YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Demokratik Açılım sunumdan ibaret''
Cindoruk: Hükümetin ciddi bir projesi var, ama bu projeyi anlamak da anlatmak da mümkün değil
''Demokratik Açılım sunumdan ibaret''
15 Ağustos 2009 / 20:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''demokratik açılım'' çalışmalarına ilişkin ''Hükümetin ciddi bir projesi var, ama bu projeyi anlamak da anlatmak da mümkün değil'' dedi.


Cindoruk, partisinin İstanbul İl Başkanlığının Mecidiyeköy Esentepe Mahallesi'ndeki yeni binasının açılışını gerçekleştirdikten sonra basın toplantısı düzenledi.


Hükümetin son dönemde bazı projeler hazırlayarak, bunu siyasi partilerle ve kamuoyuyla paylaştığını belirten Cindoruk, projeyi anlatanlardan dinlediklerinin sadece bir sunumdan ibaret olduğunu kaydetti. Cindoruk, ''Bu sunumları siyasette hepimiz biliyoruz. Bir şeyi sunuyorsunuz, ama sunmuyorsunuz. Bir şeyi söylüyorsunuz, ama söylemiyorsunuz. Neden? Bir çekindiğiniz nokta var demektir'' diye konuştu.


Kamuoyunun somut olarak ortaya konulmayan bir projeyi tartışmakla meşgul edildiğini ifade eden Cindoruk, ''Nasıl tartışıyoruz? Tahmini metotlarla, olsa olsa böyle olur, herhalde bunu yapacaklar. Hükümetin ciddi bir projesi var, ama bu projeyi anlamak da anlatmak da mümkün değil. Siyaset ve devlet hayatı kesinlik ister. Kesin bir proje varsa ortaya konulmalıdır. O projenin her noktası hepimiz tarafından siyasi adamlarımız tarafından tartışılmalı'' dedi.


Cindoruk, Türkiye'nin çok güçlü bir devlet olduğunu ve sınırlarının da birinin ikramı ile oluşmadığını kaydederek, ülkenin, Kurtuluş Savaşı'nda, milli mücadelede başarı kazanılarak kurulduğunu vurguladı.
Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında en küçük bir değişikliğin kabul edilemeyeceğini belirten Cindoruk, bir milimetre kaybın dahi söz konusu olamayacağını söyledi.


'KAZANAN TARAF BİZİZ'


Terör örgütü PKK'nın 1984'teki Eruh baskınını hatırlatan Cindoruk, ''Acaba o baskını Güroymak köyünün ismini beğenmediği için mi yaptı? Ya da herhangi bir dil, söylem isteği ile mi harekete geçti PKK? PKK, toprak talebiyle harekete geçti'' dedi.


Terör örgütünün bütün belgelerinde Türkiye'den toprak alınarak bir devlet kurma hedefinin sürekli belirtildiğini vurgulayan Cindoruk, şöyle konuştu:


''Böyle bir hareket ortadayken, bunu görmezden gelip de sanki onların folklor için, dil için, şarkı için, türkü için 50 bin kişiyi öldürdükleri zannına mı kapılacağız? Bu 50 bin kişi acaba bir şarkı, bir türkü için herhangi bir kasabanın adı değiştirildiği için mi yakılmıştı? Öyleyse çok acımasız çok mantıksız. Bu hareket kesinlikle Türkiye'den toprak talebiyle başlamıştı. Açıkçası şanlı, şerefli ordumuz, güvenlik kuvvetlerimiz bu PKK örgütünü, çeteleri yendi. Kazanan taraf biziz. Sınırlarımızın içerisinde 25 sene sonra bir başka devlete terk edilmiş toprak yok, olmayacak da...''


''Ne toprak veririz ne toprak alırız'' diyen Cindoruk, Türkiye'nin mevcut sınırları içinde çağdaş, laik, medeni bir devlet olarak yoluna devam edeceğini kaydetti.


'BİZİM YOL HARİTAMIZ VAR'


''TBMM'de grubu bulunan bir parti milletvekilinin teröristbaşı için 'Ulusal liderimiz' dediğini'' ifade eden Cindoruk, şunları kaydetti:


''Ulus nerede? Lider var, ulus nerede? Peki o ulusal lider kendi kavgasını kendi topraklarında mı yapmış? Kendi taraftarları dağlarda ölürken o neredeydi, Suriye'de. Kendi dağında, kendi gerilla dediği adamlarıyla savaşma imkanı ve cesaretini gösteremeyenler, bugün bu cesareti nasıl bulup da hükümlü bulundukları İmralı Cezaevi'nden yol haritası çizecekler? Cumhuriyetimizin yol haritasına ihtiyacı yok. Bizim yol haritamız var. 23 Nisan 1920'den bu yana gelen Cumhuriyetimizin yol haritasıdır. Dünyanın neresinde yenilmiş terör örgütünün başının yol haritası çizdiği görülmüş?''


Cindoruk, partisinin önümüzdeki ay Anavatan Partisi ile birleşeceğini, bu nedenle her 2 partinin de aynı gün kongre yapacağını, daha sonra diğer partilerden gelen katılımla da ''kıratı şahlandıracaklarını'' ifade etti.


Açıklamaların ardından üzerinde partinin ambleminin bulunduğu pastayı kesen Cindoruk, daha sonra düzenlenen Genel İdare Kurulu Toplantısı'na katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler