YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'nun İstanbul'daki SÜRPRİZ misafiri
İstanbul'da sürpriz buluşma!
Davutoğlu'nun İstanbul'daki SÜRPRİZ misafiri
22 Haziran 2009 / 10:57 Güncelleme: 22 Haziran 2009 / 00:00

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azeri Dışişleri Elmar Memmedyarov ile Florya'da sürpriz bir buluşmada bir araya geldi.


Florya'da bir restoranda gerçekleşen görüşmede, İran'da yaşanan sorunlardan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki müzakerelere kadar, bölgesel birçok konu ele alındı. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Her zaman olduğu gibi bir millet iki devlet anlayışı içinde, bölgedeki gelişmeleri gözden geçirdik. Son dönemde Ermenistan-Azerbaycan arasında yürütülen müzakereleri, bölgedeki diğer gelişmeleri, ayrıca ikili ilişkilerimizdeki son derece iyi seyreden gelişmeleri, birlikte ele aldık." dedi.


Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, sürpriz bir şekilde Florya'da bulunan Beyti Restoran'da akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemekte her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel konuların ele alındığı öğrenildi.


Restorandan birlikte çıkan her iki Bakan gazetecileri sorularını yanıtladılar.


Görüşmenin planlı olmadığını belirten Davutoğlu, "Değerli dostum, kardeşim Sayın Elmar Bey, Japonya'dan seyahatini tamamlayıp Azerbaycan'a dönerken, İstanbul'da birkaç saat birlikte olduk. Biraz sonra bizim ikinci memleketimiz Bakü'ye yolcu ediyoruz kendilerini. Bu yemekte, her zaman olduğu gibi, bir millet iki devlet anlayışı içinde, bölgedeki gelişmeleri gözden geçirdik. Son dönemde Ermenistan-Azerbaycan arasında yürütülen müzakereleri, bölgedeki diğer gelişmeleri, ayrıca ikili ilişkilerimizdeki son derece iyi seyreden gelişmeleri, birlikte ele aldık. Kendisinin İstanbul üzerinden Bakü'ye gideceğini duyunca, bu görüşmeyi ayarladık. Tekrar evlerine hoş geldiniz diyorum. Her konuda her zaman Türkiye ile Azerbaycan arasında çok yoğun istişareler vardır." şeklinde konuştu.


"İRAN'IN İSTİKRARI BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ"


Görüşmede İran'da seçim sonrası yaşanan olaylarla ilgili konuları da ele aldıklarını ifade eden Bakan Davutoğlu, "Bir Türk Dışişleri Bakanı ile Azeri Dışişleri Bakanı, Elmar beyle bir araya geldiğimizde konuşmayacağımız hiçbir konu yoktur. Konuşurken de iki taraf gibi değil, bütün meseleleri hep birlikte, dostane ele alıyoruz. O çerçevede bölgemizdeki bütün gelişmeler ele alındı. İran bizim için çok önemli ve tarihi geçmişe, köklü yoğun geçmişe, ilişkilere sahip olduğumuz çok önemli bir komşumuz. İran'ın kendi içinde sağlıklı bir istişare ve karşılıklı görüşmeler çerçevesinde, en doğru neticeye ulaştıracağını düşünüyoruz. İran'ın istikrarı, bölgenin istikrarı için büyük önem taşıyor. Bu çerçevede alınacak her karara, Türkiye saygı ile yaklaşacaktır." diye konuştu.


"ADIMLAR KARŞILIKLI ATILMALI"


Davutoğlu'na, Ermenistan Dışişleri Bakanı'nın, "İkili ilişkileri iyileştirmek için Türkiye'den yeni adımlar bekliyoruz." sözünün hatırlatılması üzerine, "Adımlar karşılıklı atılacak adımlardır. Bizim nihai hedefimiz Türkiye olarak bölgede, Kafkasya'da, kalıcı istikrarı, refahı, barışı sağlamaktır. Bu da tek taraflı adımlarla olmaz. Bütün tarafların, iyi niyetli adımlar atması lazım. Türkiye geçmişte bütün bölgesel meselelerde iyi niyetli adımlar atacağını her zaman göstermiştir. Ama bu adımların karşılıklı atılması halinde kalıcı barış sağlanabilir. Bu konuları da ele aldık. Bunlar karşılıklı atılacak adımlardır. Tek taraflı değil." ifadelerini kullandı.


"ERMENİ KURŞUNLAR, İŞGAL TOPRAKLARINDAN ÇIKSIN"


Elmar Memmedyarov ise, Ermenistan ile müzakerelerin devam edeceğini belirterek, "Adımlar atmak için Ermenistan Dışişleri Bakanı, Ermenistan siyasetiyle meşgul olsun. Ama biz öyle bir devreye geldik ki, Ermeni kurşunlar, işgal olmuş topraklardan kesinlikler çıksınlar." diye konuştu. (CİHAN)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler