YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan bakanlık açıklaması
Demirtaş'tan bakanlık açıklaması
29 Ağustos 2015 23:45
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinden iki milletvekilinin Geçici Bakanlar Kurulu'nda görev almasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, Hollanda'nın Lahey kentinde HDP tarafından düzenlenen  programda yaptığı konuşmada, söz konusu bakanlıkları hak ettiklerini düşündükleri  için hükümete girdiklerini söyledi. 7 Haziran seçimlerinde aldıkları başarının  tesadüf olmadığını, bunu baskıya ve engellemelere rağmen elde ettiklerini ileri  süren Demirtaş, şöyle konuştu: 

"Bizim açımızdan zafer dışında başka seçenek yok. HDP'ye kaybettirmek  için her türlü ucuz politikayı uyguluyorlar. Biz bilsek AKP kazandığında, biz  bilsek AKP tek başına iktidar olduğunda ülkeye barış, demokrasi gelecek  'kaygılanmaya gerek yok' derdik. Ama artık biliyoruz AKP'nin kazanması demek  Türkiye'de artık faşizmin, tek adam diktasının anayasal güvenceye kavuşturulması  demek. Artık AKP'nin kazanması demek Türkiye'nin ciddi bir iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya kalması demek. Biz o nedenle bunların kazanmasına izin veremeyiz."

Demirtaş, bu bakanlıkların kendilerine oy veren seçmenlerin emaneti  olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: 

"O bakanlıklar AKP'nin tapulu malı değildi, sizin malınızdı biz o  emanetinize sahip çıkmak için oradaydık" diyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam  etti: 

"Bu bakanlıklar, hem AB hem Kalkınma Bakanlığı olarak HDP'nin nasıl  bir iktidar, nasıl bir hükümet anlayışıyla gelecekte ülkeyi yöneteceğinin sadece  küçük bir göstergesi olacak?. Bizim bakanlarımız, yani halkın bakanları siz orada  kolay kolay savaş kararı almayın diye, siz orada devletin imkanlarını AKP'nin  seçim çıkarları için kullanmayın diye oradalar. Sizin tam da ensenizdeler. Siz orada gidip sarayda Bakanlar Kurulu toplantısı yapmayın diye bakanlarımız orada.

Çünkü bizim bakanlarımız, kusura bakmayın sarayda Bakanlar Kurulu toplantısına  katılmazlar. Saray bizim açımızdan hükümetin başı değil. Saray bizim açımızdan  Başbakan yetkilerine, Başkanlık yetkilerine sahip değil. Saray eğer anayasadaki  yetkilerini kullanır, saray eğer halkın iradesine saygılı olursa biz de saygılı  oluruz. Ama bizi tanımayanı biz tanımak zorunda değiliz." 

Oylarını barıştan yana kullanmak isteyenlerin tek adresinin HDP  olduğunu savunan Demirtaş, kendileri dışında güçlü kardeşlik vurgusu yapan parti  olmadığını öne sürdü. 

"Savaş politikalarının bugün durması, akan kanın durması için daha da  güçlenmemiz lazım" ifadesini kullanan Demirtaş, şunları kaydetti: 

"Türkiye artık eski Türkiye olmayacak. Yeni Türkiye olacak ama AKP'nin  değil, halkların Türkiyesi olacak. Türkiye artık burada olduğu gibi  özgürlüklerin, barışın, kardeşliğin hakim olduğu bir Türkiye olacak. Yoksulluğu  bitireceğiz, işsizliği bitireceğiz. Bunun yolu işte ezilenlerden yana bir iktidar  kurmaktır. AKP gibi bir tek tip anlayışa mecbur olmadığımızı, alternatif bir  hükümetle Türkiye'nin önünü açabileceğimizi göstermek zorundayız." 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler