YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan o akademisyenlere: "Terör örgütünü benimsiyor musunuz?"
Başbakan Ahmet Davutoğlu AR-GE Reform Paketi tanıtım programında konuştu. Davutoğlu, yeni AR-GE Reform Paketini açıklayarak gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
Davutoğlu'ndan o akademisyenlere: "Terör örgütünü benimsiyor musunuz?"
14 Ocak 2016 / 10:51 Güncelleme: 14 Ocak 2016 / 11:41

Başbakan Ahmet Davutoğlu AR-GE Reform Paketi tanıtım programında açıklamalarda bulundu.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırı sonucunda bir emniyet görevlimiz şehit düşmüş, 5 sivil vatandaşımız vefat etmiş, 6'sı emniyet görevlisi olmak üzere 39 vatandaşımız yaralanmıştır. Saldırıda ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

TERÖRE KARŞI ORTAK BİR TAVIR GÖSTERMELİYİZ

Daha önce Madrid'de, Paris'te, Ankara'da, Suruç'ta olduğu gibi bu saldırılarda da gördük ki terör insanlığa düşmandır ve terörün hasmı bütün insanlıktır. İnsanlık olarak terörün her türlüsüne karşı ortak bir tavır göstermemiz, teröre karşı birlikte mücadele etmemiz artık bir zarurettir.

Türkiye olarak kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin, nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, hangi gerekçeye dayanırsa dayansın terörün her türlüsüne karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir yandan terörle mücadelemizi sürdürürken aynı zamanda terörün beslendiği kaynakları da birer birer kurutmaya kararlıyız.

TÜRKİYE'NİN NİTELİKSEL SIÇRAMAYA İHTİYACI VAR

Ülke olarak 2002'den beri devam eden başarılı dönem yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz. Özellikle bugün AR-GE Reform Paketi'ni hazırlarken Türkiye'nin niteliksel sıçramaya ihtiyacı var. İşimiz kolay çünkü yeni bir sıçrama için siyasi iradeye sahibiz.

Özgüven en önemli şey. Çok sağlam bir özgüven ile birçok hedefi gerçekleştiren Türkiye tüm hedeflerini gerçekleştirecek. Geçen sene açıkladığımız 25 öncelikli dönüşüm paketiyle eylemlerimizi belirlemiştik. 

2015 yılında bizim için tarihi bir adım olan AR-GE'ye yatırımda milli gelirin %1'inin üstüne çıktık. Bu oranı %3'e çıkarmak zorundayız. Biz göreve geldiğimizde 0.5'ti. Şimdi 1. Bu bizim için kritik eşikti.

DESTEKLERİMİZLE FİRMALARIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek temel bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını, iki yıl süreyle devlet olarak biz karşılamaya başlıyoruz.

Firmalarımızın ortak proje yapmasını teşvik etmek amacıyla rekabet öncesi işbirliği projelerine destek sağlamaya başlıyoruz. Bu firmalara hem gelir vergisi stopajı, damga vergisi istisnası, vergi ve sigorta indirimi gibi vergisel destekler sağlayacağız hem de diğer desteklerimizle önlerini açacağız.

ÖĞRETİM ÜYELERİNE GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ MÜJDESİ

Üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerimize müjde olarak zikrediyorum. Öğretim üyelerimizin bu faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlerden gelir vergisi kesintisi yapılmasına son veriyoruz. Ayrıca üniversitenin bu gelirle ilgili yaptığı döner sermaye kesintisini de en fazla yüzde 15 olacak şekilde sınırlandırıyoruz. Yani eskiden öğretim üyesi bu gelirin yaklaşık yüzde 54'ünü kazanabilirken artık yüzde 85'ini kazanabilecek ve üstelik gelir vergisi kesintisi de yapılmayacak.

AKADEMİSYENLERİMİZİN O BİLDİRİYE İMZA ATMASI ÜZÜNTÜ VERİYOR

Bizler terörle mücadele ederken, işte her gün bir taraftan DEAŞ gibi uluslararası bir terörle, diğer taraftan dün 5 aylık bir bebeğin de içinde olduğu lojmanlarda sivilleri katleden bölücü terör örgütü ile mücadele ederken, vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti için çalışırken, ülkenin bütün meselelerine sahip çıkması gereken akademisyenlerimizin böylesine bir bildiriye imza atmış olmaları gerçekten büyük üzüntü veriyor.

BİLDİRİDEKİ PROVOKATİF DİL, FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ

Bu bildiriye yansıyan provokatif dil, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Zira ben bu bildiriyi, tek tek harfine, virgülüne kadar düşünerek okudum. Kafamı iki elimin arasına alarak bu bildiriye imza atan, bir kısmını da şahsen tanıdığım akademisyenlerin psikolojilerini anlamaya çalıştım. Büyük üzüntü, hicap duydum.

Demokratik hukuk devletinde yaşayan vatandaşlar olarak, aydınlar olarak böylesine tek yanlı, böylesine şiddet ve terörü mazur görüp meşru düzeni korumaya çalışanları insafsızca eleştiren bir yaklaşımın nasıl sergilenmiş olduğunu ciddi bir şekilde hepimizin düşünmesi lazım.

Sayısız cinayet işleyen, kan döken terör örgütü için tek bir cümle kurmayan, korsan örgüt bildirilerine imza atan, devletin bölge halklarına katliam uyguladığından söz eden bir bildiri, hiçbir meşru, hukuki, insani mülahaza içermemektedir.

DEVLETİ TERÖR ÜRGÜTÜ İLE EŞ TUTMANIZ HANGİ DEMOKRASİ ANLAYIŞINIZA DAYANIYOR

Devlet ile terör örgütünü eş tutmanız hangi demokrasi anlayışınıza, akademik yetkinliğinize dayanıyor  Çok objektif şartlarla soruyorum, açık bir tavır sergilemelerini istiyorum.

'Çatışmalar dursun' demek eğer şu ise; 'devlet güvenlik birimlerini bu ilçelerden çeksin, bu ilçeleri fiilen hiçbir meşru temele dayanmayan ve tamamıyla terör uygulayan bir örgütün mensuplarına terk etsin' diyorlarsa sadece Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak değil, bu ülkenin onurlu bir vatandaşı ve bir akademisyen olarak onlara diyorum ki, demokratik yönetim dışında hiçbir yönetimin ya da örgütün, ülkenin herhangi bir yerinde böylesine bir hakimiyet kurmasına izin vermeyeceğiz, izin vermemiz de mümkün değildir.

TERÖR ÖRGÜTÜNE NEDEN ELEŞTİRİ GETİRMİYORSUNUZ

Aydın olmak, demokrasiyi savunmak önce demokratik yöntemleri savunmakla olur. Tekrar soruyorum. Daha bugün gece yarısı emniyet lojmanlarını ve lojmanların etrafındaki evleri hedef alan, biri 5 aylık olan 5 sivil ve bir emniyet görevlisi vatandaşımızın katledilmesine sebebiyet veren bir terör örgütünün arkasında niçin hizalanıyorsunuz  Niçin bu terör örgütüne dönüp, bütün o bildiride, altına imza koyduğunuz bildiride bir eleştiri getirmiyorsunuz.

TERÖR EYLEMLERİNİ BENİMSİYOR MUSUNUZ?

Net olarak soruyorum; bildirinizde terör örgütünden tek bir kelime bahsetmiyorsunuz. Terör örgütünün bu eylemlerini benimsiyor musunuz  Dün gece 5 aylık bir bebeği katleden bu terör örgütünün eylemlerini benimsiyor musunuz  Benimsemiyorsanız yeni bir bildiriyle bunu açıklamanız lazım.

KİMSE HERHANGİ BİR YÖNETİM BİÇİMİ İLAN EDEMEZ

Seçim vehalkın iradesiyle oluşmuş parlamento dışında kimse kendi başına herhangi bir yönetim biçimi ilan edemez. Kimse meşruiyetini halktan almayan bir güç tekelini kullanamaz.

Her türlü eleştiriyi dinlemeye hazırım. Ama bu ülkeyi, birtakım silahlı örgütlerin karşılıklı etki alanlarına bölmeye yönelen hiç bir eyleme izin vermedik, bu yönde bize gelecek hiç bir eleştiriyi de bu anlamda objektif olarak görmüyoruz.

ya bu vatan hainlerine karşı gereğini yapın yada???!!!
 // Muhafız
Ey Başbakanım ;ya bu terör örgütünden yana tavır alan bu vatan hainlerine karşı hukuk çerçevesinde gereğini yapıp mesleklerinden MEN edin yada bırakın birileri bu vatan hainlerini hayatlarından men etsin;ya TC DEVLETININ adalet mekanizmaları bu terör örgütünden yana tavır alan bu vatan hainlerine gereğini yapar yada birileri yapmak zorunda kalır...!!!artık yeter çocukları, bebekleri katleden,camileri yakıp, yıkan bu pkk terör örgütü ve ondan yana tavır alanlara gereğini yapın yada birilerine !!!...
14 Ocak 2016 Perşembe 17:26
 // MEMIS
KAFKASYALI KARDESIMIN GÖRÜSÜNE KATILIYORUM...
14 Ocak 2016 12:33
yeter
 // kafkasyalı
Sayın başbakanım artık kınamayı bırakın ne olur bir adım atın ve idam cezasını şu milletin önüne koyun Allah rızası için. vatana karşı işlenen her türlü ihanet için idam cezası gelmeli.Yoksa siz daha çok kınarsınız biz de daha çok üzülürüz bu gidişle....
14 Ocak 2016 11:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler