YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan HSYK yorumu
Demirtaş'tan HSYK yorumu
10 Ocak 2014 16:23
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Partinin HSYK'nın yapısını değiştirme girişimi tehlikeli ve yanlış olduğunu, Hakimler ve Savcılar Kurulunun ayrı ayrı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Kendilerinin AKP-Cemaat çatışmasında taraf olmadıklarını ve pozisyonlarının haktan ve adaletten yana olduğunu söyleyen Demirtaş, "Türkiye'de bazı ulusal çevreler hep derin yapılarla uzlaşma içerisinde oldular. Şu anda cemaatin ipiyle kuyuya inmeye çalışıyorlar. Bu kiriz, çözüm sürecini etkiliyor. AKP çözüm sürecini unutmuş ve rafa kaldırmış büyük bir krize yol açmış durumdadır"dedi.

"HSYK yapısını değiştirme girişimi tehlikeli ve yanlıştır"

Diyarbakır'da bazı basın mensupları ile bir araya gelen ve gündemdeki gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,Hükümetin HSYK'nın yapısını değiştirme girişimi ile ilgili, "AKP'nin bu girişimi tehlikeli ve yanlıştır. Devenin boynunu düzeltmenin bir anlamı yoktur. Yapılmak istenen düzenleme ile siyasallaşmış olan bu yapının kendi içinde çatışmasına neden olacaktır. Hakimler ve Savcılar kurullarının ayrı ayrı düzenlenmesi gerekir. AKP Anayasa değişikliğini inkar eder duruma gelmiştir. Şimdiye kadar bunlarla uzlaşma halinde birlikte hareket ediyorlardı. Biz AKP-Cemaat tartışmasında taraf olmak durumunda değiliz. Biz hem hırsızlıkla hem paralel yapı ile mücadele edilmesinden yanayız. Bizim pozisyonumuz haktan ve adaletten yanadır"dedi.

"Bu canavar, AKP-Cemaat işbirliği ile yaratıldı"

BDP lideri Demirtaş, AK Partinin Ergenekon'u tasfiye ederken yeşil Erkenokon'a yol açtığını, bu konuda geçmişte yaptıkları eleştirilerde haklı çıktıklarını da ifade ederek, "Bir vesayeti kaldırırken yeni bir vesayete yol açtılar. Bu canavarı AKP-Cemaat işbirliği ile yarattı. Canavar şimdi AKP'ye saldırınca bunlar yaşanıyor. Biz iki anlayışa da karşı çıkıyoruz. Türkiye'de bazı ulusal çevreler geçmişten beri hep derin yapılarla ilişki içinde oldu. Şimdi bu yapılan cemaat ile uzlaşmaktan geri durmuyorlar. Cemaatin ipi ile kuyuya inmeye çalışıyorlar.Biz AKP-Cemaat tartışmasında doğru yerde duruyoruz. Tercih yapmak zorunda değiliz"dedi. Yaşanan kriz ve tartışmaların çözüm sürecine etkilerini de ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Çözüm süreci unutulmuş ve rafa kaldırılmıştır"

"Bu çatışma ve krizin çözüm sürecine etkileri oluyor. Hükümet paralel yapı ile demokratik hukuk içerisinde mücadele etmiyor. Biz AKP'nin derin devletini kurması için onlara yardımcı olmuyoruz. Biz paralel yapıların tasfiye edilmesini istiyoruz.AKP ve CHP'nin içinde temiz olan siyasetçiler var. Onlara bir çağrım 3. çizgi solan HDP içerisinde yer almaları ve mücadele etmelidirler. Orada onlarla buluşmak istiyoruz. İmralı'ya basın mensupları ve akil insanların gitmesi gerekiyordu o iş şimdilik başbakan tarafından rafa kaldırılmış. AKP, çözüm sürecini unutmuş ve rafa kaldırarak büyük bir krize yol açmış durumdadır."

"Müdürlerin değiştirilmesi kendini korumaya yöneliktir"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Hükümetin emniyet müdürleri değiştirmesi paralel yapılarla mücadele değil, yeni yolsuzluk dalgalarının önlenmesine yönelik olduğunu ifade ederek, "81 ilde büyük yolsuzluklar yapılmış. Bunların örtülmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Yoksa paralel yapıları temizlemeye dönük görünmüyor"dedi.

"AİHM mahkum etse ne yazar etmese ne yazar"

BDP Lideri Demirtaş, Uludere'de 34 kişinin ölmesi ile ilgili askeri savcılığın verdiği görevsizlik kararı ile ilgili ise, "Aileler, dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaklardır. Ama Türkiye orada büyük ihtimal ile mahkum edilecektir. Edilse ne yazar edilmez ise ne yazar. Türkiye'nin mahkum olduğu katliam dosyalarına biri daha eklenecektir. Karar bizi şaşırtmadı. Çözüm süreci içinde bu konu önemliydi. Sayın Öcalan'ın ailelerin Başbakan ile görüştürülmesi konusunda önerileri vardı. Onu da gerçekleştirdik ama bir sonuç çıkmadı. Genelkurmay Başkanına Onbaşı dedim diye hakkımda soruşturma açıldı. Genelkurmay Başkanı 34 kişinin ölümü ile ilgili karar verdi hakkında hiç bir işlem yapılmadı. Antalya dağlarında PKK'lı kovalayan güvenlik güçlere 34 turisti öldürseydi şimdiye kadar onlarca kişi hakkında soruşturma açılırdı. Ama burada öldürülen Kürt olduğu için ve Kendi toprağında öldürüldüğü için hiç bir sonuç çıkmaz. Ama Roboski'de bunu yapınlar bundan kurtulamazlar bu dünyada ya diğer dünyada tarih bunları yargılayacaktır"diye konuştu.

 

DHA

22:55
 // van
işinize gelmeyince bu ülke de hukuk yok diyorsunuz işinize gelincede sorun yok diyeceksiniz yahu kendinizi çok mu akıllı zannediyorsunuz....
10 Ocak 2014 22:55
17:28
 // sorun yok sorun yok
Soru da yok sorunda yok. 1924 ten ber...
10 Ocak 2014 17:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler