YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan hükümete 1 Mayıs eleştirisi
Demirtaş'tan hükümete 1 Mayıs eleştirisi
02 Mayıs 2013 15:37
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin baskıcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle, 1 Mayıs'ın bayram olmaktan çıktığını, işçilerin ağır saldırılara maruz kaldığını savundu.

Demirtaş, yazılı açıklamasında, demokratik rejimlerde görülmeyecek uygulama ve yasakların dün 1 Mayıs nedeniyle İstanbul sokaklarında yaşadığını ileri sürdü.

"AKP Hükümetinin baskıcı otoriter, yasakçı uygulamaları nedeniyle İstanbul savaş alanına döndü, 1 Mayıs bayram olmaktan çıktı, işçi ve emekçiler ağır saldırılara maruz kaldı" değerlendirmesinde bulunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Saldırılarda çok sayıda yurttaşımız yaralandı. İki yurttaşımız hedef gözetilerek atılan gaz bombasının isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Bu da yetmezmiş gibi çok sayıda kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs'ta tercihini temel hak ve özgürlükler yerine baskıcı uygulamalardan yana yapan AKP Hükümeti, özgürlükleri, demokrasiyi sadece kendisi için isteyen, demokratik toplumsal muhalefet söz konusu olduğunda ise geçmiş otoriter iktidarların uygulamalarına sarılmaktan vazgeçmeyen tutumunu devam ettirmektedir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, Türkiye'deki tüm toplumsal muhalefetin, demokrasi güçlerinin, işçi ve emekçilerin mücadelesi Taksim Meydanı özgürleşene kadar devam edecektir."

Demirtaş, olaylarda yaralananlara acil şifa da diledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler