YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Demirtaş'a uyarı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ta yaptığı konuşmada, Demirtaş'ın açıklamalarını değerlendirdi ve her gün yeni bir fikrin ortaya atılmamasını istedi.
Davutoğlu'ndan Demirtaş'a uyarı!
21 Kasım 2014 / 05:20 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 07:35

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak'ta Demirtaş'ın açıklamalarını değerlendirdi, her gün yeni

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Demirtaş'ın çözüm süreciyle ilgili olarak 30 kişilik bir komisyon kurulabileceği açıklamalarına tepki gösterdi. Her gün yeni bir fikir ortaya atılmasının Çözüm Süreci'ne katkı sağlamayacağını söyleyen Davutoğlu, "Önemli olan şu ana kadar verilen sözlerin yerine getirilmesidir" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Başbakanlık Sarayı'nda Türkmen milletvekilleriyle görüşmesinin ardından Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammet Beyati, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ve Türkmen milletvekilleri ile basın toplantısı düzenledi.

Ahmet Davutoğlu, bir gazetecinin "çözüm süreciyle" ilgili olarak Selahattin Demirtaş'ın "30 kişilik bir komisyon kurulabilir" açıklamalarının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Adalet Bakanımızın görüşmesiyle ilgili tabii kendisinden bilgi alacağım. İnsani gerekçeler söz konusu olduğunda her zaman biz bu konuları dikkate almışızdır. Çözüm Süreci'nin daha ileri aşamalara gelmesi için herkesin yapacağı, herkesin birtakım atacağı adımlar var. Ancak diğer, Sayın Demirtaş'ın açıklamasıyla ilgili olarak mutabık kalınmayan hususların kamuoyuyla paylaşılması doğru şeyler değil. Her gün yeni bir fikir ortaya atılması Çözüm Süreci'ne katkı sağlamaz. Önemli olan şu ana kadar verilen sözlerin yerine getirilmesi. Ne adım atılacağı, ne olacağı konusunda da zaten hükümetimizin çok kararlı bir tutumu var. Buna özen gösterilmesi lazım.
 
Açıklamalar, Çözüm Süreci'ne destek olacak nitelikte olmalı. Yoksa daha yeterince istişare edilmemiş hususlarda konuşulmamış hususlarda, erkenden yapılan açıklamalar zannedildiği gibi olumlu bir tesir yapmaz. Çok dikkatli bir şekilde bu süreci yürütmemiz lazım. Geçmişte yapılan hataların da tekrar yapılmaması lazım. Biz gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Ne zaman hangi adımın atılacağını da tabii bu görüşmeler neticelendikten sonra karar vereceğiz."

"Ne talep gelirse bütün talepleri karşılanacaktır"

Son olaylarda Türkmen nüfusunun çok acılar yaşadığını aktaran Davutoğlu, "Özellikle IŞİD saldırılarından, coğrafi sınırları sonucu olarak en fazla etkilenen topluluklardan biri Türkmenler oldu" ifadesini kullandı.
 
Telafer'de büyük acıların yaşandığına işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Dışişleri bakanıyken Telaferli Sünni ve Şii kökenli Türkmen kardeşlerimizi bir araya getirip barış ve uzlaşma alanındaki çalışmalarda beraber olmuştuk ama maalesef son olaylarda Şii Türkmenlerin Telafer'i terk etmeleri, terk etmek zorunda bırakılmaları, büyük yaralar oluşturdu. Türkiye olarak süratle alana intikal ederek onlar için kamplar kurma ve onların güvenliğini temin etme için elimizden geleni yapmaya çalıştık."
 
Davutoğlu, Türkmenlerin sancılı günlerinde ihtiyaçlarını tespit ettiklerini ve her şeyden önce insani olarak tüm Iraklı kesimlere yaptıkları gibi Türkmenlere de ellerinden gelen yardımı sürdüreceklerini kaydetti.
 
İnsani yardım konusunda bundan sonra birlikte atılacak adımları görüşmelerde konuştuklarını bildiren Davutoğlu, "Ne talep gelirse bütün talepleri karşılanacaktır" dedi.

09:11
 // v.s.
Demirtas sadece devletine degil tum kurt kardeslerimize ihanet etmeye devam ediyor cunku avrupanin masasiydi ona boyle emir veriliyor...
21 Kasım 2014 09:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler