YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Öcalan'ı çıkartmak onur borcumuzdur
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın İmralı'da kalmasının kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi.
Demirtaş: Öcalan'ı çıkartmak onur borcumuzdur
25 Haziran 2015 / 16:30 Güncelleme: 25 Haziran 2015 / 17:43

Alman Die Zeit'e konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın serbest kalması için girişimde bulunacaklarının sinyalini verdi;

"Bizim açımızdan kabul edilemez"

"Ortadoğu'da kimsenin hayal bile edemeyeceği cesur fikirleri, o adadan dışarı çıkartıp, pratiğe dönüştürdü. Rojava'da devrime dönüştürdü. Şimdi böyle bir insanın bir tecrit altında, bir adada kalması bizim açımızdan kabul edilemez. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istemek bizim açımızdan bir onur borcudur.

Tütrkiye kan davası duygusundan çıkmalı

Dolayısıyla Türkiye toplumuna bu iyi anlatılırsa; bu bir kriminal vaka değil, kan davası değil. Türkiye halkları için de doğru siyasi tutum, bu kan davası duygusundan çıkmaktır. Bugün Türkiye, Suriye olmamışsa, Öcalan'ın Kürtlere sunduğu perspektif sayesindedir."

PKK'yı inkar etmedi

Demirtaş, "Klasik CHP seçmenini düşünürsek şöyle bir düşünce var: ‘Selahattin Demirtaş çok düzgün birisine benziyor ona oyumu vermek isterdim ama PKK’li.’ Bu düşünceye sahip olan insanlara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?" sorusuna işe şu yanıtı verdi:

Bence insanların önyargıları kırılacaktır zamanla; çünkü benim etnik kimliğim, içinden çıktığım siyasi hareket ve bağlantılı olduğum mücadele geçmişi benim gerçeğimdir ve beni var eden bunlardır.

 // Yılmaz
Önce cezasını verelim devlete hıyaneti bedeli Kurdoğlu gibi başını keselim bedenini size veririz turşu yaparsınız ne kan davasından bahsediyorsunsen cezasını çektimi...
25 Haziran 2015 17:40
vahy
 // ahmey
olsa ne yazar si.mdiye kadar ne yaptinizda bundan sonra ne olacak...
25 Haziran 2015 16:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler