelse.2 günde CHPli oluverir.maya bu....
28 Haziran 2016 Salı 14:44
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler