YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş: Bize en çok o partiden kayma var
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çok çarpıcı ve bir o kadar da ilginç açıklamalarda bulundu.
Demirtaş: Bize en çok o partiden kayma var
20 Mayıs 2015 / 07:37 Güncelleme: 20 Mayıs 2015 / 07:45

HaberTürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Demirtaş şu açıklamalarda bulundu;

İlkini kazanmak isterdim

Biri Cumhurbaşkanlığı, diğeri Başbakanlık seçimine girdiniz. Hangisinde seçilmek istersiniz?

Bu haliyle Cumhurbaşkanı seçimini kazanmayı daha çok isterdim. Tehlikeyi erken önlemiş olurdum. İkisinden birini sorduğunuz için, yoksa ille de Cumhurbaşkanlığı hevesimin olduğu için değil.

Cumhurbaşkanı'nın sahaya çıkmasını engellemek için bir girişiminiz var mı?

YSK ve Anayasa Mahkemesi’ne itirazlarımız var. Ama Cumhurbaşkanı'nı denetleyebilecek hiçbir makam yok. Ya kendisi özür dileyecek, 'Ben hata yaptım, taraf tuttum' diyecek. Ya da YSK 'Bir dur' diyecek. Ama söyleyemiyor. Daha önce oy birliği ile karar veriyorlardı, şimdi oy çokluğu ile karar alıyor. İtirazımız sürecek. Seçimler bittikten sonra şikâyetlerimizi nasıl değerlendireceğimizi tartışacağız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceğiz. TRT, RTÜK, YSK, bunlar en üst karar organları, ondan sonrası AİHM.

Size en çok oy hangi partiden geliyor?

En büyük oy kayışı AKP’den. Ama CHP’lilerden de çok büyük ilgi var. En yüksek sempati CHP’lilerden.

Risk sınırındayız

'Barajı aştık' diyebileceğiniz noktaya ulaştınız mı?

Hayır. 12.5-13’ü bulmadan diyemeyiz. Bazı anketlerde 10.5-12 aralığında çıktı. Bu risk aralığıdır halen.

Gülen Hareketi destek veriyor mu?

TV yayın dökümleri geliyor. Bakıyorum, bize fazladan yer vermiş hiçbir kanal yok, sadece gazetecilik işini yapmışlar. Gülen veya Doğan Grubu’nu suçlayıp hakaret edeceklerine TRT ve kendi yayın kurumlarının ahlaksızlıklarına baksalar çok daha iyi olur. Çünkü TRT, yasa gereği bunu yapamaz.

Bir puan artarsak AKP yok

AK Parti’yi yüzde kaç görüyorsunuz?

Ben tek başına hükümet kuramayacakları noktaya geldiklerini görüyorum. Biraz daha % 1-1.5 puan artarsak AKP kesinlikle hükümet kuramıyor. Bunu gördüğü için provokasyonlar tertipleniyor.

Daha önce AK Parti’ye oy vermiş seçmen, size niye oy verecek?

Vaatlerinin hiçbirini yerine getirmediler. Son dönem dini inancı çok çiğ bir şekilde istismar ettiler. Dindar, muhafazakâr kesim bundan rahatsız oldu. HDP’yi vurduğunu söylüyorlar, hayır tam tersine insanlar bu çiğlikten rahatsız oldular. Diyanet İşleri Başkanı dürüst bir insan, ama görevdeyken Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın emirlerini öne alıyor.

Yarısı da çevreden dinliyor

Mitinglerde ne görüyorsunuz?

Alanda toplananın yarısı kadar insan da çevrede toplanıyor, oradan izliyor. Yani ‘Ben beraber değilim ama seni de dinliyorum’ diyor. Kırşehir’de küçük bir grup ben ayrılınca saldırmış. Kırşehir MHP ve Ülkü Ocakları yetkilileri partiyi aramış. “Sayın Başkan’ın bilmesini istiyoruz, onlar bizimle alakalı değil” demiş. MHP’nin son patlamalarla ilgili açıklaması da memnun etti. Bir başka yerde seçim bürosuna saldırılıyor, aralarında AKP İl Başkanı’nın kardeşi var. Kaymakam da “Merak etmeyin kapatacağız” diyor. Kimi, neyi kapatacaksın? AKP seçim bürosu için de aynı olay olsa o sözü söyleyebilir misin? Ben Türkiye partisi olmak için uğraşıyorum; barışın, siyasetin diliyle konuşuyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar tehdit ediyor.

Seçim sürecinde yaşananlar çözüm sürecini etkiler mi?

AKP’nin çözüm sürecine geri dönmesi zor olacak. Güvenlik Yasası orada dururken, izleme heyetini nasıl kuracaklar, müzakereleri başlatabilirler mi? AKP ile yürütemeyiz.

 

HABERTÜRK

 // 67
Kardesler demirtas zaten ermeni eski asala orhutunun isini simdi pkk ile gormeye calisiyorlar bu yuzden top yekun hukumete saldiriyorlar artik kurt kardesim uyandi onun icin okullari yakiyor camileri kundakliyor dagda dinimizle alay ediyorlar dagdakiler kurt degil ermeni uyanin canlar...
20 Mayıs 2015 15:11
alakasi yok
 // kürt kürtoglu
HDP kürt partisiyim diye geçiniyor ama inanın kürtle kürtçülükle hiç alakalari yok din düşmanlari nanazdan niyazdan uzak kişiler toplulugudr...
20 Mayıs 2015 15:03
URFALI
 // RÜZGAR İNCİK
Selho canim hiç heveslenme çok uçmuşun sen gardaş hdp nin oyu taş çatlasa yüzde 8.5 buseferde olmadı be!...
20 Mayıs 2015 14:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler