YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş Almanya'da konuştu
Demirtaş Almanya'da konuştu
04 Ekim 2015 23:08
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya'nın Frankfurt kentindeki Fraport Arena'da düzenlenen "Dayanışma Gecesi'nde" yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sadece tek bir etnik kimliğin malı olamayacak kadar herkesin ortak vatanı olduğunu söyledi.

Kürtlerin, kimsenin malını veya parasını istemediğini, kendi hakkını istediğini ileri süren Demirtaş, "Bir özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz. HDP işte bu birlik anlayışı üzerine kurulmuştur" dedi.

"Devlet reformuna ihtiyaç var"

Demirtaş, Türkiye'deki bir diğer sorunun da devletin yönetim biçimi olduğunu savundu.

Türkiye'de parlamentonun işlemediğini ileri süren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Milletvekilleri özgür ve rahat değil, medya özgür değil, yargı bağımsız değil. Topyekun bir devlet reformuna ihtiyaç var, ciddi bir revizyona ihtiyaç var. Başbakanlıktan başlayarak muhtarlığa kadar, belediye meclisleri ve genel meclisler; hepsi seçilmişlerin hak ettiği yetkilerle donatılmalıdır. Bizler 'bölge meclisi, öz denetim, özerklik' derken bunu kast ediyoruz."

 // Care
Ben bu büyük insan hayiranim Allah onu korusun basimizda eksik olmasin haklarin kardesligi yolun acik Olsun selhattin demirtas...
05 Ekim 2015 00:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler