YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Hani MGK darbe kurumuydu
Demirtaş: Hani MGK darbe kurumuydu
03 Aralık 2013 17:13
BDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 2004 yılı Milli Güvenlik Kurulu kararları ile ilgili olarak, “İleri demokrasi diyenler Milli Güvenlik Kurulu kararlarını tartışmazlar” dedi.

3 Aralık tarihinde Özgür Gündem gazetesinin devletin gözetimi altında bombalandığını iddia eden Demirtaş, bombalamanın belgesinin bombalama olayının 3 gün öncesinde yazıldığını öne sürerek şunları dedi:

“O yirmi yıl içinde 76 basın mensubu katledildi. Bunların 30’u gazeteci, diğerleri ise dağıtımcı, gazete çalışanıydı. Şimdi şu saatlerde bu anlayışın gazetecileri yargılanıyor. 12 Eylül darbesinden hemen sonra 32 gazeteci tutuklandı. 2 yıl önce AKP’nin talimatıyla 46 gazeteci bir gecede göz altına alında, 36 ‘sı tutuklandı, onların yargılanması halen sürüyor. O günden bugüne değişen tek şey gazeteciler katlediliyordu, , bugün hukuksuz şekilde yargılama adı altında rehin tutuyorlar. Bu zihniyetin değişmediğinin göstergesidir.”
Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün ölümü ile ilgili davaya da değinen Demirtaş, şunları söyledi:

“Adalet sistemi Türkiye’de sabıklı herkesin içini rahatlatacak düzeyde gerçekten tarafsız bağımsız işlemediği sürece Türkiye’nin ileri demokrasisi, AKP’nin kazdığı kuyudan asla çıkarılamayacaktır. Mahkeme tarafsız olamayacağını ileri sürerek, geri çekildi, bir yargılama yapamayacağını mahkeme karar verdi.”

Gündemde olan 2004 MGK kararlarına değinen Demirtaş, “Kararları gizlidir, Anayasa’nın üstündedir. Anayasa vardır, bir de gizli siyaset belgesi vardır.Kararlarını bilmeyiz. Kararlarına karşı hukuk yolu kapalıdır. İleri demokrasi diyenler Milli güvenlik Kurulu kararlarını tartışmazlar. Çünkü şu anda kendi zihniyetlerine uygun şekilde işletiyorlar. 2009 yılında Milli Güvenlik Kurulu Demokratik Toplum Partisi’ni yaptırım uygulama kararı aldı”
Demirtaş şunları kaydetti:

“Öğrencilere, ‘fuhuş, uyuşturucudan uzak durunuz. Her yerde eğitimini yapmalısınız, toplumdaki boşlukları sizler doldurmalısınız, eğitimle kendinizi daha donanımlı hale getirmelisiniz,’ dedim. Ne attılar manşet olarak?

Demişim ki; ‘dershaneler kapanıyor, boşluğu siz doldurun’ şimdi dershane katmasına karşılık hükümete muhalefet etmek istiyorsunuz. Bunu yapabilirsiniz. Ama bunu yaparken, bu kadar karalama, yalan, iftira, bu kadar hor görme sizin partinizle uyumlu mudur? İslamla uygun mudur? Eğitim talimatı vermişsek yanlış mı yaptık. Gençler herhalde, ‘istikamet dağ, dağa çıkın’ denmemizi bekliyorlardı. Dershaneleri savunurken, Kürt çocuklarına doğrudan veya dolaylı hakaret yağdırıyorlar”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler