YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan muhalefet partilerine IŞİD uyarısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu muhalefet partilerinin tezkere kararına cevap verdi.
Davutoğlu'ndan muhalefet partilerine IŞİD uyarısı
01 Ekim 2014 / 23:00 Güncelleme: 02 Ekim 2014 / 06:39

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yarın kim IŞİD'in karşısında göreceğiz. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, tezkereye 'hayır' derse tarihe IŞİD'in yanında yeralmış biri olarak geçecektir" dedi.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"PYD ile geçen sene diyalog kurduk. O dönemde yapılan hataların bedelini şimdi Kobani'deki Kürtler ödüyor. Çünkü o zaman PYD'ye söylenen çok açık bir mesaj vardı; Özgür Suriye Ordusu ile birlikte davranın, bu kuzey kuşağında teröre ve rejime izin vermeyin, birlikte çalışın. Suriye rejimi ile aranıza mesafe koyun ve Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirin. Eğer bunlar yapılmış olsaydı, geçen sene Özgür Suriye Ordusu ile PYD, Suriye muhalefetine katılmış olsaydı rejim ile işbirliği yapmak yerine, bugün IŞİD alanda böylesine bir güç bulamazdı."

Davutoğlu Suriye'nin Ayn El Arap bölgesinde yaşanan olaylara ilişkin "Tutumların net olması lazım. Geçen seneki fırsatı PYD kaçırdı. Bugün yaşananlardan dolayı kimse Türkiye'yi sorumlu tutamaz. Türkiye'nin bu konuda hiçbir zaman Suriye'deki olaylarda, herhangi bir etnik veya mezhebi çatışmada payı olmamıştır, olmaz da." diye konuştu.

Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, Suriye ve Irak tezkerelerine"hayır" dememeleri gerektiğini söylediğini belirterek, "Kendisine söyledim, Kobani'ye yardım etmemizi bekliyorsanız bu tezkereye hayır demememeniz lazım. Bu tezkere Suriye'de IŞİD'e karşı ve benzeri terör örgütlerine karşı, bütün terör örgütlerine karşı çıkartılan bir tezkere" dedi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler