YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan o görüşmeye ilk yorum
Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP'li Baykal arasında bugün gerçekleşen görüşmeyi değerlendirdi.
Davutoğlu'ndan o görüşmeye ilk yorum
10 Haziran 2015 / 22:10 Güncelleme: 11 Haziran 2015 / 07:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'de katıldığı Başbakan Özel Yayını'nda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal arasındaki görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan ve Baykal arasındaki görüşmenin bir koalisyon görüşmesi olmadığını söyleyen Davutoğlu, Bu saatten sonra makamların tartışmaya açılmaması gerektiğini vurguladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları

Türkiye'de parlamenter sistem değil. Ben parlamenter sisteme karşı değilim. 12 Eylül dönemine ait bu sistemde tıkanıklık var. Var olan sistemi işleteceğiz. Cumhurbaşkanı makamına yönelik propaganda döneminde yıpratıcı sözler söylendi.

Bu saatten sonra makam tartışmaya açılmaması lazım. Sayın Cumhurbaşkanın yaptığı görülmeli. Sen hala Cumhurbaşkanını ya da mekanı tartışmaya açmamalısın. Bunlara gerek yok.

TAŞLARIN YERİNE OTURMASI GEREKİYOR

Sistemin değişmesini istedik. Ama olmadı. Artık taşların yerine oturması lazım. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve muhalefetin yeri belli olsun.Cumhurbaşkanlığı makamına asla tartışmam.

MECLİSİN UZLAŞI İLE AÇILMASI ÖNEMLİDİR

Sayın Baykal Meclis'i açacak. Sayın Cumhurbaşkanının görüşmesi iyi bir olaydır. Meclisin uzlaşı ile açılması önemlidir. Koalisyon görüşmeleri zaten partiler arasındadır. Deniz Baykal - Erdoğan görüşmesi koalisyon görüşmesi değildir. Cumhurbaşkanı ona görev verecek ben oraya gitmem diyenler sistemi tıkarlar. Şu anda semboller üzerinden siyaset değil rasyonel siyaset gerekli.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler