YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu ve Çipras'tan AB'ye Suriyeli göçmen tepkisi
Başbakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile ortak basın açıklaması düzenledi. Davutoğlu ve Çipras, Avrupa Birliği'nin Suriye politikasında, iki ülkeyi yalnız bıraktığını ve bu yükü paylaşmadıklarını söyledi.
Davutoğlu ve Çipras'tan AB'ye Suriyeli göçmen tepkisi
18 Kasım 2015 / 16:17 Güncelleme: 18 Kasım 2015 / 17:19

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'de bulunduğu temasların ardından Başbakan Davutoğlu ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısından satırbaşları şöyle;

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU

Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistan olarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak bir yaklaşımımız var.

"Türkiye ile Yunanistan aynen Suriyeli mülteciler gibi Suriye sorununun mağdurlarıdırlar, müsebbipleri değildirler. Biz de bir mağdur olarak yani bütün bu sorunlardan etkilenmiş taraf olarak bugün aldığımız kararlar çerçevesinde ikili bir teknik çalışma yürüteceğiz. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Türkiye'de. Ege'de alınabilecek tedbirleri ele alıyor muhataplarıyla. Bu konuda daha düzenli bir istişare olacak. Ayrıca ilgili bakanlıklarımızın katılımı ile bir ikili mekanizma, bir çalışma grubu da oluşturacağız. Böylece yapılabilecek ve atılabilecek adımları önceden görüp, insani trajediyi engellemek konusunda da büyük bir gayret içinde olacağız."

Çipras'ın ziyaretine büyük önem veriyorum. Açık yüreklilikle konuşmalarımız bizim için çok önemli. Çok güzel bir iletişim ve diyalog imkanı oldu. Olaylara nasıl yaklaştığımızı karşılıklı olarak paylaştık.

Şubat ayında Türkiye- Yunanistan iş Forumunu'da toplayacağız. Kıbrıs, Ege sorunu her şeyi görüşebiliriz.

Yunanistan Türkiye'nin AB sürecini destekledi, son yıllarda öncü oldu. Huzurunuzda sayın Çipras'a teşekkür ediyorum. Avrupa kıtası hepimizin ortak kıtası.

Bölgesel ve uluslararası sorunlar, Balkanların huzur barış ortamı olmaması için, 90'larda yaşananların yaşanmaması için Türkiye ve Yunanistan'ın işbirliği yapması gerekiyor.

Göçmen sorunu göçmen sorunu değildir. Bu insanlık sorunu Türkiye ya da Yunanistan'ın sorunu değildir. Mülteciler sözkonusu olduğunda Türkiye'yi bağlayan insan hakları Avrupa'yı da bağlar. Türkiye ve Yunanistan Suriye savaşının mağdurudurlar. Avrupa bu sorunu Yunanistan ve Türkiye'nin sırtında bırakmamalıdır.

Biz her türlü çalışma düzenine açığız ancak tüm Suriyeli mülteci sorununu Yunanistan ve Türkiye'nin sırtına atılmasını doğru bulmayız.

Maçtaki gibi tüm ilişkilerimizin dostane olarak ilerlemesini istiyorum. Aleksis çok değerli bir davette bulundu. Simi adasına çağırdı. Belki de bir sonraki toplantıyı orada ya da İzmir'de yapabiliriz. Şubat ayında zaten İş Forumu'nda görüşeceğiz.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS

Dün burada bir dostluk maçı oldu. Ondan bir sonuç çıkmadı. Bizler daha çok atak oynanan bir futbolun taraftarıyız. Zamanı geçirmekten yana değiliz. Her iki ülke açısından da gelişimlerin gerçekleşmesinden yanayız. Bu ziyaretimin kritik bir dönemde gerçekleştiğini belirttim.

Ege kıyılarındaki insani krizler, bölgemizde olumsuz bir ortam yaratıyor. Bu tehtidlere iki ülke olarak ortak bir tutum sergilemeliyiz. Suriye'de gerçekleşen bombaların savaşın sonucunda bir göç dalgası yaşandı. Türkiye misafirperverlik kapsamında 2 buçuk milyon civarı göçmeni ağırlıyor. Yunanistan ise 600 bin kişiyi ağırlıyor. Atılması gereken daha fazla adım var.

İnsan tacirleri ile mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü onlar insan hayatını tehlike altına atıyor. Bu uluslararası bir kriz, hiçbir ülke tek başına mücadele edemez.

Göçmenlerin illegal göç yollarına başvurmamaları için ortak bir yerleşim alanı oluşturmalıyız.
Göç konusunda bakanlıklarımızın acil olarak iş birliği yapmaya karar verdik. Çipras: İki ülkenin sahil güvenlik komutanları mutabakata vardı.

Ahmet'in tekrar seçilmiş olması dört yıllık bir plan yapma imkanı sağladı.

Kıbrıs konusunda da ortak bir çözüme ulaşmak istiyoruz. Elbette bu tüm tarafların uzlaştığı bir çözüm olmalı. Son iki yıl içerisinde Yunan hava sahası ihlallerini ve Türk savaş gemilerinin Ege'deki hareketlerini görüştük. Samimi bir diyalog sonucunda bunların hepsine çözüm bulunabilir.

Güven arttırıcı önlemler üzerinde çalışmalarımızı arttırmamız gerekiyor. Selanik İstanbul arasında hızlı tren, feribot gibi.

Davutoğlu'nu Simi adasına davet ettim. Davutoğlu'nun bu tatili yapabilecek vaktinin olmasını diliyorum. Yunanistan kardeşlik hisleri besleyen bir halktır. Türkiye'nin de böyle olduğunu biliyorum.

SORU-CEVAP

Trakya farklı kimliklerin barış içerisinde yaşadığı bir bölgedir. Trakya'da onlarca cami var. Yunanistan'da herkes dini özgürlüklere sahipler. Atina'da bir cami projesi var.

Yunanistan Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesi gerektiğini düşünüyor. Bunun hepimiz açısından karlı olduğunu düşünüyoruz. Yeni ve kalıcı fasılların açılmasını istiyoruz. Bunların önşartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Kıbrıs bir AB ülkesidir. Ortak kararlara dahildir. Önümüzdeki AB toplantısında KKTC'nin AB'ye üyeliği tartışılacak.

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet'i kurma çalışmalarına ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan dün görevi aldım. İnşallah en kısa sürede hükümeti kurma çalışmalarını tamamlamayı düşünüyorum. Bugün MYK'yı toplantıya çağırdım, MYK ile istişare edeceğim. İstişarelerimi sürdüreceğim ve Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte tespit edeceğimiz bir zaman dilimi içinde inşallah buluşup, hükümetimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Normal doğal süreci içerisinde inşallah milletimize hayırlı hizmetler sunacak bir hükümeti kamuoyuna ilan edeceğiz" dedi.

Davutoğlu: "(ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin açıklamaları) Suriye krizi çözülmeden, dünyanın bu mülteciler sorunu başta olmak üzere meseleleri halletmesi de mümkün değil baş etmesi de mümkün değil. Her türlü alınabilecek tedbiri uluslararası koalisyon çerçevesinde ve tek taraflı olarak gerektiği zaman atarız. Bu bağlamda bizden gelecek açıklamalar esas teşkil eder."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler