YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan hükümete: Yeni bir sayfa açalım
Demirtaş'tan hükümete: Yeni bir sayfa açalım
21 Mart 2016 15:32
Diyarbakır'daki Nevroz kutlamalarında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hükümete; ''Dolmabahçe'de dile getirdiğiniz çözüm yoluna bağlıyız. Gelin yeni bir sayfa açalım'' çağrısında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'daki Nevroz kutlamalarında önemli mesajlar verdi.

Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan'a hitap ederek başladığı konuşmasında, "Dolmabahçe'de dile getirdiğiniz çözüm yoluna bağlıyız. Savaş, çatışma, ölüm alışmamız gereken normal bir durum değildir. Normal olan bütün barışçıl yollarda ve yöntemlerde ısrar etmektir. Müzakere dediğimiz şey, çözümleri masaya koymaktır. Yenmek ve yenilmek, öfke ve kin üzerine müzakere masası kurulamaz" dedi.

KÜRT HALKI EŞİTÇE YAŞAMAK İSTİYOR

Demirtaş, "Kürt halkı kendi topraklarında sadece onurlu halklar gibi korkmadan ve eşitçe yaşamak istiyor. Başkasına ait olanı, başkasının cebinde olanı değil, kendisinden çalınanı, gasp edilen geri istiyor" diye konuştu.

BARIŞI KONUŞMAK KOLAY İŞ DEĞİL

Demirtaş, "Barış dediğimiz şey adalet ve eşitlikten yoksun olamaz. Bugün kan çanağına dönmüş bölgenin gerçeğinin içinde barışı konuşmak, barışı istemek kolay iş değil. Böylesi dönemlerde ilkeli, ahlaklı, vicdanlı bir barış tutumu içinde olmak doğru olandır" dedi. Selahattin Demirtaş'ın konuşması özetle şöyle:

ÜLKEMİZE KAOS GETİRİYOR

Eğer ki savaşla, şiddetle ezerek bir sonuç elde etmek isterlerse bu sadece ülkemize kaos getiriyor. Biz birlik olalım derken, temel ilkelerde buluşmamız gerektiğini anlatıyoruz. Hiçbir parti etrafında birleşemeyiz. Hiçbir kişi etrafında birleşemeyiz. Antidemokratik, hukuk dışı yöntemlerde bir araya gelemeyiz. Bizi birleştirecek şey, demokrasi hukuk ilkeleridir.

TARİHİ BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Tarihi bir süreç yaşanıyor. Bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek isteyen çok sayıda uluslararası güç var. Binlerce yıldır yaşadığımız öz be öz yurdumuzda, bizim kaderimizi kendi ellerine almak isteyen çok sayıda güç var. Farkındayız. Ama Ankara'da bu ülkeyi yönetenler, tehditleri art arda sayarken bu halkın iradesini de tehdit olarak tanımladığı sürece birlik olmak imkansızdır. Halklarımızın ortak geleceğini birlikte sağlamak, güvence altına almak istiyorsak o zaman demokratik ilkelerde buluşmaya çağırmalıyız herkesi.

'BİTİRECEĞİM DİZ ÇÖKTÜRECEĞİM' POLİTİKASI SÜRDÜRÜLEMEZ

Korku ortamı yaratanlara karşı sığınabileceği Diyarbakır Newroz alanını dolduranların fotoğrafının iyi görünmesi bu mesajın doğru okunması lazım. Hamasetle tehdit ederek, illa da "Bitireceğim, diz çöktüreceğim' politikası sürdürülemez. Kürt halkının inkarı üzerinden barış süreçleri yürütemeyiz. Şeffaf, açık müzakereye ihtiyaç var. Konuşabilmek için öncelikle bomba ve silah seslerinin durmasını sağlamamız lazım.

YENİ BİR BARIŞIN SORUMLULUĞUNU ALMAYA HAZIRIZ

Demokratik siyaset alanını genişletmemiz lazım. Yeniden çözüm masasına dönülmesi, öfke ve kinin halklarımızı teslim almasına fırsat vermeden yeni bir barışın sorumluluğunu almaya hazırız. Ankara'daki siyasetçiler anlamalı ki AKP birleştirici bir parti değil. Toplum çoğulcu yapısıyla, farklı siyasi ideolojik yapılarıyla, farklı inanç ve mezheplerle birleştirecek şey, bir parti, ırkçılık olamaz.

HALKLARIMIZ KAYBEDİYOR

Türkiye'yi bir barış adası haline getirirsek etrafımızdaki savaşlara karşı bir barış önderliği yapma şansımız olur. Bu kadar büyük fırsatlar önümüzde dururken nefret ve kinle Kürt düşmanlığıyla Kürtler hak kazanmasın diye devlet politikasını bunun üzerine oturtanlar kendileri de kaybediyor, halklarımız da kaybediyor.

YENİ BİR SAYFA AÇALIM

Yakın zamanda yürüttüğümüz diyalog ve görüşmelerden ders çıkararak cesaretle yeni bir sayfa açmamız lazım. Sadece hamasetle, yeni düşmanlar yaratmak üzerine kendini kurgularsa orada siyasetsizlik vardır.

SAVAŞ ASLA ÇÖZÜM DEĞİL

Halkımızın acısı büyük, yarası derin. Bu direniş kazanana kadar devam eder. Savaş politikalarına karşı barışı diri tutmak için direniyor. Savaş isteyenlere karşı savaşın asla çözüm olmayacağını her fırsatta dile getireceğiz. Bedel ödetip korkuyla sahte barış sağlayacaklarını zannediyorlarsa tarihten hiç ders almamışlardır demektir. Siyasetin bu kadar tıkandığı, siyasetin bir çözüm sanatı olmaktan uzaklaştığı bugünlerde tarihi Amed Nevroz'u çözümün yolunu gösteriyor. Korkutarak hiçbir şey yapamazsınız diyor.

SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELMEK İSTEMİYORUZ

Devlet aklı, ortak akıl ferasetsiz kalmışsa kendi halkını felakete sürükler. Doğru olan şey ortak akılla hareket etmektir. Israrla HDP üzerinden akıl almaz bir saldırı politikası yürütmek kimseye kazandırmaz. Kürdün tarihini inkar etmeden, Türkü inkar etmeden halklarımızın bir arada eşitçe yaşaması için kurulmuş bir partidir HDP. Bu partiyi yok etmek ortak yaşamı da yok etmek demektir. Bugün HDP dışında hiçbir parti barış sözcüğünü ağzına almıyor. Daha fazla savaş, kıyım, katliam diyenlerden hayır gelmez. Siyaseten önümüzü kesmeye çalışıyorlar, bizden koparacakları 3-5 oyun kendilerine yarayacağını düşünenler kendi bindikleri gemiyi yakıyorlar.

HDP'Yİ BÜYÜTMEK ÇÖZÜMÜ BÜYÜTMEKTİR

Halkları, tarihlerini, kültürlerini inkar etmeden nasıl bir arada yaşayabileceğimiz üzerine politika yürütmeliyiz. Tek adam yerine yerinden öz yönetim anlayışıyla, tek kimliğin tek milletin egemenliğine karşı çoğulcu demokrasi anlayışı için HDP'yi büyütmek çözümü büyütmektir.

SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞACAĞIZ

Gün gelecek söz bitecek. Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz. Bize oy vermiş, desteklemiş, duası gönlü bizimle olmuş her kardeşimizin bize emaneti çözümün yolunu açmaktır. Bu emanet bizde oldukça cesaretli davranarak, halkın ölümüne izin vermeyeceğiz. Bütün yoldaşlarım arkadaşlarımla birlikte siyasi çözüm için uğraşacağız.

ANKARA VE DÜNYA İYİ OKUMALI

Diyarbakır'dan gönderilen bu mesajı Ankara ve dünya iyi okumalı. Son üç Amed Nevroz'unda bütün halklarımızı sıcacık kavrayan o duyguyu unutmadan o günlere dönmenin adil bir barışın şartlarını hepimiz oluşturalım. Eğer bu politikada ısrar edilirse görecekler ki bu sözlerin kıymetini anlayacaklar. Asıl olan güzel konuşmak değil güzel eylemektir.

Bir gün gelecek, bizler söz verdiğimiz özgür günleri direnen evlatlarımıza halklarımıza armağan edeceğiz. Bu görkemli duruşunuzdan dolayı, "Zulme karşı dimdik ayaktayız" diyen bu fotoğraftan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bütün halkların Newroz'u kutlu olsun.

Yalan-riyâ-fitne
 // Rasim DUMAN
Ağızlarına bir sakız almışlar :"Kürt Halkı'nın hakları..." Ben bir Kürt olarak şu anda Devletimizden hiçbir hususta "alacaklı" değilim. Seçme-seçilme hakkım var, seyahat,ticaret,ikamet,meslek tercihi hürriyetlerim var. Nüfus cüzdanımda "ikinci sınıf vatandaştır" yazmıyor. Türkler'de olup ta bende olmayan bir hak bilmiyorum. Şu halde siz samimi değilsiniz, yalan söylüyorsunuz ve düşman ülkelerin taşeronluğunu yapıyorsunuz. Yani, ihanet içindesiniz! Yani, HAİNSİNİZ !!!...
21 Mart 2016 Pazartesi 22:39
Temiz sayfa yok
 // Asabi Bozuk
Bütün sayfaları kirlettiniz açacak temiz sayfamız kalmamıştır. Zaten içine gireceğiniz çukurları da kendi ellerinizle kazdınız, cehennemin ortasında direk olursunuz inşallah....
21 Mart 2016 20:39
ağustos böceği
 // Leon
Hükümet herkese, her şeye rağmen barış barış diye dört dönerken, sen savaş için saz çalıp türkü söylüyordun. Şimdi ağla sızla bakalım....
21 Mart 2016 18:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler