YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan öğretmenine veda
Davutoğlu'ndan öğretmenine veda
09 Şubat 2013 16:05
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ilkokul öğretmeninin cenaze törenine katıldı.

Bakan Davutoğlu, 40 yıl önce eğitim gördüğü Bahçelievler İlköğretim Okulu'ndaki sınıf öğretmeni Müzeyyen Kızanlıklı'nın Ataköy 5. Kısım Ömer Duruk Camisi'ndeki cenaze namazına katıldı.

Bakan Davutoğlu'nun yanı sıra Kızanlıklı'nın yakınları ve öğrencileri de cenaze namazında hazır bulundu.  

Namazın ardından Davutoğlu, öğretmeninin tabutunu omuzlayarak cenaze aracına kadar taşıdı. Bakan Davutoğlu, cenaze aracına da binerek, Kızanlıklı'nın defnedileceği Zeytinburnu Yeni Kozlu Mezarlığı'na geldi.

Müzeyyen Kızanlıklı'nın cenazesi, Kur'an-ı Kerim ve duaların okunması eşliğinde defnedildi. Bakan Davutoğlu, ilkokul öğretmeninin mezarına toprak attı.

Mezarlıktan ayrılırken Kızanlıklı'nın yakınlarına başsağlığı dileyen Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

''Allah mekanını cennet eylesin. Benim ilkokul öğretmenimdi. Çok idealist biriydi. Öğretmenliğin ne ulvi bir meslek olduğunu kendisinden öğrendim. Hiç evlenmedi bütün öğrencileri onun evlatları gibiydi. Binlerce öğrenci eğitti. İlkokul 5. sınıfı bitirdiğimde hatıra defterime yazdığı yazı, kutsal bir vasiyet gibi zihnimdedir, elimdedir. Hep bizi güzel şeylere teşvik etmeye çalıştı. Vatana, millete, insanlara yardımcı olmaya yönlendirdi. Bakan olduktan sonra da ilk ziyaretimi ona yapmıştım. Daha sonra da görüştük. Bana, 'Beni sen defnet' diye vasiyet ederdi. Çok şükür ki ben burada Türkiyede iken vefat etti. Böylece defnetmek nasip oldu. 92 yaşını aşmıştı. O idealist öğretmen neslinin en güzel örneklerinden biriydi. Allah'tan rahmet diliyorum. Allah onlara layık olmayı nasip eylesin.''

Bakan Davutoğlu, daha sonra Ankara'ya dönmek için Atatürk Havalimanı'na gitti.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler