YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: "Tek başımıza iktidar olsak bile koalisyon kuracağız"
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Küçükçekmece'de bulunan Garip Dede Cemevi'ne ziyarette bulundu.
Demirtaş: "Tek başımıza iktidar olsak bile koalisyon kuracağız"
21 Ekim 2015 / 02:00 Güncelleme: 21 Ekim 2015 / 07:06

Cemevi yöneticileri ve vatandaşlar tarafından karşılanan Demirtaş'a HDP İstanbul Milletvekilleri Garo Paylan ve Hüda Kaya eşlik etti.

Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Alevi vatandaşların devlet tarafından yok hükmünde sayıldığını öne sürerek, "Ülkenin her yerinde ramazan orucunun tutulduğunu görebilir, hissedebilir, anlayabilirsiniz. Bütün caddelerde billboardlarda, belediyelerin astığı afişlerde ülkede ramazan ayının olduğunu ve oruç tutulduğunu anlayabilirsiniz. Ama milyonlarca Alevinin yaşadığı ve oruç tuttuğu şu günlerde muharrem orucunun tutulduğunun, Alevi toplumunun dışında kimse farkında değil" diye konuştu.

HDP’nin anlayışının "özgürlükçü laiklik" olduğunu dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"İnanan, inanmayan herkes korkusuzca inandığı şekilde toplumda yaşayabilmeli, kimsenin inancına devlet müdahale edememeli. Türkiye'de siyasetin istikameti buna dayalı değildir. AKP iktidarı şu anda Türkiye halkları ve inançları için en büyük tehlike durumundadır. İnançlara saygı yoktur. Yaşamlara saygı yoktur. Mezarlıklara bile saygı yoktur. Mezarlıklar bombalanıyor."

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Van'da yaptığı konuşmaya değinen Demirtaş, "Eskiyi hatırlatıyor. Beyaz toroslarla yapılan faili meçhulleri, adam kaçırmaları hatırlatıyor. Şimdi kendisine sormak istiyorum. Siz gittiğinizde beyaz toroslar tekrar ortaya çıkacaksa demek ki 13 yıldır bunları koruyorsunuz. Demek ki ülkeye demokrasiyi hiç getirmediniz" ifadesini kullandı.

Demirtaş, Kürt sorununu çözecek ve terör örgütü PKK’nın Türkiye’ye karşı silah bırakmasını sağlayacak tek siyasi gücün HDP olduğunu ileri sürerek, "Biz diyalog ve müzakereyle Alevilerin de Kürtlerin de kadınların, gençlerin, emekçilerin sorunlarını demokrasi ilkelerine bağlı kalarak çözeceğiz. Savaşı ancak bizler bitirebiliriz" iddiasında bulundu.

Konuşmaların ardından Demirtaş, muharrem orucu tutan vatandaşlarla iftar yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş daha sonra Şişli’de bulunan Besnililer Kültür ve Eğitim Vakfı'nı ziyaret etti.

Ziyarete, Garo Paylan, Hüda Kaya'nın yanı sıra HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan da katıldı. 

Burada dernek üyeleriyle sohbet eden Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinden sonra koalisyon kurulmasının gerekli olduğunu dile getirerek, Toplum partimize büyük teveccüh gösterse ve tek başımıza iktidar olsak, o gücü elde etsek, asla tek başımıza hükümet kurmayacağız. Koalisyon kuracağız. Çünkü toplumu başka türlü rahatlatamayız. AKP de böyle düşünmeli. Tek başına iktidar gücünü elde etse bile koalisyon iyi bir seçim. Egemenliği, gücü, yetkiyi paylaşmak toplumu rahatlatır. Koalisyon, sorunu, çözüm önerilerini, riski paylaşmaktır" dedi.

 

AA-DHA

Siyasi literature
 // uykucu
gececek bir vaad. Bravo! Yalani bile soylemekten aciz....
21 Ekim 2015 Çarşamba 11:18
Demek ırkçılık yetmedi bu sefer mezhepçlilik öylemi !
 // Abdullah
Etrafımız ateş çemberi.Çocukları öksüz annelerin namusunu ayaklar altına alanlar ile aynı safta olduğunu ve seni konuşturanlara lanet...
21 Ekim 2015 07:56
Irkçılık ve mezhepçlilik üzerinde siyaset devşiren vampiiiiiiiirrrrr
 // Abdullah
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
21 Ekim 2015 07:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler