YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan HDP'li Konca'ya sert tepki!
Başbakan Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Davutoğlu'ndan HDP'li Konca'ya sert tepki!
21 Eylül 2015 / 21:10 Güncelleme: 21 Eylül 2015 / 21:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu Show TV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

HDP'li Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca'nın "HDP'nin barajın altına itilmesi tam aksine Türkiye'nin bölünmesini getirecektir." sözlerine tepki gösteren Davutoğlu, teröristlere canlı kalkan olmak için Cudi Dağı'na giden HDP'lilere ise "Eğer HDP'liler Cudi'ye gidiyorsa, teröristlerle aynı şekilde davranmış olur." dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından konuya ilişkin satır başları:

"HDP'li Bakan Konca 'Baraj altı kalırsak Türkiye bölünür' diyor. Hayır kimse Türkiye'yi bölemez!"
Hem vekil aldılar hem dağa çıktılar. Sandılar ki vakit Türkiye'yi bölme zamanı. Ama yanıldılar. Biz bunu hissettik. Sırtlarını Kuzey Irak'a verip, 80 milletvekiliyle Meclis'te tavır sergileyecekler. Çözüm süreci bu değil. Biz de birer birer bu halkaları kırıyoruz, kıracağız.

CUDİ'de ne işleri var?

HDP'li vekiller Cudi Dağı'nda ne arıyor. Bunun demokratik mücadele anlamında bir anlamı vardı. Kalkan olmaya gittikleri katiller, Fırat'ı katleden kimseler. Birilerinin silahları üzerinden değil, dilleriyle konuşsunlar. Eğer HDP'liler Cudi'ye gidiyorsa, teröristlerle aynı şekilde davranmış olur.

O sözlerine açıklık getirdi

​Biz barajı kalkan olarak görmedik, görmeyiz. CHP ile yaptığımız istikşafi görüşmelerde üzerinde anlaştığımız konulardan biri de barajı indirmekti. Ben HDP'nin yanlış politikalardan bahsettiğimde, kitle HDP'nin Meclis'ten çıkarılmasına yönelik slogan attı. Ben de 'Bu bizim işimiz değil, sizin işiniz' demek istedim ve 'Onları baraj altında bırakın' dedim. Bunu orada uzun uzun anlatamadım ama söylemek istediğim buydu. 

Sivil kayıp iddiası yalan

90'lı yıllarla karşılaştırdığımızda şuandaki durumun farkı oldukça fazla. Şimdi girilemeyen bölgeler üretmek için teröristler bir taktiğe yöneldi. Cizre'nin hangi sokağında nerede, ne olduğunu tespit ediyoruz. Sivil kayıp verilmemesi için olağanüstü titizlik gösterildi. Filistin'deki fotoğraflar paylaşıldı. Bunlar yalan ve hikaye. Talimatımız açık; Teröriste karşı sert müdahale edilecek, kendi güvenliğinizi gözeteceksiniz ve sivil halkı koruyacaksınız. Sokağa çıkma yasakları sivil halkı kısıtlamak değil. Herkes evindeyken operasyonlar noktasal olarak yapılıyor. Varto civarındaki bütün yığınaklarını yıktırdık. Sözde şehitlik yapıyorlar. Talimatımız açık bütün bu yapılar yıkılacak. Meclis'tesin, yerel yönetimlere daha fazla yetki istiyorsan orada savun. Bunun arkasında Türkiye'yi zaafa düşürmek isteyen odakların etkisi var 'şimdi tam vaktidir' diye. Biz o odakları da biliyoruz. Bazen rastgele vatandaşları arıyorum, şikayetleri var mı diye." 

Silah baronları...

Biz 90'lara dönmedik. Tek bir sivil vatandaşımıza yönelik bir hukuk dışı olayda biz bunun hesabını sorarız. 90'lara dönen devlet değil, Terör örgütü PKK'dır.

Silah baronları, uyuşturucu tacirleri, PKK'nın silah bırakacağız demesinden rahatsız oldular. Bu çatışmacı ortamı tahrik edecek şekilde birtakım telkinlerde bulunmaya başladılar. Biz hepsini biliyoruz. Hangi istihbarat örgütünün K.Irak'ta kimlerle ne konuştuğunu biz biliyoruz. PKK üzerinden Türkiye'yi kimlerin zaafa uğratmaya çalıştığını iyi biliyoruz.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler