YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan Dolmabahçe açıklaması: Şerefli iş yaptık!
Demirtaş'tan Dolmabahçe açıklaması: Şerefli iş yaptık!
09 Ağustos 2015 20:00
Demirtaş, Dolmabahçe mutabakatıyla ilgili "Şerefli bir iş yaptık" yorumunda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci ve Dolmabahçe mutabakatına ilişkin Van'da açıklamalarda bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Barış dediğimiz şey soğuk kağıtlara yazılabilecek, tüzüklerle düzenlenebilecek bir mevzu değildir. Gerçek bir barış yürek ve cesaret ister. Yürekte barışa hazır değilseniz en özgürlükçü anayasayı bile hazırlarsanız barışı getiremezsiniz" dedi.

Demirtaş, Dolmabahçe mutabakatıyla ilgili ise "Şerefli bir iş yaptık" yorumunda bulundu. 

Demirtaş, Van'daki temasları kapsamında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş çevreleriyle bir araya geldi.

HDP olarak ulaşmak istedikleri hedef konusunda net olduklarını ve adil bir barış istediklerini anlatan Demirtaş, barışa giderken yürüdükleri yolda eksiklikleri ve yanlışlarının düzeltilmesi konusundaki eleştirilere de kapılarını kapatmadıklarını söyledi.

Van'da gerçekleştirdikleri toplantıda da sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden alacakları görüşlerin buna vesile olacağını bildiren Demirtaş, şöyle konuştu:

"Barış dediğimiz şey soğuk kağıtlara yazılabilecek, tüzüklerle düzenlenebilecek bir mevzu değildir. Gerçek bir barış yürek ve cesaret ister. Yürekte barışa hazır değilsek en özgürlükçü anayasayı bile hazırlarsanız barışı getiremezsiniz. O nedenle adalet, eşitlik içermeyen hiçbir barış gerçek barış değildir. Biz 2,5 yıldır hep adil barışı kurmaya çalıştık. Geçmiş dönemlerde adil olmayan yanıltıcı barışı kurmak isteyenler oldu. Defalarca denendi sahte barış süreçleri ama olmadı. Halkın adalet duygusu incinmişse barış olmuyor. Geçici olarak bir şey kazandırabilir, oylarınızı arttırabilir, iktidarda tutabilir ama toplumdaki gerilimi çatışmayı ortadan kaldıramazsınız. İçine düştüğümüz durum budur."

"Adalet içermeyen, karşısındakini eşit görmeyen, bir anlayışla nasıl adaletli barış kuracaksınız" diyen Demirtaş, işin bu yönüne ısrarla eğilerek hakkaniyetli davranmaları gerektiğini kaydetti.

Nasıl barış sağlayacaksın!

Barış için neler yaptıklarını herkesin çok iyi bildiğini anlatan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Kimseyi aldatmadan, gerçek ne ise onları muhataplarımıza ifade ederek, çıkarılması gereken yasaları bizler grup olarak verdik. Hiçbir sorumluluktan kaçmadık. Bu süre içinde olumsuzluklar oldu, süreci neden yürütüyorsunuz diye üstümüze gelenler oldu. Bize baskı yapan çevreler oldu. Bizim derdimiz çözümdür, herhangi bir parti değil. Barış bizim partimizden de tüm partilerden de kıymetlidir dedik. Bu barış arayışı içindeki bütün yitirdiğimiz canlarımıza sahip çıktık. Üstündeki üniformalara göre ayırmadık. Öldürülen bir Kürt'ün acısını paylaşan bir devlet yetkilisi var mıdır? Ölünün üzerinden hüküm kalkar o artık Allah'a emanettir. Cenaze suçlu değildir ama cenazelerimize işkence yaptılar. 10 gün boyunca 50 derece sıcağın altında cenazelerimizi beklettiler. Bu nedenle diyoruz barış önce yürekte olmalı. Kürt çocuğunun anasının babasının acısını paylaşacak yüreğin yoksa nasıl barış sağlayacaksın."

Günlerdir, haftalardır barış için yollarda olduklarını ve silahların susmasını istediklerini dile getiren Demirtaş, "Bu kez silahlar sussun çağrısına iki tarafta uysun diyoruz. Müzakere masasına oturulsun gözlemci heyetle birlikte. Heyet olsa kim kimi aldattı bu ortaya çıkardı. İzleme kurulunun huzurunda tartışalım diyoruz. Tutanaklar var. Kim kimi aldatmış orada belli. Süreç aldatma üzerine kurulmasın dediğimiz için hedefteyiz. İnsanlık tarihi hep mazlumların zaferlerinden söz eder. Bu mevzu bugün bitsin diyoruz. Haklıya hakkı teslim edilsin. Bunun için sokaklardayız. Biz sussak bile bütün dünya haklı olduğumuzu biliyor. Vicdan sahibi olduğumuz için konuşuyoruz. Dünyanın en ağır yükü gençlerin içinde olduğu tabutlardır. Bir anne baba evladının nasıl öldüğüne bakmaz, üniformasına göre üzülmez" diye konuştu.

Şerefli bir iş yaptık!

Topluma rotasını kaybettirmek isteyenlere karşı "barışın yolu budur" demek gerektiğini ve bundan daha erdemli bir davranışın olamayacağını kaydeden Demirtaş, her savaşın bir sonunun olduğunu, ne kadar erken barış sağlarlarsa o kadar kutsal bir iş yapmış olacaklarını belirtti.

Yıllarca sorun yaşayan insanların barışmasının zor olduğunu bu nedenle masanın etrafında yer alanların barış için tarafları teşvik etmesi gerektiğini ifade eden Demirtaş, şunları söyledi:

"Biz her türlü bedel ödemeyi göze alarak bunları yaptık. Masadan kalkmasınlar diye çok çaba gösterdik ve Dolmabahçe mutabakatına vardık. Bunun kendileri için yeterli oy getirmeyeceğini anlayınca süreci bitirdiler. Hala bu mutabakatın arkasındayız. Dolmabahçe mutabakatıyla çok şerefli bir iş yaptık ve her zaman bunun arkasındayız. Barışın kilidi, anahtarıdır o belge. Tek bir gün arkasındayız diyemediler. Yanlışsa o güne kadar neden uğraştınız. Kendi emeğinize sahip çıkın bari. Çözümü demokratik siyasette arıyoruz, arayacağız. Rolümüzü oynayacağız ve bu savaşı durduracağız. Erken genel seçimde halkımızdan iktidar istiyoruz. Bu işi kimsenin minnetine bakmadan biz çözelim. Türkiye yeni anayasasını nasıl yapıyor o zaman ortaya koyacağız. İktidara talibiz ve gelecek ay istiyorlarsa seçime hazırız."

Demirtaş'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

sana kaldı
 // mus
türkiyede şeref lafını ağzına alaçak tek sen kaldın. bürükselde yolda bulmuştur. ...
09 Ağustos 2015 Pazar 20:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler