YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Herkes barıştan yana değil
Demirtaş: Herkes barıştan yana değil
20 Eylül 2013 20:11
Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Çatak ve Bağlıisa köylüleri arasında 7 yıldır süren kan davası, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katıldığı barış yemeği ile son buldu.

Ailelerin barış yemeğinde konuşan Demirtaş, herkesin barıştan yana olmadığını söyledi.

Barış yemeğinde konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hayırlı bir iş için Karlıova'da bulunduğunu ifade ederek; ''Siz de yakından biliyorsunuz. Son iki ayda sadece kan davalarında ve arazi anlaşmazlıklarında 34 insanımızı yitirdik. Daha dün Mardin'de bir anne dört çocuğuyla birlikte Mardin cezaevi önünde katledildi ve aralarında 3 yaşında 4 yaşında çocuklar da var. Şimdi son iki aydır yaşanan böylesi acılı olayların üzerine Karlıova'da böylesine köklü, büyük ve onurlu bir barışı gerçekleştiriyor olmak bizim için büyük bir sevinçtir.'' şeklinde konuştu.

Anlaşmazlıkların hayatın bir parçası olduğunu belirten Demirtaş, ''Hayat varsa evin içinde de mahallelerde de, köyde de, şehirde de anlaşmazlık olur. Ama önemli olan anlaşmazlıkları konuşarak diyalogla barış içinde çözmektir.'' ifadelerini kullandı.

Kürt sorunundan dolayı 50 bin insan öldüğünü söyleyen Demirtaş, ''Kürdüyle, Türküyle 50 bin kişi. Peki biz bu meseleye de kan davası gibi bakıp, biz oturup konuşmayız mı diyeceğiz? İlle intikam mı almak gerekir?" diye konuştu. Herkesin barıştan yana olmadığını ifade eden Demirtaş, ''Herkesin çıkarı; barıştan, kardeşlikten değil kimileri gerçekten de bizleri birbirimize düşürüp dışarıda oturup bu işin rantını yemek için uğraşıyor. Bizler bu akılla barışa doğru yürürsek ancak birlikte kazanırız. Yoksa on yıllarca, yüz yıllarca birbirimizi öldürelim. Kürt, Kürdü öldürsün Kürt, Türkü öldürsün Türk, Kürdü öldürsün Alevi, Sünniyi, Sünni, Aleviyi öldürsün, kimin eline ne geçecek? Kaybeden sadece biz olacağız.'' diye konuştu.

Yapılan konuşmadan sonra Çatak köyünün aile reisi olan Abdurahman Dere ve Bağlıisa köyünün aile reisi Hasan Teymuroğlu'nun tokalaşması ile barış yemeği dağıtıldı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler