YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan HDP'ye can alıcı soru
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşuyor. Davuoğlu; "HDP hesap sorma makamında değil, hesap verme makamındadır" dedi.
Davutoğlu'ndan HDP'ye can alıcı soru
05 Ocak 2016 / 12:01 Güncelleme: 05 Ocak 2016 / 15:45

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yeni anayasa görüşmelerinde HDP ile neden görüşmediklerini açıkladı.

Davutoğlu; "Biz HDP ile görüşmek istedik ama onlar kendileri ile görüşülebilecek nezaket düzeyinde olmadıklarını gösterdiler. Sanki biz hesap vermek için onların huzuruna gidiyormuşuz gibi gördüler. Onlar hesap sorma değil, hesap verme konumundalar" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

ANAYASA BU HALİYLE İHTİYAÇLARA CEVAP VERMİYOR

1982 Anayasası sağlıksız bir dönemin ürünüdür. İnsanlarımızın ve ülkemizin ihtiyaçları farklılaşmıştır. Bu haliyle bu anayasa ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktadır. Yeni anayasaya olan ihtiyaç tartışılması anlamsız olan bir konudur. Bunun siyasi sorumluluğundan kimse kaçamaz.

Aynı görev diğer partilerin de omzundadır. İlk günden beri söylüyoruz. Uzlaşma konusunda adım atmasını bekliyoruz. Bu haliyle bu anayasa Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Türkiye'nin yeni Anayasa'ya ihtiyacı polemiklere ve küçük hesaplara kurban edilemez.

YENİ BİR GELENEK

Her iki liderle de yaptığım görüşmeye girerken yeni bir geleneğe başlamak istediğimi ifade ettim. Muhalefet denetim hakkını kullanmakla yükümlüdür. Biz onların denetim ve eleştiri hakkına saygı duyuyoruz. Eğer bundan sonra şimdi başlattığımız gelenek devam ederse, muhalefet-iktidar görüşmeleri devam ederse eminim meclis genel kurulunda daha siyasi medeni bir atmosfer oluşur.

3 KONUDA MÜTABAKATA VARDIK

Mutabık kaldığımız husus gerekli gördüğümüzde kapılarımızın birbirine açık olduğudur. Üç noktada mütabakata vardık.

1. Yeni anayasanın yapımında yöntemin belirlenmesi,

2. Geçen dönem çalışmalarını sürdüren komisyonun devam etmesi,

3. AB uyum sürecinde muhalefetin katkısı..

ÖYLE BİR ANAYASA YAPMALIYIZ Kİ..

En geniş mutabakatın sağlanacağı ortak zemin olması için çalışacağız. Her anayasanın bir ruhu vardır. Anayasanın ruhu derken insanı esas alan bir anayasası kast ediyoruz. Öyle bir anayasa yapmalıyız ki insanı esas almalı. Temel hak ve özgürlükler konusunda kısıtlama olmayan bir anayasa olmalı. halkın onayını almamış hiçbir mekanizmanın meşruiyet kazanamadığı bir yapı istiyoruz.

HİÇ KİMSE PARLAMENTER SİSTEMİN KUSURUSUZ OLDUĞUNU SÖYLEYEMEZ

140 yıllık meclis tecrübemiz var. Yapılan bütün çalışmalarda her zaman eksik olan husus sistemin iç işleyişinde. Hiç kimse parlamanter sistemin kusursuz işlediğini söyleyemez.

MUHALEFET EN BAŞINDAN REDDEDİYOR

Muhalefet partileri başkanlık sistemini tartışmadan en baştan reddediyor. Neden herkes eteğindeki taşı dökerek müzakere etmesin.

Başkanlık sistemi yada Parlamenter sistemi neden masaya yatırıp tartışmayalım? Bugünkü konjektörün zihnimizde bıraktığı korkular yüzünden tartışılamıyor. Gelin şartlardan çıkalım dedim, bu mevki ve makamların bize getirdiği şeyler önemli değil torunlarımızın belki asırlarca gurur duyacağı anayasayı biz yazalım. İnsan onuruna dayalı, haysiyeti esas alan gerçek anlamda sivil bir anayasayı hep beraber yapalım.

HERKES TEKLİFİNİ ORTAYA KOYSUN

Herkes teklifini ortaya koysun olgunluk içinde tartışalım. Kimse gelen teklifi geri çevirmesin. Tabuları bir kenara bırakarak tartışmalıyız, Türkiye için hangi sistem uygunsa onu konuşmalıyız.

HDP HESAP VERME MAKAMINDADIR

HDP'den de randevu talep etmiştik. Meclis'te gurubu bulunan parti olmaları hasebiyle randevu talebini iletmiştik. Kendileri bu teklifimize aynı ciddiyetle yaklaşmadı. Biz HDP ile görüşmek istedik ama onlar kendileri ile görüşülebilecek nezaket düzeyinde olmadıklarını gösterdiler. Sanki biz hesap vermek için onların huzuruna gidiyormuşuz gibi gördüler. Onlar hesap sorma değil, hesap verme konumundalar. Teröre karşı tavır koyamadıkları için, her türlü ifadeleri ile nifak tohumları ektikleri için hesap verme makamındadırlar. Biz hesabı 1 Kasım öncesi millete verdik. Milletimizden aldığımız emaneti kimse ile paylaşmadık.

TERÖR ÖRGÜTÜNE LAF SÖYLEMEZLER

Terör örgütüne bunlar laf söyleyemezler, ne demokrasiden ne hukuktan nasibini almamış terör örgütüne edecek tek lafları yoktur. İşte bunların cesareti bu kadar. Bu terör odağına karşı Doğu'daki bölge halkına hürmetlerimi iletmek istiyorum.

Bölge halkının yarasını saran her eli en mübarek el olarak görüyoruz. Her askerimizi polisimizi tebrik ediyorum. Bölge halkının tüm bu tahriklere rağmen teröre alet olmadığı için şükranlarımı sunuyorum.

KAZDIKLARI HENDEKLERE DÜŞECEKLER

Ancak teröritler ve onların savunuculuğuna soyunmuş olanlar bilsinler ki biz halkımızın güvenliği için her şeyi seferber edeceğiz ve en kısa sürede huzur temin edeceğiz. Diyarbakır'ı refah şehri haline getireceğiz. Özyönetim Türkiye'de yok. Demokrasi var milli irade var onun da odağı TBMM'dir.

HDP savunduğu hendek siyasetinin bedelini ödeyecek kendi kazdığı hendeğe düşecektir. Mahalleleri işgal etmenin teröristlere bir bedeli olduğu gibi onu savunan HDP'de bedeli olacaktır. Teröristlere bedeli olduğu gibi, HDP'ye de bir siyasi bedeli olacak.

DİYARBAKIR'IN GELECEĞİNİN MOSKOVA'DAN DEĞİL ANKARA'DAN GEÇTİĞİNİ GÖRECEKLER

HDP bu hendek siyasetinin bedelini ödeyecek ve o hendeğe düşecek. Türkiyelileşmek Moskova'dan geçmez. Diyarbakır'ın geleceğinin Moskova'dan değil, Ankara'dan şekilleneceğini görecekler. Niçin kendi çocuklarınız yok o hendekte? O çocukları okullar yerine hendeklere göndermenin bedelini ödeyecekler. Niye sizin oturduğunuz lüks sitelerin önünde yok o hendekler? Güya kurtarmak istediğini söylediğiniz kardeşlerimiz sizin gerçek yüzünüzü gördü.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler