YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş hakkında soruşturma başlatıldı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl 6-8 Ekim'de yaşanan olaylarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.
Demirtaş hakkında soruşturma başlatıldı
30 Temmuz 2015 / 18:09 Güncelleme: 30 Temmuz 2015 / 18:38

Alınan bilgiye göre, Demirtaş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamu Barışına Karşı İşlenen Suçlar" bölümündeki 214/2. maddesinde "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek" suçundan soruşturma yürütülüyor.

Başsavcılık, soruşturmada Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak.

Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

Demirtaş hakkında dava açılırsa, 24 yıla kadar hapsi istenecek.

6-8 Ekim olayları 

HDP'nin 6 Ekim'de, DAEŞ'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıları bahane edilerek yaptığı çağrının ardından 35 ilde izinsiz gösteriler yapılmıştı.

6 Ekim'de HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da olağan toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Kobani'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bundan böyle her yer Kobani'dir" ifadelerine yer verilmişti.

Olaylar sırasında 33 kişi hayatını kaybetmiş, 2 polis şehit olmuş, 221 vatandaş ile 139 polis ise yaralanmıştı.

Gösterilerde 25 kaymakamlık binası, 67'si emniyet, 29'u siyasi parti, 212'si okul  olmak üzere bin 113 bina da hasar görmüştü. Şiddet eylemlerinde özel, belediye, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda bin 177 araç kullanılamaz hale gelmişti.

 

AA

şimdiye kadar neden duruldu
 // musrafa
İyi olmuş fakat şimdiye kadar bu soruşturmaya yapmayan görevini ihmal edenler de soruşturulması lazım. 1 yıl oluyor el insaf ya. kaç kişi öldürüldü neler yapıldı. savcıların ses yok şimdi ne oldu görevleri akıllarına geldi. yazık yazikk...
31 Temmuz 2015 07:21
 // baybars
Kobaninin hesabını verme vakti meclis ve yargı cezasını versin dönülmez bir evredeyiz bu son olsun bitirin bu pkk yı bitme aşamasına gelen örgütü barış silah bırakma yalanıyla güçlenmesine izin vermeyin bu son olsun şehitlerimiz için bügün başaramassak bir daha asla...
30 Temmuz 2015 23:47
CEK CAK CUK
 // Kara Murat
YAHU HİKAYE OKUMAYIN ÇOCUK YOK KARŞINIZDA....

YAZAR KASANIN

SAATİ 1 SAAT YANLIŞ OLSA 150 TL CEZASI VAR SORGUSUZ SUALSİZ

ADAMLAR VATANA İHANETTE ISRAR EDİYOR SİZ CAK CUK

DİYORSUNUZ VERİN AYARI SÜRÜNSÜN KÖPEKLER....
30 Temmuz 2015 Perşembe 19:49
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler