YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Üç il için Vekil Devrimi yapılacak
Başbakan Davutoğlu AK Parti 24. İstişare Toplantısı'nda konuştu. 1 Kasım'da sadece 3 ilde vekil çıkaramadıklarını hatırlatan Başbakan, "Aldığımız kararla, Tunceli, Şırnak ve Hakkari'ye büyük şehirlerimizden ikişer vekil tayin ettik" dedi.
Davutoğlu: Üç il için Vekil Devrimi yapılacak
09 Ocak 2016 / 11:31 Güncelleme: 09 Ocak 2016 / 12:46

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti 24. İstişare Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu; "Türkiye'de sadece 3 ilden milletvekili çıkaramadık. Aldığımız kararla, Tunceli, Şırnak ve Hakkari'ye büyük şehirlerimizden ikişer vekil tayin ettik" dedi. 

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Allah'ın izniyle hiçbir güç bizi millete hizmet yolundan alıkoyamayacaktır.

7 Haziran seçimlerinin ardından CHP ve MHP elini taşın altına sokmadı, biz üzerimize düşen görevi yaptık. 7 Haziran-1 Kasım arasının nasıl kritik bir dönem olduğunu içinde yaşayanlar bilir. Ve o dönemi geçtik, 1 Kasım seçimlerine öyle ulaştık. Hem hükümetimiz, hem partimiz örnek bir asil duruş gösterdi.

Milletimizi hedef alan operasyonlara izin vermedik. Terör örgütleri harekete geçti, Türkiye dört bir yoldan sıkıştırılmaya çalışıldı. Türkiye'nin kaosa sürüklenmesine izin vermedik, vermeyeceğiz.

"Vekil çıkaramadığımız üç ile vekil atadık"

Türkiye'de sadece 3 ilden milletvekili çıkaramadık. Aldığımız kararla, Tunceli, Şırnak ve Hakkari'ye büyük şehirlerimizden ikişer vekil tayin ettik. Bu arkadaşların isimlerini duyuracağız. Vakitlerini, günlerini orada Hakkari'de, Şırnak'ta geçirecekler. Bu arkadaşlarımız bundan sonra tireli anılacak. Diyelim 'İstanbul-Hakkari' milletvekili. Tabi lafın gelişi söyledim, İstanbullu vekillerimiz seviniyorlardır, piyango bize çıktı diye. Eminim İstanbullu milletvekilleri sıraya girecekler.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Bütün toplumsal kesimler, siyaset kurumundan yeni bir anayasa bekliyor. Yeni anayasa, bütün siyasi partilerin birinci gündem maddesi olmalıdır. Bu konu günübirlik politikalarla tartışılmasını asla istemediğimiz, bir konudur. Bu mesele sadece AK Parti'nin meselesi de değildir. Türkiye'nin meselesidir, tüm partilerimizin de meselesi olmak durumundadır. Buna bigane kalanlar hem toplumun huzurunda hem de tarihin huzurunda mesul olurlar. Bu milleti hala darbe anayasalarına, darbe hukukuna mahkum edenler tarih önünde hesap veremezler.

Yeni anayasa, nasıl bir ülke olmak istediğimizin cevabını verecektir. Ya enerjisini kısır tartışmalarla tüketen bir ülke olacağız ya da yüz yıllık sorunlarını kökten çözüp umutla geleceğe yürüyen bir ülke olacağız. Anayasa millet olmamızın metne dökülmüş halidir. Anayasa, Afyon'da başlayan, milli irade ile başlayan istiklalimizin demokrasiyle, mutlak anlamda özgürlüklerle taçlanmış halidir. Tarihimizin, ortak hafızamızın ve birlikteliğimizin en üst siyasi ve hukuki metnidir yeni anayasa. Yeni anayasada millet olmamızın ruhu da lafzı da yer almalıdır.

2019'a kadar önümüzdeki 4 yıllık dönemi, en erken aşamada yeni bir anayasa ile taçlandırmak konusunda herkesi samimi bir gayrete davet ediyorum. Hiç kimsenin, Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı makamının yıpratılması üzerinden bir siyaset yapması kabul edilemez. AK Parti olarak bilinsin ki biz, bütün bu yıpratma çabalarının karşısında dimdik durduk, durmaya devam ederiz.

Artık siyasetin sorunları konuştuğu ve çözüme kavuşturduğu bir ülke olmalıyız. İktidarıyla, muhalefetiyle bu çerçevede hareket etmeliyiz. Biz AK Parti olarak en başından beri siyasetin yegane çözüm adresi olduğunu savunuyoruz ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Ancak bu ülkede bazıları, siyaseti sorun üretmenin bir aracı, siyasetin kendisini sorunlu bir alan haline getirmenin çabası içindedir. Hiç kimse, hiçbir kesim siyaset kurumunun meşruiyetini gölgeye düşürecek, güvensizlik üretecek bir tutum içinde olmamalıdır. Hele Meclis çatısı altında bulunan siyasetçilerin buna çanak tutması kabul edilemez.

BAŞİKA'DA TÜRK ASKERİNE YAPILAN SALDIRI

Askerlerimiz için bütün gerekli tedbirleri aldık. Dün de, saldırı girişimine mukabele edilmiştir. Askerlerimizin orada çok açık bir görev tanımı vardır. Teröre karşı mücadelede hiçbir zaman taviz vermedik ve Irak'ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygılıyız. Irak Başbakanı'na da bunu ifade ettim. Orada bulunmamızın yegane sebebi, Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması, Irak'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır.

SURİYE MESELESİ

Suriye'de ve Irak'ta çıkan çatışmalar bir an önce durmalı, zulümler, katliamlar sona ermelidir. Halkın iradesinin önündeki engeller kaldırılmalı, demokrasi işlerlik kazanmalıdır. Türkiye barışın tesisi noktasında samimi gayretlerini sürdürüyor. Artık bölgenin bugünü ve geleceği için barışa ve uzlaşıya dönük adımlar atılması gerekiyor. Konuya müdahil durumda olan bütün yönetimlerin aynı çizgiye gelmesi ve barış için gerçekten çaba göstermesi gerekiyor. Bölgenin yeni çatışmalara değil, uzlaşmalara, çözüme ve barışa ihtiyacı var.

 

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler