YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'dan seçim kokan açıklamalar: PKK şiddeti durmalı
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nın 'amasız, ancaksız' silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım" dedi.
Demirtaş'dan seçim kokan açıklamalar: PKK şiddeti durmalı
22 Ağustos 2015 / 15:34 Güncelleme: 22 Ağustos 2015 / 15:36

Demirtaş, Tepekule Kongre Merkezi'de basın temsilcileriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini söyledi.

Türk, Kürt, asker, sivil, polis hiç kimsenin ölmemesi gerektiğini, önce ölümlerin durdurulmasını istediklerini kaydeden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nın 'amasız, ancaksız'silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım. Bizim açımızdan bunun alternatifi yoktur. 'Aması, ancağı' yoktur. HDP'nin demokratik siyaseti açısından mazereti yoktur. AKP'nin yaptığı, işlediği suçların hesapları asker, polisi öldürülerek sorulamaz. Onların tamamı bu ülkenin çocuklarıdır, bizim çocuklarımızdır, biz böyle görüyoruz. AKP de işlediği bütün suçları örtmek için Kürt çocuklarını şehirlerde, dağlarda öldürümez. Buna da izin vermeyeceğiz. AKP bir savaş başlatarak bütün şehirlere cenaze göndererek üzerindeki sıkışmışlığı şiddet yoluyla topluma ihraç edemez, buna izin vermeyeceğiz. "

"HDP yüzde 13 oy aldı ama..."

"Türkiye iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya bunu söylemek için uzun süre dikkatli oldum. Ama artık bunu söylüyorum. Türkiye'de bir iç savaşta kazanacak kimse yoktur" diyen Demirtaş, 7 Haziran'ı değerlendirirken "HDP yüzde 13 oy aldı ama yüzde 50'den fazla sempati aldı" dedi. Tekrarlanacak seçimde Ak Parti'nin birinci çıkamayabileceğini de öne sürdü. 

Erken seçim tartışmaları

Erken seçimin artık partiler arası bir tercih olmadığı görüşünü dile getiren Demirtaş, Türkiye'nin ciddi bir iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Demirtaş, yeni bir seçimde barıştan yana olanların kazanacağını, AK Parti'nin ise daha önceki seçimlerde aldığı oy oranlarına erişemeyeceğini öne sürdü.

Bazı belediye başkanlarının özerklik açıklamalarına ilişkin gazetecilerin sorusunu da yanıtlayan Demirtaş, HDP'nin söz konusu belediyelerin hiçbiri ile resmi, organik ilişkisi olmadığını bildirdi.

Silahla, şiddetle demokratik özerklik istemediklerini ancak katı merkezi yönetiminin de Türkiye'ye uymadığını savunan Demirtaş, "Özerklik ilanı dediğimiz şey mahallelerde, beldelerde halkın isyan noktasıdır. 'Devleti tanımıyoruz' açıklaması değildir" diye konuştu.

Demirtaş, AK Parti ile koalisyon yapmama kararına karşın geçici seçim hükümetinde yer alma kararını da değerlendirerek, konuşmasına şöyle tamamladı:

"Şu andaki seçim hükümeti bir AKP hükümeti değildir. Kurulacak AKP hükümetine girmiyoruz. Bu halkın iradesinin ne kadar hükümete yansıyacağı anayasa tarafından belirlenmiş bir seçim hükümetidir ve bizim hakkımızdır. Bize oy veren 6 milyon insanın 3 bakanlık hakkı vardır. Seçim adaleti, güvenliği açısından bizim bu hükümette olmamız lazım. Savaş kararı almak isteyenlere karşı barışı savunabilmek için bizler hükümette yer almazsak AKP seçim programını bize dayatacak. Diğer partilerin tercihine saygı duyuyoruz."

sen ve senin gibiler
 // logoko
Kürt ev Türk Düsmanisin. Cünkü senin gibiler bu ülkenin icinde yasiyan Kürtlere ve Türklere zarar veiyorsun. Yikip yaktiginiz araclar ve Miletin alin terinle alinanlar. Doguda Kürtlerin canina ev malina zarar vererek kürtleri Türklere düsman etmek istiyorsun. Ama bunu Kürt olanda türk olanda anladi artik.! ...
23 Ağustos 2015 Pazar 09:33
ehhh
 // celal halilov
Yalancinin mumu yatsiya kadardir. Demirtastan hersey beklenir. Yalancilik,dolandiricilik. pis ahlak. Allah tum Sehitlerimizin intikamini bunlardan fazlasina alsin. Rezil etsin. Onca yavrularimizi yetim koyduklari icin Allah bunlari kahru perisan etsin. amin. demirtasa da oy verenlerin kulaklari cinlasin ve yaziklar olsun. Zalimin zulmune serik oldular. Bukadar Sehitler vermemize sebep oldular. Ya tevbe edip hakiki yollarina donsunler yada bu vatandan def olup kacsinlar.......
23 Ağustos 2015 07:13
2 yüzlü herif
 // adem
2 yüzlü herif, seçim dönemi melek sonrası kelek......
23 Ağustos 2015 Pazar 00:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler