YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu uyardı: En büyük darbe olur
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atlantik Konseyi Oturumu'nda konuştu.
Davutoğlu uyardı: En büyük darbe olur
22 Kasım 2014 / 11:16 Güncelleme: 22 Kasım 2014 / 12:04

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atlantik Konseyi Toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Komşu ülkelerin sorunlarının çözümünü tek tek sıralayan Davutoğlu, KKTC ve Rum kesimine; ''Enerjiyi kimse silah olarak kullanmasın! Kıbrıs müzakerelerine en büyük darbeyi bu vurur'' uyarısında bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Enerji konusuyla ilgili üç boyutlu tahlil yapmak gerekirse ilk önce insani boyut gelir. Enerji dolaşımını arttırıken çevreyi de koruyacağız.

Hepimiz insanlığın İçişleri Bakanıyız

Çevre söz konusu olduğunda ulusal politikalarımızı bir tarafa bırakarak insanlığın bakanlığı olarak konuşmamız gerekiyor. Hepimiz geleceğin insanlığın içişleri bakanlığını yapıyoruz. Biz enerjimizi çeşitlendirmek istiyoruz.

Türkiye'deki yatırımların arttırılmasını istiyoruz 

Enerjinin merkez coğrafyası olan Türkiye'deki yatırımların arttırılmasını istiyoruz.Ümit ederiz ki petrol fiyatlarına dayalı bir savaş yerine, herkesin yararlanabileceği bir enerji politikası uygulanır.

Enerji çatışma aracı olmamalı

Enerjiyi çatışma aracı olarak kullanırsak bunun kazananı olmaz. Biz ne halkına zulmeden rejimler istiyoruz, ne de bu boşluktan yararlanan terör örgütleri istiyoruz.

TANAP barış projesidir

TANAP bir enerji projesinden çok barış projesidir.Irak'ta hem nüfus çok, hem de yer altı zenginliği çok. Eğer Irak'ta istikrar olursa 5 yılda en çok büyüyen ülkeler arasına girer. Maalesef Irak'ta bazı kimseler siyasi sistemlerin dışına itildi.

Irak artık terörle anılmasın

Türkiye'nin en çok istediği şey Irak'ı birliğini koruyabilmesidir. Biz gerekli anlaşmaları yaparak, Irak'taki enerjinin uluslararası piyasaya sunulması noktasında elimizden geleni yapacağız.Gelin artık Irak bir terör ülkesi olarak anılmasın. Zenginlikleriyle anılsın.
Kıbrıs'ta eğer herkes, bölgedeki enerji kaynaklarının adanın tamamına ait olduğunda mutabık kalırsa herkes kazanır.

En büyük darbeyi bu vurur

Kıbrıs'ta barış geciktikçe maaliyet artıyor. KKTC ve Rum kesimi beraber bir komite kurarak yer altı zenginliklerini kullanabilir. Enerjiyi kimse silah olarak kullanmasın!. Kıbrıs müzakerelerine en büyük darbeyi bu vurur.

O projeye kimse inanmıyordu

Bakü-Tiflis-Ceyhan projesine kimse inanmıyordu ama oldu. Azerbaycan büyük refah kazandı. Gürcistan ve Türkiye de yararlandı.
Ukrayna jeopolitik çatşma alanı olmaktan çıkarılmalı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler