YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Yekpare gençlik ancak Nazi döneminde olur
Davutoğlu: Yekpare gençlik ancak Nazi döneminde olur
19 Mayıs 2015 12:09
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 81 ilden gelen gençlik temsilcilerine hitap etti.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

- Hep hayatımı gençlerle geçireceğimi düşünmüştüm. Hep gençlerle birlikte gelecek noktasındaki ideallerimizi paylaştım. Şimdi başbakan olarak, öylesine gençler var ki Suriyeli Filistinli Somalili gençler. Biraz önce bilgi aldım, Myanmar’dan bir gelecek için botlara binip Tayland’a doğru açılan 6 bin insanın arasındaki gençler… Onların bir 19 Mayıs’ı yok.

- 1920li yıllar yenik düşmüş bir imparatorluğun istiklal mücadelesi verdiği yıllardı. Denizli ve Balıkesir'deydim geçenlerde milli mücadelenin ilk yıllarıydı. Bir milletin gençleri ayağa kalktı. Balkan,

- 1.Dünya savaşı ve sonrası İzmir işgali ile bir millet ayağa kalktı. Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktı. Hep bir mücadele oldu.

- 1930’lu yılların gençlerine baktığımızda, tek parti uygulamalarıyla bir çok alanda gençlerin belli imkanlardan kısıtlanması yada tek bir ideoloji yönünde şartlanmasının önü açıldı. 40’lı yıllar ikinci dünya savaşının yokluklarını acılarını yaşadı.

- 1950’li yıllar, yeni demokrasiyi tam da hayata geçireceğiz, özgürlükleri hakkıyla yaşatacağız beklentisi içindeyken, o kalkınma hamlesini açan Adnan Menderes’in şahadetine kadar giden son derece acılı bir süreç

- 1960’lı yılların gençleri, baskın bir ihtilal havası, cunta hikayeleri, 12 Mart müdahalesine kadar giden 68 gençliği dediğimiz gençliğin sağ ve sol gruplar halinde yavaş yavaş örgütlenmeye başladığı dönem

- 1970’li yıllar, ki biz üniversitedeydik. Yakın arkadaşların, üniversitenin belli aşamasında düşman ilan edilmeleri, binlerce gencin hayatının karardığı yerler, birbirlerini öldürmek üzere her türlü şiddeti uygulayacak hale gelmesi.

- Hala gözümün önündedir, 12-13 yaşında arkadaş olduğumuz yaşıtlarımızın 17-18 yaşlarında nasıl birbirlerine silah çektiklerini hüzünle anıyorum. Aynı lisede okuduğumuz, yakın arkadaş olduğumuz kardeşlerimizin, birisi sağ birisi sol cenahta hayatlarını kaybettiler. Onların da hepsinin ideali bu memlekete hizmet etmekti.

- Genç dediğin farklı düşünür. Tek tip düşünme Nazi, Sovyet dönemindeydi. Yekpare gençlik ancak Nazi döneminde olur. Bir hikayemi de anlatıyım. En küçük kızım bir gün eve geldim. Evdeki bir mesele için ben bireyim bana nasıl böyle davranılır dedi. Çok hoşuma gitti. 2 saat sohbet ettik. Siz bireysiniz, şahsiyetli varlıklarsınız. Görüşlerin farklı olması doğal. Geleceğimiz adına özgüveni yüksek bir nesil yetiştirmek istiyoruz.

- Bir ABD'li akademisyen bölünmüş bir ülkeden nasıl kucaklayıcı bir gençlik çıkaracaksınız diye alaycı bir şekilde sorumuştu, ona cevaben sizin çalışmanızın 3 katı çalışacağız ki özgün olalım cevabını vermiştim.

- Türkiye olarak 12 yılda kurumsal bir yenilemeye yöneldik. Arık 81 vilayetimizde üniversite var.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler