23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Gıcır gıcır bir Anayasa'yı Türkiye'ye armağan etmeye hazırız
Demirtaş: "Özgürlükçü, sivil, yepyeni gıcır gıcır bir Anayasa'yı Türkiye'ye armağan etmeye hazırız"
Demirtaş: Gıcır gıcır bir Anayasa'yı Türkiye'ye armağan etmeye hazırız
08 Haziran 2015 / 18:10 Güncelleme: 08 Haziran 2015 / 18:18

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul’da düzenlediği kutlamada konuştu. Demirtaş’ın konuşmasından öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin seçim kutlamasında konuştu. "Türkiye'nin koalisyondan korkmaması lazım" diyen Demirtaş, "Türkiye'nin koalisyonlardan korkmaması lazım. Bakın sadece adaylarımıza İstanbul vekillerimize bakın nasıl koalisyon olduğumuzu görürsünüz. Ama ortak paydamız var. Her birimiz ezilenden, emekçiden, barıştan, demokrasiden yanayız. Biz bütün renklerimizle bir araya gelebiliyoruz." dedi.

Kuran-ı kerim yalan atanları çarpıyormuş buna da tanık olduk

Barajı aşabileceğimizi düşünmüyorlardı. Onlar bedava 80 milletvekilinin hayalini kuruyorlardı. Sadece HDP'ye saldırarak 80 bedava milletvekili için ahlaksızca kampanya yürüttüler. Halk kritik kararı verdi, Yenilenenler meydanlarda iftira atanlar oldu. Kuran-ı kerim yalan atanları çarpıyormuş buna da tanık olduk. Elinde tutarken konuşmak böyle çarpıyormuş. Bize düşen bu saatten sonra halkın omzumuza yüklediği sorumluluk sahip çıkmak. Biz konuşacak, istikrarsızlık ve güvensizlik ortamına karşı hamle yaptık.

"TÜRKİYE'NİN KOALİSYONDAN KORKMAMASI LAZIM"

Türkiye'nin koalisyonlardan korkmaması lazım. Bakın sadece adaylarımıza İstanbul vekillerimize bakın nasıl koalisyon olduğumuzu görürsünüz. Ama ortak paydamız var. Her birimiz ezilenden, emekçiden, barıştan, demokrasiden yanayız. Biz bütün renklerimizle bir araya gelebiliyoruz.

"TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMAZ. BİRİLERİ ÇIKMAZSA HDP TALİP"

Bakalım bir araya gelebilecekler mi? Türkiye hükümetsiz kalmaz. İlla devleti yönetecek birileri çıkar. kimse çıkmazsa HDP talip çıkar. Panik yapmaya gerek yok. Onların bir kısmının paçası tutuşmuş. Halka, millete hakaret ediyorlar. 13 yıldır iktidardalar.

"AHMET HOCA YENİLDİN, HDP SENİ DÜŞÜRDÜ"

Bunların halkın iradesine saygısı buraya kadarmış. Halk onların arkasındaysa kıymetliymiş, halk kırmızı kart gösterirse linç. AKP'nin makyajı dökülüyor artık. Dün AKP Genel Başkanı'nın balkon konuşmasını herhalde dinlediniz. Ben sandım ki Ahmet Hoca'ya yanlış seçim sonuçları vermişler. Demişler ki 'Ahmet Hoca 400 milletvekili verdik çık o gazla balkonda konuş' demişler. O havayla konuşuyor. Ahmet hoca yenildin, yenildin. Başbakan değilsin tepetaklak düştün, HDP seni düşürdü. bununla yüzleş, yavaş yavaş alışacaksın. Geçti kibirli, otoriter günleriniz. Artık bize balkondan parmak sallayan cesaretiniz yok bu ülkede. Bizimle artık aynı seviyede konuşacaksınız. Rahat olun. Koltuktan düştünüz diye sizi asacak halimiz yok. Bu ülkede demokrasinin, özgürlüklerin garantisi bizleriz. Suçlarınız, günahlarınız yoksa korkmuyorsanız, çalmadıysanız, IŞİD'e silah göndermediyseniz niye korkuyorsunuz. Öz güveniniz varsa rahat olun. Tüm iktidarlar gelip geçicidir. Kalıcı olan insanlıktır.

“TOMA’LARI ORMAN BAKANLIĞI’NA VERELİM DE…”

Halk bize bir araya geleceksiniz, sorunları çözeceksiniz dedi. Sorumluluktan kaçanı halk affetmeyecek. Biz kaçmayacağız. Çözüm sürecinin kaldığı yerden sürdürmeye hazırız. Güvenlik paketini kaldıralım, özgürlük paketini çıkaralım, seçim barajını kaldıralım, siyasi partiler kanunu demokratikleştirelim. Topluma rahat nefes aldıralım. Halkın başına bela ettiğiniz TOMA’ları Orman Bakanlığı’na verelim ağaç sulasınlar.
- Türkiye koalisyonlardan korkmamalı. Ortak paydamız her birimiz ezilenden, emekçiden, barıştan, demokrasiden yanayız.

- İlle tek parti, ille tek mezhep, ille tek dil, ille tek ampul ülkeyi yönetecek diye bir şey yok.

- Bize sıra gelinceye kadar bizden önce birinci ve ikinci parti var. Bakalım bir araya gelebilecekler mi? Gelirlerse iyi olur.

- Hiç kimse çıkmazsa HDP ülkeyi yönetmeye talip olur. Kadrolarımızla ülkeyi yönetecek azme sahibiz.

- Bize oy verenlere hakaret etmeye başladılar. Bunların milli iradesi buraya kadarmış.

- Bu ülkede özgürlüklerin garantisi bizleriz. Suçlarınız neyse, günahlarınız neyse adil olarak yargılanacağınız taahhüdünü veriyoruz sizlere. Neden panik yapıyorsunuz?

- Bütün iktidarlar gelip geçicidir. Kalıcı olan insanlıktır. Biz bu seçimde bunu hep birlikte kazandık. Büyük insanlık toplumun tamamından destek aldı.

- Halk bize 'Bir araya gelin sorunları barışçıl temelde çözün' dedi.

- Özgürlükçü, sivil, yepyeni gıcır gıcır bir Anayasa'yı Türkiye'ye armağan etmeye hazırız.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler