YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Yeni anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yeni anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız. Başkanlık sistemini en ideal şekliyle ve şimdiye kadar da savunduğumuz, öne çıkardığımız şekliyle ele alacağız. Kamuoyumuza bunu sunacağız" dedi.
Davutoğlu: "Yeni anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız"
27 Nisan 2016 / 21:50 Güncelleme: 27 Nisan 2016 / 23:16

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Davutoğlu, yeni anayasayı başkanlık sistemi üzerine dokuyacaklarını belirtti.

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları: 

BİZİM DÜŞÜNCEMİZ BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yeni anayasayı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız.  Bizim şu anki hedefimiz odaklandığımız husus, net, pür, iç dengeleri iyi korunmuş ve yönetimde herhangi bir yetki karmaşasına yol açmayacak bir sistemdir ki, bunun adı başkanlık sistemidir.

Öncelikli olarak başkanlık sistemini en ideal, çağdaş şekliyle ve şimdiye kadar da savunduğumuz, öne çıkardığımız şekliyle ele alacağız. Kamuoyumuza bunu sunacağız.

KALICI BİR ANAYASA ORTAYA ÇIKARMAMIZ LAZIM

Bizim kalıcı bir Anayasa ortaya çıkarmamız lazım. Yönetim sistemi olarak zaten yanlıl işleyen Parlamenter sistem değil, özgürlükçü, medeni, çağdaş bir Anayasa'yı Başkanlık etrafında toplanmaktır. 

Mesele sistem meselesidir. Toplumun mutabakatını Anayasa'ya yansıtmak istiyoruz. Şuan da tek meselemiz var; Özgürlükçü bir sisteme dayalı Anayasa'yı halkımıza sunmak.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler