YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan şok iddia
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakanın partilerine yönelik eleştirilerine sert cevap verdi... Demirtaş ayrıca gruptaki toplantısında vahim bir iddiayı da dile getirdi
Demirtaş'tan şok iddia
15 Haziran 2010 / 16:05 Güncelleme: 15 Haziran 2010 / 16:06

Başbakan Erdoğan'ı yalan konuşmakla suçlayan Demirtaş, DTP ve BDP olarak barış için çok büyük çaba harcayan bir parti olduklarını ileri sürdü.

 Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, Başbakan'ın konuşmasıyla BDP'nin kapatılması yönünde resmen talimat verdiğini iddia etti. Türkiye'nin önünde önemli ve kritik gündemler bulunduğunu dile getiren Demirtaş, terör örgütünün saldırılarının nedenini Kürt sorununa bağladı. "Mecliste grubu bulunan bir parti olarak Sayın Başbakan başka ülkenin sorunundan mı bahsediyor, kendi ülkesinin sorunundan bahsediyor, anlamakta zorluk çekiyoruz. Bir Başbakan, canlı yayınlarda toplumun karşısına çıkıp, milletin gözünün içine baka baka yalan atabiliyorsa, o Başbakanın siyaset anlayışı iflas etmiş demektir." dedi.

Başbakanın konuşmasını dinlediğini ve kürsüde sürekli şikayet ettiğini savunan Demirtaş, "Demokratikleşme sürecinde hangi somut çözüm proje getirdin de kim engel oldu?" diye sordu. Bir yıldır Kürt sorununu nasıl çözeceğini tartıştığını ileri süren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bir yıl önce başlayan bizim de destek verdiğimiz bu süreç, bizim yüzümüzden mi sizin maskelerinizin düşmesinden mi bu hale geldi? Başbakan, 'anaların gözyaşı dinecek' derken topluma karşı hamaset yapıyor, arkadan da türlü fırıldaklar çeviriyor. Başbakan'ın çantasında çözüme dair tek cümle yok. Gelinen noktada 'ben demokratikleşecektim, birileri engelledi' deniliyor. Bunun adı, en yalın haliyle yalandır. Bunu en iyi biz biliriz."

Başbakanın bölgeye şiddetten dolayı yatırım yapılamadığını söylediğini aktaran Demirtaş, bunun doğru olmadığını savundu. Bilinçli yoksullaştırma politikalarının sorumluluğunun başka yerlere yüklenmeye çalışıldığını ileri süren Demirtaş, Başbakanın bu şekilde konuşmasının hiçbir katkı sağlamadığını vurguladı. Politikalarının özünün barışta ısrar olduğunu dile getiren Demirtaş, "Etnik çatışma peşinde koşanlar, bunun hazırlığını yapanlar avuçlarını yalasınlar. Biz barış peşinde koşacağız. AKP ya kendisi yürekten barış peşinde koşacak, çözüme gelecek ya da kendisi çözülecek." şeklinde konuştu.

Başbakan'ın, Meclis'te grubu olan bir partinin ve bazı belediyelerin bölgede TOKİ tarafından yapılacak yatırımlara engel olduğu yönündeki sözlerini hatırlatan Demirtaş, partilerinin belediyelerinin rant sağlamayı engellediğini savundu. Demirtaş, "TOKİ, belediyeye hazine arazileri üzerine yapacağı inşaatlardan pay vermemek için arazileri yandaşlarınıza satıyor sonra da şahıs arazisiymiş gibi inşaat yapmaya başlıyor. Bunun adı düpedüz dolandırıcılıktır Sayın Başbakan. Belediyeler, oraya gerçekten yatırım için gidenlerin emrindedir. Biz, partimizin TBMM grubu olarak kamu kaynaklarının oraya akması için çaba sarfediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

MİT İLE ÖCALAN GÖRÜŞMESİ SIR DEĞİL

KCK operasyonlarını eleştiren Demirtaş, operasyonların siyasi olduğunu iddia etti. "7 bin 500 sayfa değil, 7 milyon sayfa iddianame hazırlasanız da bizim utanacak bir şeyimiz yok hepsinin arkasındayız." diyen Demirtaş, Gazze olayında ise utanç verici bir sürecin yaşandığını savunarak "Neyin hesabı soruldu? İsrail bir özrü bile çok gördü. İsrail ile cumhuriyet tarihinin en yoğun ilişkilerini yürütüyorsunuz. Şimdi Sayın Başbakan, karşı olduğunu söylediği dinsel milliyetçiliğin daniskasını yapıyor. Bunun üzerinden iktidarda kalma hesapları yapıyor. Sayın Başbakan, Gazze'yi dilinden düşürmüyor ama Gazze artık diline değil ayağına dolandı." şeklinde konuştu.

Grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Demirtaş, "MİT'in, Öcalan ile görüştüğü" yönündeki haberlerin sorulması üzerine "Öcalan ile hem yakalanmadan önce hem yakalandıktan sonra devletin çeşitli kademelerde görüşmeler yaptığı bir sır değil. Herkesin bildiği şey, sır değil. Dolayısıyla görüşmelerin devletin hangi kademesinde, hangi ekiple yürütüldüğünü ben detaylarıyla bilmiyorum doğrusu. Ne amaçla yürütüldüğünü ve nasıl sonuçlara ulaşıldığını da bilmiyorum ama bunları bilmesi gereken Başbakan'ın kendisidir. MİT, Başbakan'a bağlıdır. Dolayısıyla sayın Başbakan çıkar açıklarsa, biz de bilgilenmiş oluruz. Bu görüşmeler olmamış gibi davranırsa yine ben kendisini yalancılıkla itham ederim." karşılığını verdi. (Cihan)

lafta değil özde hukuk
 // murat
Niye yalan söyleyeyim yazının tümünü okuyacak kadar kendimi aptal zannetmiyorum. Bu kürt halkı bun ca olanlardan sonra halen daha bu dagalaklara inanıyorlarsa yapacak bir şey yok. bizim için aslolan her ne pahasına olursa olsun gerçek demokrasi ve hukuk devleti....
16 Haziran 2010 18:54
YALNIN VERGİSİ OLSA SÖYLEMEZLER !
 // MAVİ MARMARA
Bu çömez yalandanda iftiradanda haberi yok doldurulmuş plak gibi aklına geleni üfürüyor güya siyaset konuşuyor nede olsa lider. Yazıklar olsun siz ve sizin gibi maşalara kürt kardeşlerimizi temsil ettiğinizi savunuyorsunuz hiç alakası yok siz ancak o isimle onları rehin almış ve onlar adına milletin parasını emen kenelersiniz. Eğer inanç olmasa bunlarla siyeset yapılmaz şükürki asalet ve vefa aidiyeti varda bunlarla başediliyor yoksa böylesilere hiç değmez....
15 Haziran 2010 17:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler