YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş mitingde Diyanet'i yuhalattı
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Elazığ mitinginde Diyanet İşleri Başkanlığı’nı yuhalattı.
Demirtaş mitingde Diyanet'i yuhalattı
08 Mayıs 2015 / 22:28 Güncelleme: 09 Mayıs 2015 / 07:22

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Güneydoğu Anadolu ziyaretlerinde kürsüde Kürtçe Kur\'an-ı Kerim göstermesiyle ilgili önce Diyanet'in tek nüsha bastığını iddia eden Demirtaş şimdide 1992 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na basılması için sunulan Kürtçe Kur\'an mealinin yayımlamadığı için Diyaneti yuhalattı.

Kalabalık yuhalayınca gülerek karşılık verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Kürtçe Kuran-ı Kerim mealinin tek nüsha basıldığı ve mealin bir yayınevine ait olduğu yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını, Kürtçe mealin ücretsiz dağıtılmak üzere nisanda 10 bin adet basıldığını, 3 bin baskının Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeriyle büyükşehirlere gönderildiğini bildirmişti. 

Elazığ mitinginde hakaretlerini sürdüren Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı yuhalattı. Mele Abdullah Varlı'nın 1992 yılında Diyanet'e yayımlanması için Kürtçe Kuran meali sunduğunu hatırlattı. Demirtaş bunun Diyanet tarafından geri çevrildiğini söyledi. Miting alanındaki kalabalığın yuhalamasına ise gülerek karşılık verdi. 

1992 yılında Türkiye'de Kürtçe dahi konuşmanın yasak olduğu bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kürtçe Kuran meal basmamasını yuhalatan Demirtaş'ın bu davranışı tepki çekti. 

 // Rasim DUMAN
Tam bir "piyon". Turkiye'de kime ve hangi kuruma saldiriyor ise, bilelim ki o kisi ve o kurum, icerdeki ve disardaki "ser cephesini" cok rahatsiz ediyor....
09 Mayıs 2015 06:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler