YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratikleşme önündeki engel 12 Eylül'dür
Demokratikleşme önündeki engel 12 Eylül'dür
14 Eylül 2013 12:36
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki engel 12 Eylül askeri rejiminin getirdiği yasalardır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören eski bakanlardan Ali Rıza Uzuner’i ziyaret etti.

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Demokratikleşme Paketini Değerlendirme Toplantısı'nın gelecek haftaya ertelenmesinin nedeninin, BDP'nin İmralı'ya yapacağı ziyaret olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılıp, "Sizin bu konuya bakış açınız nedir" diye sorulması üzerine, "Daha önce söylemiştim; masanın bir ucunda Abdullah Öcalan, diğer ucunda da Recep Tayyip Erdoğan var. İkisi görüşüyorlar, pazarlık yapıyorlar" görüşünü ileri sürdü.

Paketten, toplumun bilgisi, olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Nasıl bir demokratikleşme paketi bilmiyoruz. Türkiye'de demokratikleşecek ama Türkiye halkının bundan haberi yok. Böyle bir demokrasi anlayışını biz kabul etmiyoruz. Eğer demokratikleşme olacaksa bu paketin kamuoyuna açıklanması, tartışılması, düşünürlerin, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini bildirmesi gerekir. Öyle anlaşılıyor ki bunlar kendi aralarında oturdular, pazarlık yaptılar. Bir iki noktada kuşkular var onları da gidecerecekler, apar topar Parlamentodan geçirip yasalaştıracaklar ve böylece Türkiye demokratikleşmiş olacak.

Türkiye'nin demokratikleşmesinin önündeki engel 12 Eylül askeri rejiminin getirdiği yasalardır. Bu yasalar değişmeden Türkiye'de sağlıklı bir demokrasi olmaz. Kendi düşüncesine göre Seçim Yasası'nı değiştirip, 'acaba ben vatandaşın başka partilere verdiği oylarla kendime nasıl milletvekili çıkarırım' bunun arayışı içine girerse bunlar doğru olmaz."

"Çocukları siyasete malzeme etmek hiç doğru değil"

Kılıçdaroğlu, "BDP'nin anadilde eğitim olmadığı için okullarda boykot çağrısı var. Siz bu çağrıyı nasıl buluyorsunuz" sorusunu "Doğru bulmuyorum. Hele hele çocukları siyasete malzeme etmek hiç doğru değil. Bunlar bizim çocuklarımız. O çocukları alıp, siyasete malzeme etmenin bir anlamı yoktur" diye yanıtladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler