YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan İsrail'e normalleşme mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail ile Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinin, Kudüs dahil olmak üzere bütün Filistin topraklarının özgürleşmesiyle olabileceğini söyledi.
Davutoğlu'ndan İsrail'e normalleşme mesajı
16 Eylül 2015 / 17:41 Güncelleme: 16 Eylül 2015 / 20:00

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:

AK PARTİ KONGRESİ ARDINDAN

Ak Parti Türkiye'nin en genç partisi. Buna rağmen ortak kodları oluşmuş parti. Ak Parti 5. kongresine gelene kadar çok sayıda insan harmanını toplamış bir parti. Şuanda her parti kendi siyasi kaderini yaşar. Ak Parti kadrolarında geniş bir insan havuzu var. Türkiye'nin kaderi ve Ak Parti'nin kaderi örtüşmüş durumda.CHP Kongresinde yaşanan türbülans bu kadar değerlendirmeye alınmazdı. Şuanda Türkiye'de iktidar olma yolundaki tek parti Ak Parti'dir. Yegane partidir. 5. Olağan kongre önemliydi. 1 yıl içinde Ak Parti'de birlik ve beraberliği sağlamak hedefim vardı. 2023 hedefleri çerçevesinde toplumu motive etmek.

"AK PARTİ KONGREDEN GÜÇLENMİŞ ÇIKTI"

Türkiye demokratik seçimi gerçekleştirdi. Kongre kararı bile önemliydi. Bunun nedeni Ak Parti'nin içinde her şeyin normal seyrettiği idi. Başarılı kongre süreci yaşanmıştır. Kongreye giden sürece baktığımızda hazırlık dönemi gerçekleştirmeye özen gösterdim. Değişik yorumlar yapılır. Oyların tümünü olarak genel başkan seçilmiş olmam bana gösterilen teveccüh. MKYK listesi de tecrübeleri yansıtan liste halinde ortaya çıktı. Ak Parti kongreden güçlenmiş olarak çıktı. Müzik yok, özellikle yaptırmadık. Çiçekler, güller kongremizin ayrılmaz unsurları yok ama salondaki coşkuyu herkes gördü. Coşkulu kongrenin gerçekleşmesine zemin hazırladılar. Kongrede olması gereken her şeyin olduğu her şeye ulaşılan başarılı kongre süreci yaşadık.

Ben fabrika ayarlarına dönme tabirini kullanmadım. Bana mekanik geliyor. Kurucu liderler ve kurucu değerler öne çıkar. Sadece değerlerden bahsediliyorsa başarı beraberinde gelmez. Harekette güçlü insan potansiyeli varsa bu özünü kaybedeler. Biz değerleri hayatı geçirerek ikame edebiliriz. Ak Parti köklü geleneğe sahip. Bunu korumak ihtiyacı var. Ola ki değişik kademelerde zaaf varsa göz önüne alınır. Ortak ahlaki referanslar var. Millete tepeden bakılmaz sürekli bunu söyledik. Ak Parti kadroları elde ettikleri güç nedeniyle millet uzaklaşmış algısı oluşmuşsa bizim görevimiz bunu değiştirmek. Benim görevim bunu hatırlatmak. Fabrika ayarı gibi ayarlanan bir şeyden bahsetmiyoruz. Her insan için güç sağlam ahlak ile tahkim edilmemişse yanıltabilir. Kurucu değerler bu değerlerdi. Biz baskıcı 28 Şubat döneminin sancıları üzerinde Ak Parti'yi kurucu kadrosu ile yola çıktık. Ak Parti'nin bu güce ulaşması kolay olmadı. Yüzde 41 çok yüksek oran demokrasilerde. Yüzde 36 ile farkla iki partili mecliste çoğunluk elde etmiştik. Anketler yaptık, sorduk.

"ABDULLAH GÜL YAKIN DOSTUMDUR"

Sayın Abdullah Gül cumhurbaşkanımızdır. Ak Parti kadrolarının içinden çıkmıştır.Çok yakın dostumdur. Çok zor günleri birlikte yaşadık. Ak Parti'ye katkısı göz ardı edilemez. Telfon ettim. 16 şehidimiz olduğu için Van'a gitmek durumunda kaldım kendisine gidemedim. Burada bir fark gözetmek söz konusu olamaz. Herekete katkı sağlamış herkes hepsi değerlidir. Kimse bir değer taşımak bakımından ihmal edilemez. İsimler birine yakın görüşü fraksiyonel bir yaklaşımdır. Gül ile her düzeyde ilişkim olmuştur. Başbakan iken, Dışişleri Başkanı iken, Cumhurbaşkanı iken...

ARINÇ'IN 'BİZ BEN OLDU' SÖZÜ

Bunlar iç muhasebe vurgusu taşıyan açıklamalar. Hayat akarken ortaya çıkabilecek yanlış algıyı ortadan kaldırmak görevimiz. Kimse zihnine sansür koymasın.

"O KONUŞMA BİR HAFTA ÖNCE DE ZİHNİMDEYDİ"

Attığım her adımdan  muhasebeyi yaparken söylüyorum her eylemden sonra muhasebe yaparım. Bugün Ak Parti kadroları tek genel başkanda mutabık kalmışsa bundan iftihar ediyorum. Benim görevim delegelerle gönül bağı kurmak onları yargılamak değil. Çıktım konuşmamı yaptım o konuşma bir hafta önce zihnimde de olan konuşmaydı. Doğru olanı yaparım. 1353 delege ile ulvi bir görev ve karizmatik ve başarılı cumhurbaşkanımızdan sonra bir mutabakatla seçilme hüviyeti benim için şeref. Delegelerin üzerine yapılan spekülasyonlara itibar eder miyim? Attığım adımlarda hata yapmadığımı düşünüyorum. Birisi de eleştirebilirdi de... Gocunmam. 1353 delege mutabakat vermişse bu mutabakatı en güzel hediye olarak görürüm. 

AK PARTİ’NİN YENİ YÖNETİMİ

Yeni kongrede tazelenme ihtiyacı vurgulandı. Doğaldır. Eski bakanlarımız daha önce MYK’da olmayan arkadaşımız devreye girdi. Yeni arkadaşlar devreye girdi. Görüntü itibari ile Türkiye’nin her tarafından temsil. Kıdemle tecrübeyi birleştiren güzel MYK oluştuğunu düşünüyorum. MKYK’dan böyle MYK çıkması AK Parti insan havuzunun ne kadar güçlü olduğunu gösteren kadro.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecinin temel dokusunu doğru anlamak lazım. Sadece Kürt vatandaşlarımız değil, bazen Aleviler, bazen solcular baskılar altında kaldılar. Hak ihlalleri oldu. AK Parti'nin çözüm süreci öncesinde yaptığı açılımlarla yapmak istediği şey herkesin huzur içinde kendisini ifade edebildiği hiçbir dil ve lehçenin baskı altına alınmadığı bir hayat alanı oluşturmak istedi. Demokrasi geliştikçe terörün alanı dağılır. Birisi hak mahrumiyetiyle sokağa çıkmışsa o mağduriyet gidince çekilmesi gerekir. Ben siyasi yapıda en önemli şeyin aidiyet duygusu olduğunu düşünüyorum. Biz o aidiyet hissiyatını yeniden kurduk. 

"DEMOKRASİ İLE TERÖRLE MÜCADELEYİ AYNI ANDA YAPMAK O KADAR ZOR Kİ..."

Geçen sene Kobani sebebiyle nasıl bir katliam gerçekleştirildiğini biliyoruz. 7 Haziran sonrası saldırılarla tekrar terörü başlattılar. Bu terör operasyonları onların eylemleri sebebiyle başladı. Gerekli tedbirleri almak bizim için yükümlülüktür. Terör örgütü silahlı gruplar Türkiye'yi terk edecek diye söz vermişti ama daha sonradan birçok yerde çatışma içine girdiler. Demokrasiyle  terörle mücadeleyi aynı anda yapmak o kadar zor ki.  İç güvenlik yasasında değişiklik yapmak zorunda kaldık. Eskiden yolda aramalar vardı. Yayla ve mezralara çıkma yasağı vardı. Biz bunları kaldırdık. ekonomik faaliyetler artı. Yol aramaları azaldı. Birileri bu anda bu tabloyu istismar ettiler, silah stoklaması yapmaya başladılar. Çözüm süreci için biz gereğini yaptık. Ama terör örgütü silahları terk etme sözü verdiği halde aksini yapmaya çalıştı. 

Operasyonlar devam edecek, tereddüt olmasın. Tedbir almak için hiçbir şeyden kaçınmayız. Kuzey Irak'taki bütün hedefler yerle bir edildi.  Terör operasyonlarında karargahlar, silah depolar imha edildi. 3'te 2 oranında o noktalar bombalandı. Şehit olaylarının çoğunda bir çatışma yok, korkakça ve haince yola mayın döşüyorlar. Bu örgütün psikolojisini de yansıtan bir konu. Bu konuda tereddüt olmasın. Seçime gidiyoruz diye bitecek sanılmasın. O anlamda da hem seçim güvenliğini sağlayacağız, hem de terör belasına son vereceğiz. 

Hiçbir Kürt vatandaşımızın kaygıya düşmesine gerek yok, her vatandaş eşittir, kimse kimseden üstün değildir. Çözüm sürecini halkla yürütüyoruz, o yürür. 

1 KASIM SEÇİMLERİ

HDP'ye oy vereni tahkir eden ifadeyi doğru bulmam. Bugün HDP'ye oy verenler, yarın belki bize oy verecek. HDP teröre destek verirse milletin hasmı olur. 

O KAYMAKAMA SORUŞTURMA

Şehit haberi verilmesi olabilecek en ağır sorumluluk alanlarından biridir. Kaymakam ya da vali orada haber veren bir postacı değildir. Onlara yukarıdan konuşma hakkına sahip olan bir yetkili de değildir. Oraya gidip acıyı paylaşmak, acıyı paylaştıktan sonra da 'emriniz, talimatınız nedir' diye sormakla yükümlüdür. Oraya gideceksiniz, yanınızda da kameralar olacak, bunu kabul etmek mümkün değil. Ben gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim.

AK PARTİLİ BOYNUKALIN'IN SÖZLERİ

Bu tür ifadeleri doğru görmem, kim söylerse söylesin. Ama bu da böyle bir kasıtla söylenmiş ifadeler değil. Biraz daha gençler arasındaki bir dost ortamında ifade edilmiş hususlar. Kendisiyle de konuştum. Bu veya bunun gibi ifadeler için hepimizin önem göstermesi gereken hususlar var.  Bunu genelleştirmek doğru değil. Ayaküstü söylenen ifadelerden genel bir zihniyet çıkarmak doğru değil. Bizi en çok eleştiren medya organları da olsa destekleyenler de olsa onların güvenliğini sağlamak hükümetin görevi. Tahrik unsuru oluşturmamak kaydıyla her görüş beyan edilebilir.

ALİ BABACAN'IN VEKİLLİĞİ

Sayın Ali Babacan'ın vekil adayı olmasını isterdim. 

DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ

Geçtğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı ile görüştük. Dünyada dalgalanma o kadar yüksek ki. Türkiye en az etkilenen ülkelerden. Gelişmekte olan ülkelerin hepsinde ciddi bir dalgalanma var. Kurda dengenin tekrar sağlanması için kısa ve uzun vadede gerekli adımların atılması için çalışma içindeyiz. 

MESCİD-İ AKSA GERİLİMİ

İsrail ile bazı görüşmeler oldu ama böyle bir zihniyetle nasıl görüşme, nereye ulaşacak  Yani diyelim belli bir mesafe alıyorsunuz, İsrail, Mescid-i Aksa'yı Müslümanların elinden almaya çalışan, tahrip etmeye çalışan bir İsrail ile herhangi bir şekilde normalleşmemiz mümkün mü  Mavi Marmara'dan kalan tazminat görüşmeleri vardı, tamam onlar belli noktaya geldi. Ama bilinsin ki bizim İsrail ile normalleşmemiz, Kudüs de dahil olmak üzere Filistin'in bütün topraklarının özgürlüğüne kavuşması, Filistinlilerin herhangi diğer halklar gibi kendi ülkelerinde onurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayacak bir barışa kadar çok zor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler