YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş 'vatandaşlık' fikrini değiştirdi
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'lilere vatandaşlık konusunun referanduma götürülmesi gerektiği yönündeki fikrini değiştirdi
Demirtaş 'vatandaşlık' fikrini değiştirdi
14 Temmuz 2016 / 03:00 Güncelleme: 14 Temmuz 2016 / 05:02

Partisinin İzmir teşkilatınca İnciraltı'nda düzenlenen dayanışma yemeğine katılan Demirtaş burada yaptığı konuşmada, Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili dün yaptığı açıklamayı düzelttiğini belirtti.

"REFERANDUMA GÖTÜRELİM DİYEREK BU İNSANLARA HAKSIZLIK YAPTIM"

Demirtaş, "Öncelikle Suriye'den gelen insanlara mülteci hakkını vermemiz lazım. Mülteci statüsü demek çalışma, oturma, eğitim, sağlık hakkının kazanılması demek.

Bundan sonra arzu eden, koşulları taşıyan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmelidir Suriyeli, Iraklı, Afganistan, Pakistan, Somalili, kim gelmişse ülkemize. Ülkemiz onların da vatanıdır." dedi.

Sığınmacıların geçici misafir değil, beraber yaşayacakları kardeşleri olduğunu ifade eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama karpuz seçer gibi Suriyelilerin iyilerini alalım, kalifiye olmayanları geri gönderelim, kaderine terk edelim gibi yaklaşamazsınız. Dün parlamento grup toplantımızda yaptığım bir yanlışı da düzeltmek istiyorum: Partimizin resmi politikası olmayan bir durumu ben yanlış ifade ettim. Referanduma götürelim diyerek bu insanlara haksızlık yaptım. Referandum temel hak ve özgürlüklerde olmaz." dedi.

SÖZÜNÜN ARDINDA DURAN TEK KİŞİ REİS.
 // Abdullah
Aslan reisimiz.! Ulan bunlar çoluk çocuk be. Siyaseti oyun sanıyorlar, bir öyle, bir böyle. DİK DURAN, SÖZÜNÜN ARDINDA DURAN TEK KİŞİ REİS. HELÂL BE.!!!...
15 Temmuz 2016 Cuma 06:09
 // dombra.
Yorumunuz.ne. oldu.şimdi.türkiye.cumhuriyeti. mi.oldu....
14 Temmuz 2016 08:53
Ahmet
 // Ahmet
Hesap kitap yaptı kürt pkklı suriyelide var içlerinde onlarda vatandaş olsun diye destek veriyor....
14 Temmuz 2016 07:15
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler