YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Demokratikleşme değil, AKP'lileşme paketi"
''Demokratikleşme değil, AKP'lileşme paketi"
22 Eylül 2013 17:46
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak ''Demokratikleşme Paketi'nin'' aslında AKP'lileşme paketi olduğunu ileri sürdü.

Gürsel Tekin, Almanya'nın başkenti Berlin'de görev yapan Türk gazetecilerle biraraya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tekin, Demokratikleşme Paketi'nin içeriği hakkında anamuhalefet olarak hiçbir bilgileri olmamasını eleştirerek, ''Adı ne, Demokratikleşme Paketi, ne demektir bu  Toplumun her kesimiyle paylaşmak demektir. Toplumun önemli kısmını buna dahil etmek demektir. Anamuhalefet olarak biz biliyor muyuz ne çıkacak  STK'lar, barolar biliyor mu  Toplumun önemli kesimi Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Çerkezi buna dahilolmayacak mı  Nedir bu mesele  Yok kardeşim. Nerede hazırlanıyor bu  Bir siyasi partinin mutfağında. Bu Demokratikleşme Paketi değil AKP'lileşme paketidir. AKP'lileşme paketinden demokrasi çıkmaz'' diye konuştu.

Türkiye'de şeffaf bir siyasete ihtiyaç olduğunu savunan Tekin, ''Siyasi partiler yasasının değişmesi lazım. Antidemokratik uygulamarın olduğu yerde paket açıklamışsın, o paketler vızıltı kardeşim. Asıl paketi siyaseten yapmamız lazım. Başbakanın en çok kullandığı kelime millet iradesi. Hepimizi millete emanet edelim. Tayinli bir sisteme siz milelt iradesi diyebilir misiniz  Türkiye'de demokratik seçimler sadece muhtarlarda oluyor. Antidemokratik uygulamadır. Demokrasiyle bağdaşan bir sistem değil'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün siyasi hayatı bitirilmek istendi

Türkiye'de gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerinde Cumhurbaşkanı'nın tekrar TBMM tarafından seçilebilmesi konusunun kulislerde konuşulduğunun anımsatılması üzerine Tekin, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü siyasetten men edilmek için çok uğraşıldı. Hukuksuzluk yapıldı. Bir gecede Cumhurbaşkanı'nın siyasi hayatını bitirecek bir karar almaya çalıştılar. CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürdü ve bu karar değişince AKP yeni arayışa geçti. Başkanlık sistemi bize çok uygun olmadı. T tipi dendi. Biz nasıl bir şey olduğunu göremedik. Nedir bu, Tayyip tipi mi, Türk tipi mi  O da tutmayınca arayışlar devam ediyor. Bu tartışmalar var ama teklif gelirse düşüncelerimizi ifade ederiz'' dedi.

Tekin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye konusunda daha duyarlı davrandığını da vurgulayarak, ''Bereket, hiç olmazsa Türkiye'de farklı bir kurumun bu mesele konusunda farklı davranması bizim için de, Türkiye için de sevindiricidir'' şeklinde konuştu.

Devlet kurumlarıyla mücadele

Gelecek dönem devletin kurumlarıyla mücadele edeceklerini ifade eden Gürsel Tekin, devletin kurumlarının önemli kısmınıntamamının iktidarın denetiminde ve emrinde olduğunu savundu.

Türkiye'de resmi kurumlardaki TC harflerinin kaldırıldığını da savunan Tekin, ''TC'ler kaldırılıyor, mümkünse AKP yazılsa daha bir anlam ifade eder. Geçmiş yıllarda Türkiye'nin önemli konuları muhalefetle paylaşılırdı. On yıldır iktidar partisi anamuhalefet ve muhalefetle bir tanesini paylaşmış değildir.MİT ve Genelkurmayın gelip anamuhalefete bilgi vermesi lazım. Uçak düşmüş, kimse bize gelip bilgi vermiyor. Bir savaş kararı alacaksan anamuhalefetle paylaşman gerekiyor. Devletin kurumlarının tamamı şu an iktidarın emrinde. İstihabaratın, emniyetinbilgileri vermesi gerekmiyor mu  Demek ki bizim değil AKP'nin kurumudur'' ifadelerini kullandı.

Sarıgül'ün adaylığı

Gürsel Tekin, Mustafa Sarıgül'ün CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığına ilişkin sorulara da şu cevabı verdi:

''Türkiye'de 81 il var. Neden ısrarla İstanbul soruluyor. Ankara, Kayseri il değil mi  Daha çok belediye yasalarını konuşmak lazım. Şu anki belediye yasaları ranta dayanıyor. Kadir Topbaş'ın,İstanbul'a yapılan büyük projelerin hiçbirinde söz hakkı bulunmuyor. Belediye yasası düzelmeden adı Ahmet olmuş Mehmet olmuş ne önemi var. Bana sorarsanız İstanbul için 500 tane aday ismi sayarım.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler