YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş farklı inanç gruplarının temsilcileriyle görüştü
Demirtaş farklı inanç gruplarının temsilcileriyle görüştü
13 Temmuz 2014 19:53
Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi inanç gruplarının temsilcileriyle biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu ülkede bir Müslüman, Yahudi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa bir Türk, Ermeni'ye, Süryani'ye, Alevi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa yürekten kardeşçe hissiyatlar besleyemiyorsa birlikte yaşam her gün daha zora girecektir" dedi.

Demirtaş, Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi inanç grupları temsilcileriyle Beyoğlu'nda basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Bugün İstanbul'da farklı kimlikten inanç temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirten Demirtaş, "Belki kimliklerimiz, inançlarımız farklıydı ama ortak paydalarımız; birlikte yaşam, özgürlük, demokrasi ve kardeşlik üzerine kuruluydu" diye konuştu.

Demirtaş, emeğe saygının bulunduğu, kadın özgürlüğüne bakış açısının aynı olduğu toplulukla bir tartışma yürüttüklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Benim için son derece keyifli, verimli, öğretici bir toplantı oldu. Bu ülkede bir Müslüman, Yahudi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa bir Türk, Ermeni'ye, Süryani'ye, Alevi'ye 'kardeşim' diyemiyorsa yürekten kardeşçe hissiyatlar besleyemiyorsa birlikte yaşam her gün daha zora girecektir. Biz birlikte yaşayacaksak ve bir adaletten, özgür bir toplumdan söz edeceksek tek bir kimliği, inancı bile asla dışlayamayız, siyaset dilini bunun üzerine kuramayız. Bütün kimliklerin eşit olduğunu savunan bir devlet, yönetim modeli inşa etmek zorunda olduğumuzu bu seçim kampanyasında özellikle vurgulamamız gerektiğine inanıyorum."

Toplantıya katılanların geçmişe, şimdiye ve geleceğe dair düşünce ve önerilerini kendisiyle paylaştığını aktaran Demirtaş, birçok konuda benzer düşünmenin geleceğin Türkiyesi açısından önemli olduğunu söyledi.

"Tekçi, ırkçı, ötekileştirici" söylemlerin bu kampanyada asla kullanılmamasını istediklerini vurgulayan Demirtaş, toplumun şiddet ve kavgadan çok çektiğini, halkın bunu istemediğini dile getirdi.

Demirtaş, yoksulluğun Türkü, Kürdü, Ermenisinin olmadığına dikkati çekerek, "İşsizin Süryanisi yok, kadını, erkeği, genci yok. Hepimiz bütün ezilenler olarak ilk defa devletin yönetimine talip olmuşken hep birlikte bu mücadeleyi sırtlanalım, omuzlarımıza bu yükü eşitçe dağıtalım. Bugünkü toplantı buna güç veren bir toplantı olmuştur" diye konuştu.

Ankara'da dün Alevilerle, bugün İstanbul'da Ermeni, Süryani, Yahudi ve Rum kardeşleriyle bir araya geldiğini, akşam da Müslüman kardeşleriyle iftar yapacağını anlatan Demirtaş, "İşte Türkiye budur. Türkiye önüne, geleceğe bakacaksa bütün bu kardeşçe bir arada yaşaması gereken toplumların derdini, sorununu çözerek ilerlemek zorundadır" dedi.

Demirtaş, "Seçilseniz de seçilmeseniz de toplantının sizin nezdinizde somut adımları ne olacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"En somut kazanım, ezilmişliğe karşı birlikte siyasi mücadele yürüteceğiz. Yoksulluğa, işsizliğe karşı birlikte siyasi mücadele yürüteceğiz. Bu, tek parti altında yürüteceğiz anlamına gelmiyor. Lütfen böyle anlaşılmasın ama el ele, omuz omuza demokrasi güçleri olarak burada düşmanlığı geliştirmeye çalışanlara inat, bizi birbirimize düşman etmeye çalışanlara inat, yeni bir toplumu bu pratik adımlarla inşa edeceğiz. Bundan daha büyük bir kazanım olamaz, daha somut bir ilerleme olamaz. Bu toplantı elbette ki bu minvalde yapılmış ilk toplantı değil ama bir cumhurbaşkanlığı vesilesiyle yapılıyor olmasıdır bu toplantıyı bu kadar önemli kılan."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler