YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan koalisyona yeşil ışık
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada koalisyona yeşil ışık yaktı.
Demirtaş'tan koalisyona yeşil ışık
11 Haziran 2015 / 10:18 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 11:34

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci ve koalisyon tartışamalarına yönelik gazetecilere açıklamalarda bulundu

"Seçimlerden herkesin ders çıkarması lazım. Partilerin başarısı açısından geçerli şart değil. Türkiye'nin özgür, aydınlık geleceği açısından şarttır. Çıkan sonuçları umarım doğru değerlendireceklerdir. HDP’nin başarısı var. Bizler başarı elde etmenin verdiği sevinçle sorumluluğumuzun farkındayız" diye konuşan Demirtaş sözlerine şöyle devam etti;

Erdoğan'a husumetimiz yok

Başkanlık Sistemi Türkiye’de tartışılacak durum değildir. Israr edilmesi gerilimin artmasına yol açıyordu. Bundan vazgeçilmesi lazım. Bu kişisel mesele değil. Sayın Erdoğan’a husumetten dolayı Başkanlık Sistemi'ne karşı değiliz. Dayatma model. Biz AKP’nin hataları yanlışları var diye eleştiriyoruz. Bu hatalardan vazgeçildiğinde ortak adımı atmayı hazırız.

Yeni anayasa için, Çözüm Süreci için gerekli adımları atmaya Başbakan, eski Başbakan diyelim bunun farkındadır. Çözüm Süreci Türkiye’nin geleceği açısından en önemli sorundur. AKP  doğru desteğini çıkarır, iç sorgulamaya dönerse bu iyi olur. Barış için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

"Siyasetin önünü açan Cumhurbaşkanı destek görür" 

Siyasette diyalogu önemsiyoruz. İsteyen istediği ile görüşebiliri. Bizim Sayın Erdoğan’a karşı kişisel husumetimiz ne de tutumumuz vardır. Anayasayı ihlal eden, askıya alan, hukuku ihlal eden Cumhurbaşkanı bizim açımızdan eleştiri alacaktır. Kendi sınırlarına çekilen tutumla bizden destek görecektir. Siyasetin önünü açan Cumhurbaşkanı destek görür. Koalisyon tartışmaları başlayacak. Önümüzdeki günlerde koalisyon ihtimalleri çıktıkça bizler de değerlendirmelerimizi yapacağız.

“Koalisyondan ve erken seçimden korkmayalım" 

Çalışmaları hep birlikte yürüteceğiz Herkesin içi rahat olsun Koalisyonlardan ve erken seçimden korkmayalım. YSK daha seçim sonuçlarını ilan etmedi. Koalisyon kurarak Türkiye yoluna devam etmeli.

"Koalisyon kurma çalışmaları Cumhurbaşkanlığı makamında olmaz"

Koalisyon kurma çalışmaları cumhurbaşkanlığı çatısında olmaz partiler arasında olur. Cumhurbaşkanlığı makamını tartışmaya açmıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıyor. Makamın kapsayıcılığına, kucaklayıcılığına yakışır pratik ortaya konulursa cumhurbaşkanlığına makamına da saygı duyarız.

Bizim resmi ya da gayri resmi temasımız yok. Kapımız herkese açık, fikirler iletilirse değerlendirebiliriz.

...
 // mustafa abdullah
"haysiyetsizler
// doğan
Bunlarla olursa oyum haram olsun ak partıye..."
Siyasetin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.
Ak parti ilk yıllarında nasıldı bir düşünün derim.
israilden madalyalar fetonun ardında dolanmalar peki sonra ne oldu
her şey köprüyü geçene kadar.
Unutma bunu...
Erdoğan apoyu çıkarsa bile tercihlerim değişmez bilin ki her görünenin ardında saklı bir gerçek vardır....
11 Haziran 2015 Perşembe 16:27
 // Kahraman
Ya daha dun bu adam demedimiki kesinlikle biz akp ile koalisyon kurmayiz biz halkimiza sözcerdik şimdi ne oldu seçim meydanlarinda anira anira bagriyordunuz ya akp ile koalisyon kurmicaktiniz...
11 Haziran 2015 12:47
haysiyetsizler
 // doğan
Bunlarla olursa oyum haram olsun ak partıye...
11 Haziran 2015 11:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler