YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'dan Bulgaristan'da açıklamalar
Davutoğlu'dan Bulgaristan'da açıklamalar
15 Aralık 2015 13:53
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ortak basın toplantısı düzenledi.

Terör örgütü baskısından kaçanlar akın akın Türkiye ve Avrupa'ya geliyorlar. Nisan ayında inşallah yine Sofya'da Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi toplantısı yapmaya karar verdik. 

AB ÜYELİĞİNİN GECİKME SEBEBİ KIBRIS SORUNU

Türkiye AB ilişkileri uzun dönemli durağanlıktan sonra büyük bir ivme kazandı. İlk kez 11 yıl sonra Türkiye AB zirvesi gerçekleştirildi.  Üyeliğin gecikmesindeki sebep reformlar değil, KKTC'de yaşanan sorunlardır. Her ülkenin kendini yenilemeye ihtiyacı var. Türkiye'de reformlar son hızla devem edecek. Hükümetimiz bir reform hükümeti olacaktır.

MÜLTECİLER SORUNU

Suriye sorunundan en çok etkilenen ülke Türkiye'dir. Bu sorunun çözümü için hedefimiz başta Bulgaristan olmak üzere diğer ülkelerle de iş birliği yapmaktır. Sorun tek tek ülkelerin değil küresel bir sorundur. 

BATI TRAKYA MESELESİ

Türkiye'den de Bulgaristan'a göçen milyonlarca soydaş var. Hiçbir ön yargıya sahip olmadan, iki dost ülke gibi tartışma görüşündeyiz. Bu konular tarihi arka planı ele alınarak gündeme gelmeli. 

Boyko Borisov'un konuşmasından satırbaşları şöyle;

TÜM MÜLTECİLERİ KABUL EDEMEYİZ

Sağlık alanında yapılan anlaşma ile kaliteli ilaç teminini gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin AB üyeliğinde müzakere sonuçlarını hızla geçmesini diliyorum. AB mümkün olan en demokratik şekilde mülteci konusunu ele aldı. Avrupa insanlığın ve demokrasinin beşiği olmuştur. AB Konseyi'nde ben "Ekonomik amaçlı gelen göçmenleri engellemeliyiz" dedim. Gerekli kotalar düzenlencek, ABD'nin yaptığı gibi. Dürüst olmayıp kaç kişi gelirse o kadar alırız dersek, hepsini kabul etmeye hazır değiliz. Bizler AB olarak bütün bu dayanışma ruhu ile bu konuya tarafsız kalamayız. Çit sayesinde mülteciler sınır kapılarından giriyor ve kimin Avrupa'ya girdiği belli oluyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler