YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan çarpıcı Türk Bayrağı tarifi
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Erhan Çelik'in sorusu üzerine oldukça çarpıcı bir Türk Bayrağı tarifi yaptı.
Demirtaş'tan çarpıcı Türk Bayrağı tarifi
27 Haziran 2014 / 07:40 Güncelleme: 27 Haziran 2014 / 12:45

Habertürk TV'de Erhan Çelik'e konuk olan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, canlı yayında Cumhurbaşkanlığı'na aday olacağını, MHP'nin oylarına da talip olduğunu belirtti. Demirtaş, adaylığını resmi olarak haftasonu açıklayabileceğini söyledi. 

Erhan Çelik: Sizin için Türk bayrağı ne ifade ediyor?

Erhan Çelik'in "Sizin için Türk Bayrağı ne ifade ediyor" sorusuna ise Demirtaş oldukça çarpıcı bir cevap verdi. Demirtaş, Türk Bayrağı'nı tanımlarken, Lice ve farklı yerlerde gerçekleşen bayrak indirme olaylarını da hatırlattı, "bizimle ilgisi olmadığı ortaya çıktı" dedi. 

Demirtaş şöyle konuştu: 

İşte Demirtaş'ın türk bayrağı tarifi

Türk Bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti devleti bayrağıdır. Bir etnik kimliğin bayrağı değil. Bir milliyetçi partinin bayrağı hiç değil. Bütün yurttaşların, yani o devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan bütün yurttaşların uluslararası alanda, vatandaş adına devleti temsil eden semboldür. 

Bu ülkenin yurttaşı olmakla, hepimizi temsil eden ortak bayraktır. Ve bayrak aynı zamanda,  tarihsel geçmişin de bir hatırlatmasıdır. Yani bizler ortak tarihte acısıyla, tatlısıyla, doğrusuyla, yanlışıyla yaşadığımız her şeyi bayrak üzerinden ifade ediyoruz. 

Ben de, partililerimiz de, hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil eden bayrağı asla küçümsemedik, asla "bizim bayrağımız değil" demedik. Asla yere düşürmedik. Provokasyonlarda, özellikle bayrağa karşı yapılan saygısızlıklarda ilk karşı çıkan biz olduk. Çünkü bu tür provokasyonlar her zaman, bizi vurmak için, tabanımızı vurmak için, bizim siyasi düşüncemizi küçültmek için, linç kültürünü yaratmak için kullanıldı. 

Lice'deki olayı bizim üzerimize yıkmaya çalıştılar

Mersin'de yapıldı, HADEP kongresinde yapıldı, yakın zamanda da Diyarbakır'da yapıldı. Bunların hepsinin provokasyon olduğu daha sonra ortaya çıktı. 

Parti gençliğimiz Lice'deki bayrak provokasyonu konusunda bir çalışma yürütüyor ama, orada ne direğin etrafında kümelenen grubun ne de direğe tırmanan gencin kesinlikle bizimle, parti gençliğiyle asa ilgisi olmayan kişiler olduğu ortaya çıktı. 

İsim konusunda elimizde somut bilgiler yok. Ama bizimle ilgili olmadıkları netleşti. 

Takkiyeci
 // Rızvan
Cumhurbaşkanlığına aday ya yalama çekiyor çakal carlos...
27 Haziran 2014 16:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler