YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Erbil ve Bağdat'a kalabalık çıkarma
Irak’a tarihi çıkarma bugün başladı.... Başbakan Ahmet Davutoğlu, kalabalık bir heyetle Bağdat ve Erbil’e gidecek.
Davutoğlu'ndan Erbil ve Bağdat'a kalabalık çıkarma
20 Kasım 2014 / 07:41 Güncelleme: 20 Kasım 2014 / 11:50

Akşam’ın haberine göre, Irak’ta yeni kurulan hükümetle yeniden ısınan ilişkiler çerçevesinde büyük önem verilen ziyarette yeni anlaşmaların kapısı aralanacak. Davutoğlu bugün Bağdat’ta, Irak Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanı ile ayrı ayrı görüşecek. Türkmen milletvekilleriyle de bir araya gelecek. Yarın ise Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından ağırlanacak. Başbakan’ın çantasında beş önemli gündem maddesi şöyle:

1- Işid ve güvenlik

Irak’ta IŞİD'e karşı ordunun yeniden yapılandırılması gündemde. Türkiye bu yapılanmaya destek veriyor. Görüşmelerde, “IŞİD’i ortaya çıkaran sebeplerin öncelikli olarak hedef alınması” gerektiği vurgulanacak.

2- Enerjide geri sayım

Petrol ve doğalgazın Türkiye üzerinden uluslararası pazarlara taşınması konusunda merkezi hükümet ile Kürt Yönetimi uzlaşma noktasına geldi. Davutoğlu’nun ziyaretinde, bu konudaki son sözün söylenmesi bekleniyor. Mutabakata göre; Irak Merkezi Hükümeti, Kürt Bölgesel Hükümetine ilk adımda 500 milyon dolar ödeme yapacak. Kürt yönetimi, günlük üretiminin yarısı olan 150 bin varil petrolü, Irak hükümeti üzerinden ihraç edecek.

3- Ticarette yeni süreç

Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmi 2013 sonu itibarıyla 12 milyar dolara dayanmıştı. Bu yılın ilk 9 ayı itibarıyla ikili ticaret hacmi 8.2 milyar dolar. Bu rakamın hızla artırılması ve 20 milyar seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

4- Yatırımlar ve müteahhitlik

Türk firmaların, bugüne kadar Irak’ta üstlendikleri projelerin toplam bedeli 20.8 milyar doları buldu. Irak, en fazla müteahhitlik işi üstlenilen 4. ülke. Bu konuda yeni yatırımlar masada olacak.

5- Siyasi restorasyon

Ziyaretle, siyasi açıdan da yeni bir dönem başlayacak. Türkiye ile Irak arasındaki ‘Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ mekanizması, Maliki döneminde darbe yemişti. Ortak kabinenin toplanmasını da içeren Konsey’in yeniden canlandırılması planlanıyor.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler