YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan sokağa çıkma ve "selam" seferberliği çağrısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaşanan terör saldırılarına karşı sokağa çıkma çağrısı yaparken, "Bu mübarek günlerde hepimiz bir selam seferberliği başlatalım. Selam barış demektir, selam birlikte yaşama taahhütü demektir" dedi.
Davutoğlu'ndan sokağa çıkma ve "selam" seferberliği çağrısı
29 Mart 2016 / 12:40 Güncelleme: 29 Mart 2016 / 13:10

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaşanan terör saldırılarına karşı sokağa çıkma çağrısı yaparken, "Bu mübarek günlerde hepimiz bir selam seferberliği başlatalım. Selam barış demektir, selam birlikte yaşama taahhütü demektir" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

AĞLATAN O MESAJ

Bu tarihi eşikte tarihi bir misyonu ifa ediyoruz. Mülteciler, dost ve kardeş ülkeler bize bakıyor. Beni çok etkileyen bir mesajı paylaşmak istiyorum. Bir doktor hanımefendi Suriyeli çocuklarla ilgileniyor. Bir Suriyeli yetimin başını okuyor, büyüyünce 'Ne olacaksın' diye soruyor, 'Büyüyünce Türk olacağım' diyor. Gözlerim yaşararak okudum. Onun kafasındaki merhametli, şefkatli bir milletin adı. Hangi kumpası kurarlarsa kursunlar, istikbal bizimdir. Ban Ki Mun ile de bir görüşmem oldu. Dünya İnsani Zirvesi'ni görüştük. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ABD ZİYARETİ

Şu dakikalarda Sayın Cumhurbaşkanımız da ABD'ye gidiyor. Hem Washington'da zirveye katılacak hem de İslam Merkezi'nin açılışını gerçekleştirecek. Bu merkez Cumhurbaşkanımızın hayırlı elleriyle açacağı bu merkez dünyanın bir başka kıtasında vurduğumuz mühür olacaktır. En iyi şekilde milletimizin temsili gerçekleşecek. 

TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA TERÖR SALDIRILARI

Geçtiğimiz hafta terör saldırıları dünyanın gündeminden eksik olmadı. Bir kez daha bu milletle duyduğumuz iftiharı ifade etmek istiyorum. Kendi şehit oğlunun cenazesini kıldıran imamlarımız olduğu ülkede bu bayrak hiç inmez. Irak ve Pakistan'da yaşanan terör olayları nedeniyle kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, taziyelerimi iletiyorum. Biz her zaman kardeşlerimizin yanında olduğunu ifade ediyoruz.

Ankara, İstanbul, Brüksel, Bağdat ve Lahor. Bu kanlı şebekeler ayrım yapmıyor. Hepsi aynı alçaklardır, isimleri, kimlikleri farklı olabilir ama aynı odaklardır. Bu cinayet odakları insanlık suçu işlemek üzere örgütlenen birdir ve aynıdır. Bütün insanlığın daha fazla geç olmadan yek vücut olması lazım. 

Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenler, kaos ve kriz bekleyenler boşuna bekleyecekler çünkü biz buna izin vermeyeceğiz. Türkiye hukuk ve demokrasi yolunda geri adım atmadan devam edecektir. Terör örgütlerinin maskesi düşmüştür. Esas meselesi ağaç olmayanlar, dershane olmayanlar omurgamıza ateş ediyorlar ama zihnimizi işgal edemezler. Zehirledikleri insanları ölüme gönderen bu odaklar istikrarımızı, huzurumuzu ve refahımızı bozamayacaklar bizi 2023 hedeflerimizden geri koyamayacaklar. Biz vatandaşımızın can emniyetini namusumuz gibi koruyacağız. Umudumuzu kırmak isteyenler muratlarına eremeyecekler. 

DAVUTOĞLU'NDAN SOKAĞA ÇIKMA ÇAĞRISI

Herkes maneviyatını, moralini en yüksek düzeyde tutarak hayata karışmalıdır. Herkes sokağa, caddeye çıkmalı kucaklaşmalıdır. Nefreti muhabbetle yeneceğiz. Moral ve motivasyonumuz tam olmaldır. Buradan geriye tek bir adım atmadan huzur ve birlik için yürüttüğümüz mücadeleyi yürüteceğiz. Bu mücadele 78 milyonun mücadelesidir. Bu mücadele milletimizin, devletimizin topyekun bir yeniden varoluş mücadelesidir. Tarihin bu noktasında gelin yüreklerimizin, vicdanların sesini birleştirelim. En geniş anlamda dayanışma içinde olalım. Bu sokaklar, bu diyar, bu şehirler, bu insanlar bizim. 

SELAM SEFERBERLİĞİ

6-7 Ekim olaylarından sonra yine bir selam seferberliği çağrısı yapmıştım. Bu mübarek günlerde hepimiz bir selam seferberliği başlatalım. Selam barış demektir, selam birlikte yaşama taahhütü demektir. Selam olsun bu toprakların mayasına, selam olsun şehit düşen ecdada, selam olsun bütün milletin gelecek sevdasına. Sakın olarak evlere kapanmayalım. 

Biz terörü kudret gücümüzle yeneceğiz. Güvenlik güçlerimiz bu selam için mücadele ediyor. Teröre gerçek darbeyi selamlaşmak vuracak. Hiçbir ayrım gözetmeden selamlaşmak var ya, esas darbeyi bu selamlarla vuracağız. 

GÜNEYDOĞU'NUN YENİDEN İNŞASI

O teröristler o şehirlerden nasıl söküp atıyorsak, o şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Altyapısıyla, üstyapısıyla yepyeni bir Güneydoğu inşa edeceğiz. Bu yeniden inşa sürecinde bölgenin kültürel dokusu aynen korunacaktır. Biz teröristlerin yıktığı şehirleri yeniden ihya içindeyken, birileri buna engel olma içinde. Bakanlar Kurulu gündeminde nereye ne yapılacak ele aldık. Buraları yıkan hain odaklar, devlet halkın malına el konuyor diye ortaya çıkıyor. Biz halkın gönlüne, muhabbetine kendimizi vermişiz. Halkın malına madem bu kadar değer veriyordunuz da, çukur kazmak için iş makinelerini teröristin emrine verdiniz? Onlar ne kadar engel olmaya çalışırlarsa çalışsınlar tüm imkanlarımızla terör örgütünün tahribatını, izlerini sileceğiz. Çok kısa bir süre içerisinde yepyeni bir Güneydoğu inşa edeceğiz. Ekonomik canlanmayı sağlayacağız. Demirtaş'ın 'Vize serbestisi çıkarsa Kürtler Avrupa'ya gider' sözlerine inat, tüm Avrupa'daki vatandaşlarımız doğduğu, büyüdüğü topraklara geri dönecektir. 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler