YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan flaş başkanlık açıklaması!
Demirtaş'tan flaş başkanlık açıklaması!
25 Nisan 2014 14:43
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yeniden, her hangi bir kurumun her hangi bir partinin eş başkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum" diye konuştu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç'ın bugün yaptığı konuşmayı değerlendirirken, "Bana kalırsa Anayasa Mahkemesi sayın başkanı, bir hukukçu ve bir yüksek yargının başkanı olarak söylemesi gerekenleri söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir" dedi.

BDP'li vekillerin HDP'ye geçeceğini ve kendisinin HDP'de eş başkan olmayacağını belirten Demirtaş, "Yeniden, her hangi bir kurumun her hangi bir partinin eş başkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum" diye konuştu.

Diyarbakır'da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Demirtaş, AYM Başkanı Haşim Kılıç'ın bugün yaptığı konuşmasıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Bana kalırsa Anayasa Mahkemesi sayın başkanı, bir hukukçu ve bir yüksek yargının başkanı olarak söylemesi gerekenleri söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın AYM Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir. Bir başbakan AYM'nin aldığı bir kararı hakaretvari, küçültecek şekilde zan altında bırakamaz.

Hesabına geldiği bütün mahkeme kararlarını alkışlarken, hesabına gelmeyen, siyasi çıkarlarına denk düşmeyen mahkeme kararlarını yerden yere vurabiliyor. Hatta gayri milli olmak ve başka yapılarla bağlantılı olmakla suçlayabiliyor. Bu doğru bir tutum değil. AYM Başkanı'nın ortaya koyduğu tutum evrensel hukuk kriterlerinin tekrarıdır. Dolayısıyla açıklamaların önemli olduğunu düşünüyorum. Evrensel hukuk çerçevesinde hakimler kararlarıyla mesajlarıyla tabii ki kendilerini savunmalı savunabilmeli." 

"Bundan sonra hiçbir partide Başkanlık düşünmüyorum" 

Demirtaş, BDP'li vekillerin HDP'ye katılması, HDP'de Eşgenel Başkan olup olmayacağı sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"HDP kongresinde HDP Eşbaşkan adayı olmam gibi bir düşüncem yok. BDP Eşbaşkanı olarak şimdilik BDP'yi kongreye götürecek hazırlıkları yürüteceğiz. Daha sonra ben de HDP'ye bir geçiş yapacağım. HDP milletvekili olarak görevimi sürdürmeyi düşünüyorum. Yeniden her hangi bir kurumun, her hangi bir partinin eşbaşkanı olmak gibi bir düşüncem yok. Her hangi bir adaylık da düşünmüyorum."

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunu HDP ve BDP olarak resmi kurumlarında henüz yoğun tartışmadıklarını, ağırlıklı görüş olarak kendi adaylarını çıkarmak istediklerini söyledi. Demirtaş şöyle konuştu:

"Partiler arası ortak aday çıkarmak yerine tabandan gelen, tabandaki demokrasi hareketlerinin çıkaracağı ortak adayı siyasi partilerin birlikte desteklemesi daha doğru olur. Bu kişi aynı zamanda bir kadın olursa, bu daha büyük bir avantaj olabilir, daha güçlü bir mesaj olabilir. Bu niteliklere sahip bir aday ortaya çıkarsa, bizim illa partili bir aday çıkarmamıza gerek yok. Böylesine bir profili temsil eden bir ismin ortaya çıkması halinde tabii ki bizler onu destekleme konusunda asla ön yargılı davranmayız." 

Başbakan'ın Ermeni çıkışı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni çıkışını da değerlendiren Demirtaş, "Yani kendi içinde anlamlı ve Ermeni soykırımı meselesine giriş yapma açısından değerli bir açıklama olarak ifade edilebilir. Ama hiç şüphesiz ki AKP'nin başka siyasi hesaplar ile bunu yaptığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Siyasi çıkar için kullanılmaması lazım" değerlendirmesini yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler