YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş itiraf etti: Baraj kaygımız var!
Selahattin Demirtaş Boğaziçi'nde öğrencilerle buluştu. Demirtaş seçim barajı geçme kaygıları olduğunu itiraf etti.
Demirtaş itiraf etti: Baraj kaygımız var!
12 Mayıs 2015 / 18:11 Güncelleme: 12 Mayıs 2015 / 18:14

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. öğrencilerin yoğun ilgilisinin olduğu toplantıda Demitaş seçimle ilgili ilk kez kaygılarını dile getirdi.

Baraj kaygısını dillendirdi

Demirtaş, Boğaziçi'nde yaptığı konuşmada baraj kaygıları olduğunu ilk kez dillendirdi.

Selahattin Demirtaş, bu seçimde çok sayıda partinin isminin olduğunu, ancak iki temel tercihin yarışacağını belirterek, "Bu seçim ya Türkiye'nin tek adamlık sisteminin anayasal dayanağına kavuşmasına yol açacak ya da HDP'nin öncülüğünü yaptığı sivilleşmeyi, çoğulculuğu, çok kültürlülüğü, çok inançlılığı garanti altına alan bir toplumsal sözleşmeyi savunan bir çizgi olacak" dedi.

"Normalde baraj sorununun olmaması gerekiyor"

Demirtaş, seçim beyannamelerini yazarken, her kesimin kendileri ile ilgili olan kısımları kendilerinin kaleme aldığını vurgulayarak, "Bütün ezilen kesimler kendi taleplerini kendileri yazdı. Böylesine bir programın baraj sorununun olması, aslında çok daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini gösteriyor. Böyle bir programın baraj sorunu olmaması gerekirdi. Böyle bir program Türkiye'de hayli hayli iktidarda olmalıydı. Türkiye'yi yöneten program, anlayış bu olmalıydı. Fakat dezavantajlı seçim yarışı çalışmamızı zorlaştırıyor" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler