YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı
Demirtaş'tan Erdoğan'a çağrı
07 Ekim 2012 11:52
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Gelin anaların gözyaşı hatırına bu akan kanı durduralım” dedi.

Beraberindekilerle birlikte yüzlerce araç konvoyuyla yola çıkan Selahattin Demirtaş, Şemdinli Kaymakamlık Çeşmesi’nde kadınlar ve partililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

İlçe merkezinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, Demirtaş da Kaya Spor Tesisleri’nde gerçekleştiren ilçe 2. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongrede bir konuşma yapan Selahattin Demirtaş, Şemdinli’de son 3 aydan beri yaşananların Ortadoğu’nun gündemini belirleyecek bir konumda olduğunu söyledi. Her gün bu ilçede cenazelerin kaldırıldığını ifade eden Demirtaş, hükümetin savaş politikalarının çözüm olmadığını, olmayacağını kaydetti. Hükümetin askeri politikalarının Kürt sorununda çözüm olmayacağını; silahla, tankla çözüm olamayacağını ifade eden Demirtaş, “Başbakan ve onunla beraber onur meselesi yapan AK Parti hükümetine, savaş politikasının çözüm olmadığını anlatmaya çalıştık. Biz bugüne kadar ölümle, kanla gurur duymadık. Biz her zaman barışın ve kardeşliğin çözümünü anlatmaya çalıştık. Şemdinli’de bu savaş politikasının iflas ettiğini, Şemdinli’de halkın iki aydır size verdiği mesaj budur. Daha önce Şemdinli konusunda söylediğim şeyleri Başbakan ısrarla onur meselesi yaptı. Ben savaş politikasının çözüm olmadığını belirttim” dedi.

Bugüne kadar hiçbir zaman ölümle, kanla gurur duymadıklarını da söyleyen Demirtaş, “Her zaman çözümle, barışı ve kardeşliği anlatmaya çalıştık. Şemdinli’de halkın vermek istediği mesaj budur. Kürtleri silah ve savaşla teslim alma politikanız iflas etmiştir. Şemdinli halkının 2 aydır ısrarla vermek istediği mesaj budur” diye konuştu.

'GELİN BARIŞI KURALIM'

Şemdinli’den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Demirtaş, “Çaresiz olduğumuz için değil, korktuğumuz için değil, anaların gözyaşı hatırına çağrı yapmak istiyorum. Allah, Peygamber hatırına çağrı yapmak istiyorum. Bu barışı sağlayalım, bu çözümü el birliği ile gerçekleştirelim. Artık bu topraklarda çok fazla kan aktı ve halen akıyor, çok insan ölüyor yazıktır. Eğer cesursan bu barışı sağlayalım. Barışın yolunu biliyorsun, Sayın Öcalan’la görüşün, KCK ve BDP ile görüşün. Bu barışın çözümünü el birliği ile sağlayalım. Eğer cesaretiniz varsa, siyasette cesur iseniz çözümün yolu budur. Tekrarlıyorum bu çağrıyı, korktuğumuz ve çaresiz olduğumuz için yapmıyorum, çözüme ve barışa yürekten inandığım için yapıyorum. Haklıların hatırı, akan kanın hatırı için yapıyorum bu çağrıyı, AK Parti’nin ve Başbakanın ciddiye almasını bekliyorum. Bu işi uzatmanın anlamı yoktur. Savaşsız, silahsız, kansız da biz bu sorunu çözebiliriz. Kürt halkının taleplerine saygılı yaklaşırsa, ciddiye alınırsa, yeni anayasada müzakere açarsa, ciddi ve samimi yaklaşırsa bizde BDP olarak katkı sunacağız” ifadelerini kullandı. iha

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler