YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın?
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Viyana'da yaptığı açıklamada, "Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın" dedi.
Demirtaş:  Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın?
28 Ağustos 2015 / 08:45 Güncelleme: 28 Ağustos 2015 / 08:47

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinden milletvekillerin geçici seçim hükümetinde görev almasıyla ilgili, "Bakanlıklar AK Parti'nin tapulu malı değil niye onlara bırakıyormuşuz ki. Biz o bakanlık koltuklarına oturacağız" dedi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da partisi tarafından düzenlenen mitingde konuşan Demirtaş, Türkiye'de her gün asker, polis, sivil ve çocukların öldüğünü, bunları durdurmak için çabaladıklarını ancak iktidarı bırakmak istemeyenlerin engel olduğunu ileri sürdü.

"Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın"

İktidarın savaş, kendilerinin barış istediğini savunan Demirtaş, "Savaş isteyen sizsiniz, 'barış barış' diye haykıran biziz, 'derhal ateşkes olsun, müzakereler başlasın' diyen biziz. Savaş yanlısı olan sizsiniz" dedi.

Demirtaş, Yüksekova ve Cizre'de "katliam yapıldığını" ve aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişinin öldüğünü iddia etti. 

Hakkari'de atanmış valinin, seçilmiş milletvekillerini şehre sokmadığını savunan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekillerimiz Yüksekova'ya giremiyor. AK Parti valisi, panzerlerle tankla tomayla şehrin girişini kapatmış. Arkadaşlarımız yüzde 100 oy aldılar. Şimdi ben size söylüyorum, Kürtler özerklik istemesin de ne yapsın? Orada yanlış yapan fazlalık Hakkari halkı mı, atanmış memur vali mı? Fazlalık olan validir."

"Türk-Kürt el ele vermelidir"

Türkiye'nin doğusunda yaşanan olaylara karşı batıdakilerin de Gezi ve Kobani ruhuyla ayağa kalkması gerektiğini ileri süren Demirtaş, "Herkes Gezi ruhuyla bir kez daha bu hükümete 'bunları yapamazsın' demeli ve diyebilmelidir. Türk-Kürt savaşa son vermek için el ele vermelidir. Alevi Sünni demeden, genç yaşlı, kadın erkek demeden tek çıkış, tek kurtuluş yolu budur" görüşünü dile getirdi.

1 Kasım'da yapılacak seçimlerde yeniden başarılı olacaklarını iddia eden Demirtaş, "Alçakça katliamlara rağmen 'silahlar susmalı' diyoruz. Ölüm olmasın, kan olmasın. Gözyaşı ve acılar bunlar bizim tercihimiz değildir. AK Parti'nin tercihi savaştır. Direnişimizden asla geri adım atmayacağız" ifadesini kullandı.

"Biz o Bakanlık koltuklarına oturacağız"

Seçim hükümetinde halkın sesi olmaya devam edeceklerini ve emanete sahip çıkacaklarını kaydeden Demirtaş, "Yanlış yaptığımız konusunda eleştirenlere inanmayın. HDP nereden geldiğini ve nereye gideceğini biliyor" dedi.

Seçim güvenliği, iç güvenliğin korunması ve devlet imkanlarının tek başına kullanılmaması için seçim hükümetinde yer alacaklarını belirten Demirtaş, HDP'ye verilecek bakanlıkların bir lütuf değil, halkın iradesinin yansıması olduğunu savundu. 

Demirtaş, "Bakanlıklar AK Parti'nin tapulu malı değil, niye onlara bırakıyormuşuz ki. Biz o bakanlık koltuklarına oturacağız. Onların tam da ensesinde olacağız. Savaş kararı almaya çalışırken haksızlık, adaletsizlik ve katliam kararları almaya çalışılırken HDP'li bakanlar orada olacak. 'Biz sana savaş yaptırtmayacağız' dedik ya işte onun için Bakanlar Kurulunda olacağız" diye konuştu. 

 // Kemal demir
Selahattin Demirtaş gibisi yok helal sana baskan...
28 Ağustos 2015 16:45
Siz kimin maşasısınız
 // alpar
sizin kimin maşası olduğunuzu bu millet biliyor.Barışıda siz bozdunuz,sahtekar,yalancısınız,sıkıya gelince barış güvercini oluyorlar.Size Ermeni devletini kurdurmayacağız.En cok zorumuza gidende bu milletin parasını alıpda o yüce meclıse oturtanlara yazıklar olsun.Bu hainlere gerekli ders artık verilmeli ve barış diye bir şey artık olmamalı....
28 Ağustos 2015 Cuma 15:40
brs
 // fatih omurtak
kürt halkı, türklerle eşit, bir ayrım
yok,PKK toreristi şeref sizce saldirsin sonra barış,. istesin devlet gücünü göstermesi lazım fazlasıyla...
28 Ağustos 2015 11:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler