YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratikleşme paketi bu partiye yaradı
Demokratikleşme paketinde yüzde 3 ve daha fazla oy alan siyasi partilere de hazine yardımı yapılmasına yönelik olarak yapılması düşünülen değişiklik, sadece Barış ve Demokrasi Partisi'ne yarayacak.
Demokratikleşme paketi bu partiye yaradı
21 Eylül 2013 / 22:25 Güncelleme: 21 Eylül 2013 / 23:46

Mevcut yasa uyarınca, genel seçimlerde yüzde 10 barajını geçemeyen partilere, Hazine hazne yardımı verilmiyor.

Yeni değişiklik yürürlüğe girdiği taktirde son seçimlere bağımsız olarak katılan ve bu nedenle Hazine yardımı alamayan BDP, 2015 seçimlerine parti olarak katılır ve yüzde 3’den fazla oy alırsa Hazine yardımına da hak kazanacak. BDP son seçimlere bağımsız adaylarla girmiş 2 milyon civarında ve yüzde 6.5 oy almıştı.

Ancak halen yüzde 10 olan seçim barajı düşürülmediği takdirde BDP, yeni seçimlere de bağımsız adaylarla katılacak ve yine Hazine yardımı alamayacak. Son seçimlerde yüzde 10 barajını sadece AKP-CHP ve MHP aşmış, Saadet Partisi yüzde 1.2, Büyük Birlik Partisi ise yüzde 0.75 oyda kalmıştı.

Nasıl dağıtılıyor?

Mevcut Siyasi Partiler Kanununa göre, Genel Bütçe Gelirleri’nin 5 binde 2’si, her yılın başında seçimlerde yüzde 10 barajını aşan partiler arasında, aldıkları oy sayısına göre dağıtılıyor.

Bu yıl başında, AKP’ye 81 milyon 456 bin, CHP ’ye 42 milyon 465 bin, MHP ’ye de 21 milyon 261 bin lira Hazine yardımı yapıldı. Milletvekili ve yerel seçimlerinin yapılacağı yıllar ise siyasi partilere Hazine yardımı iki misli olarak veriliyor.

 

VATAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler