YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Demirtaş Çözüm Süreci'ni zehirledi"
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çözüm Süreci ile ilgili açıklama yaptı. Akdoğan, Selahattin Demirtaş'ı süreci zehirlemekle suçladı.
"Demirtaş Çözüm Süreci'ni zehirledi"
25 Mart 2015 / 14:37 Güncelleme: 25 Mart 2015 / 15:07

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Başbakanlık Merkez Bina'da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Akdoğan; "Sayın Demirtaş'ın ve Kandil'in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar sürecin ruhuna uymuyor. Gelinen aşamanın hassasiyetlerine uygun düşmemiştir, adeta süreci zehirlemiştir, iklimi bozmuştur. Cumhurbaşkanımız bu sürecin mimarıdır ve ona savaş açan bir yaklaşım kabul edilemez. Bu sürece de bir fayda sağlamaz, öncelikle bunun bilinmesi gerekir. Sayın Erdoğan'ı kimse Çözüm Süreci'ne karşı gibi bir konuma da indirgeyemez." dedi.

"Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir"

"Süreçte bir bilgilendirme eksikliği varsa bu bize aittir ve bunu telafi ederiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda sözleri bizim için talimattır. Sayın Erdoğan herhangi biri değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız hem AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanıdır hem de bu siyasi hareketin lideridir. Onun pozisyonu, süreç açısından hayati önemdedir."

"Halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdi"

"Ben daha önce yaptığım açıklamalarda halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte yeni bir parametrenin sisteme girdiğini, zaten sürdürülemez hale gelen sistemin, bu yeni parametreyle daha da süreci zorlaştıracağını vurgulamıştım. Bu yüzden bu, kişilerden bağımsız bir sistem sorunudur. Sayın Başbakanımız da defaatle bunu vurgulamıştır, yeni anayasa bağlamında başkanlık sistemine vurgu yapmıştır. Seçim beyannamesi çalışmalarında da bu değerlendirilen önemli bir konudur."

"Kişisel polemikler AK Parti'ye zarar vermez"

"AK Parti büyük bir ailedir ve bir erdemler hareketidir. Kişisel polemikler veya hatalar bu büyük yapıya zarar veremez. AK Parti'nin seçimden güçlü bir şekilde çıkması, hem güven ve istikrarın devamı açısından büyük önem taşımaktadır hem Çözüm Süreci'nin başarıya ulaşması açısından önemlidir hem de yeni anayasanın yapılabilmesi için hayati derecede önemlidir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler