YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan beklenmeyen çağrı: Hükümetin yanındayız
Demirtaş'tan beklenmeyen çağrı: Hükümetin yanındayız
23 Temmuz 2016 23:49
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin darbeyle ilgili yapacağı hukuki mücadelenin yanında olacaklarını söyledi.

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde partisinin verdiği barış yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimiyle ilgili konuştu. 

“Darbelerin, cuntanın, halkın iradesini hiçe sayan sivil ve masum insanları bombalayan katliamcı zihniyetin karşısında olacağız" diyen Demirtaş Parlamentoyu bile bombalayacak, barbarlığa, gözü dönmüşlüğe cesaret eden bu darbecilerin karşısında olacaklarını ifade etti.

DARBENİN MAKUL BİR GEREKÇESİ OLAMAZ

Demirtaş, "İlk saatlerden itibaren hiçbir şekilde darbenin meşru bir zeminin olmadığını ortaya koyduk. Türkiye’nin birçok kısmı, bu düşünce etrafında birleşti. 

Ülkedeki ne kadar yanlış olursa olsun, yaptıkları ne kadar yanlış olursa olsun, muhalefet olarak eleştirilerimiz ne kadar yüksek olursa olsun, sonuçta beğeniriz, beğenmeyiz, adil bir seçim olmuştur ya da olmuştur, ama görevdeki bir yönetime askeri bir darbe ile müdahalenin makul gerekçesi olamaz” diye konuştu.

'PROVOKASYONA GELMEMELİYİZ'

Bu dönemde Alevi, Sünni, Türk, Kürt, laik, dinci, HDP'li, AK Partili gibi söylemlerle kışkırtma yapanlar olabileceğine dikkat çeken Demirtaş, “Dikkatli olun. Daha önce de açıkladık. 

Her gece alanlarda darbeye karşı olanlar bizim de desteklediğimiz insanlardır. Bu durum herkesin hakkıdır. 

Darbeye karşı herkes sivil bir direniş ortaya koyabilir. Onlara saygı duyuyoruz ve tebrik ediyoruz. Provokasyona gelmemeliyiz. Ben meydanlara çıkanları, IŞİD’çi olarak göstermedim. Birileri çarpıtıyor. Ben, ‘Bu gösterileri fırsata çeviren IŞİD’çi kafaların olduğunu’ söyledim. IŞİD sevdalıları, hücreleri var. 

Bunlara karşı dikkatli ve duyarlı olun çağrısı yaptım. Biz de dikkatli olalım. Bizi birbirimize karşı kışkırtmalar olacaktır. Darbelerin en çok istediği şey budur. 

Darbe başarılı olamadı ama, Kürt ile Türkü, Alevi ile Sünniyi birbirine düşürüp, iç savaş çıkartırız düşüncesi olanlar vardır. Onlara karşı dikkatli olalım” şeklinde konuştu.

aman
 // erol yiğitoğlu
Gölge etmeyin yeter. Cehenneme kadar yolunuz var....
24 Temmuz 2016 05:35
Zarf-mazruf
 // Rasim DUMAN
Sözleri, tepkileri, teşhisleri ve temennileri gayet güzel. Söyleyene değil, söylenene ; zarfa değil, mazrufa bakmak, müslümanın şiarıdır. Kimseyi samimiyyet testine tutmaya, "kalbini yarıp ta bakmaya" hakkımız yok. İnşallah bu sözlerini te'vil mecburiyyetinde kalmaz, sâbit ve sâdık kalır. Açıkçası, Kandil'in bu sözlerden hoşlanmayacağını düşünüyorum. Ve bu sözlerin "ciddî şekilde" ete-kemiğe bürünmesini temenni ediyorum. Pek ümidim yok ama, ümit te fakirin ekmeği işte......
24 Temmuz 2016 Pazar 00:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler