YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan ABD'ye 'Gezi' tepkisi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'li mevkidaşı Kerry'i arayarak, olaylara ilişkin ABD'den gelen açıklamalara tepki gösterdi.
Davutoğlu'ndan ABD'ye 'Gezi' tepkisi
06 Haziran 2013 / 09:20 Güncelleme: 06 Haziran 2013 / 12:22

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Taksim'deki olayların ardından ABD'li yetkililer tarafından arka arkaya yapılan açıklamalar üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i telefonla aradı.

Olayların gerçek mahiyeti hakkında mevkidaşını bilgilendiren Davutoğlu, pek çok demokratik ülkede benzer eylemlerle karşılaşıldığına işaret ederek, son dönemde ABD'de yaşanan "Occupy Wall Street" olaylarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Avrupa'nın farklı başkentlerinde de benzer olayların meydana geldiğini anımsatan Davutoğlu'nun, "Birçok demokratik ülke benzer eylemlerle karşılaşır ve bu da demokratik sistemlerin sınavıdır" ifadesini kullandığı belirtildi.

Türkiye'de gösteri hakkı bulunduğunun ve isteyen herkesin bu hakkı kullanabileceğinin altını çizen Davutoğlu'nun, eylemlere karışanlar arasında sadece çevreyi korumayı amaçlayanların dışında konuyu istismar etmek isteyen aşırı uç örgütlerin de bulunduğuna dikkati çektiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu iki uç arasında bir ayrım yaptığını vurguladığı ifade edildi.

Diplomatik kaynaklar, "Demokratik gösteri elbette var ve biz buna saygı gösteriyoruz" diye konuşan Davutoğlu'nun, polisin çekilmesinden sonra bile Taksim'de kamu ve özel mülkiyetin tahrip edildiğini söylediğini aktardı.

Diğer demokratik ülkelerde yaşanan benzer olaylar "olağan" görülürken, Türkiye'de yaşananların "olağanüstü" gibi algılanmasına ve olduğundan farklı gösterilmesine tepki gösteren Bakan Davutoğlu'nun, "Türkiye 2. sınıf bir demokrasi değildir" mesajını ABD'li mevkidaşına ilettiği kaydedildi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler